آموزش شستن موها با قهوه و آشنایی با فواید آن

چگونه با قهوه موهای خود را بشوییم؟
چگونه با قهوه موهای خود را بشوییم؟

قهوه اگرچه به عنوان یک نوشیدنی خوشمزه و پرخاصیت شناخته شده اما بی شک کاربردهای آن تنها به مصرف خوراکی محدود نمی شود و استفاده از آن به خصوص برای سلامت پوست سر و مو از دیرباز رایج بوده است.

مواد مغذی و آنتی اکسیدان های موجود در این دانه های جادویی به زیبایی و درخشندگی موها کمک می کنند و شستن موها با قهوه روش ساده و موثری برای تیره کردن موها می باشد.

در ادامه با کوکا همراه باشید تا با نحوه شستن موها با قهوه آشنا شده و درباره فواید قهوه برای مو بیشتر بدانیم.

چگونه موهای خود را با قهوه بشوییم؟

برای شستن موها با قهوه به یک قوری قهوه دم کرده سرد نیاز دارید.

هر فنجان قهوه معمولی نیاز به 2 قاشق غذاخوری قهوه و 178 میلی لیتر آب دارد و برای افزایش غلظت آن می توان 1 تا 2 قاشق غذا خوری دیگر قهوه نیز به آن اضافه کرد. بنابراین برای تهیه یک قوری قهوه غلیظ که معادل 8 فنجان است به 18 تا 20 قاشق غذا خوری قهوه و 1.5 لیتر آب نیاز است.

موهای خود را به روش معمول شامپو بزنید و با دقت آبکشی کنید. برای این کار از دست های خود استفاده کرده و موها را به آرامی چنگ بزنید و در پایان آب اضافی موها را خشک کنید تا حدی که قطرات آب از آن ها چکه نکند.

در وان حمام بایستید و قهوه سرد را روی موهای خود بریزید. از ریشه موها شروع کرده و حتما زیر موهای خود یک ظرف بزرگ قرار دهید تا قطرات قهوه داخل آن بریزد و بتوانید دوباره از آن استفاده کنید. برای جلوگیری از رنگ گرفتن سرامیک حمام بعد از شستن موها با قهوه بلافاصله اطراف خود را با آب بشویید.

اگر روش بالا برای تان سخت است می توانید قهوه را داخل بطری اسپری ریخته و به موهای خود اسپری کنید.

در مرحله بعد موهای خود را با کلاه آرایشگری کهنه پوشانده و بگذارید 20 تا 60 دقیقه بماند. می توانید به جای کلاه از حوله کهنه استفاده کنید تا در صورت لکه دار شدن آن را دور بیندازید.

در این مدت سر خود را روی مبل یا بالش نگذارید، از پوشیدن لباس روشن اجتناب کنید و در صورتی که قهوه به صورت یا گردن تان پخش شده آن را سریع با آب و صابون بشویید.

در مرحله آخر موها را با آب گرم شسته و بگذارید خشک شود، استفاده منظم از این روش باعث تیره تر شدن موها شده و به درخشندگی، افزایش رشد مو و درمان ریزش موها کمک می کند.

نکات مهم که باید توجه داشته باشید :

  • نکته 1: هرچه غلظت قهوه بیشتر باشد موها را تیره تر می کند، این خاصیت قهوه برای افرادی که موهای خرمایی یا خاکستری دارند مناسب است و رنگ تیره و عمیقی به موها می بخشد اما اگر بلوند هستید یا موهای خود را رنگ روشن گذاشته اید بهتر است از روش دیگری برای شستن موها استفاده کنید
  • نکته2: اگر قهوه ندارید می توانید از اسپرسو به جای آن استفاده کنید
  • نکته 3: هرچه دیرتر موهای خود را بشویید رنگ آن تیره تر خواهد شد
  • نکته 4: اگر می خواهید رنگ قهوه بهتر روی موها بنشیند از سرکه سیب برای شستن موها استفاده کنید که به ثابت شدن رنگ قهوه روی مو کمک می کند

خواص شستن موها با قهوه

اعمال پودر قهوه روی پوست سر یا شستن موها با قهوه سرد به لایه برداری پوست سر کمک کرده و سلول های مرده پوست را از بین می برد.

قهوه ریشه مو را تقویت کرده، به بهبود ساختار و رشد آن کمک می کند و کافئین موجود در آن برای درمان ریزش مو مفید است.

پوست سر و موها در حالت طبیعی خاصیت اسیدی دارد. لازم به ذکر است دانشمندان از معیار PH برای تعیین میزان اسیدی بودن استفاده می کنند، اگر pH ماده ای کمتر از 7 باشد آن ماده اسیدی و اگر PH آن بیشتر از 7 باشد آن ماده قلیایی خواهد بود. PH مو برابر 3.67 و PH پوست سر برابر 5.5 می باشد.

اگر از محصولات مو که PH بیشتر از مو و پوست سر دارند استفاده کنید موها آسیب خواهد دید اما از آن جا که قهوه به طور طبیعی خاصیت اسیدی داشته و انواع مدیوم رست با کیفیت آن دارای PH برابر 5.11 هستند به همین دلیل اعمال قهوه به موها راه عالی برای ایجاد تعادل سطح PH مو و پوست سر می باشد.

در ادامه بخوانید : نحوه درست کردن رنگ موی طبیعی با قهوه

منبع: wikihowmedicalnewstoday