علائم و نشانه های قند خون بالا چیست؟

نشانه های داشتن قند خون بالا
نشانه های بالا رفتن قند خون کدامند؟

همه ما با شنیدن “قند خون بالا” به یاد افراد مبتلا به دیابت و تزریق انسولین می افتیم اما افزایش بیش از حد قند خون ممکن است به دلایل مختلف و در افراد به ظاهر سالم که به بیماری دیابت مبتلا نیستند نیز رخ دهد و در صورت عدم درمان به بیماری های کلیوی، چشم، قلب یا آسیب عصبی منجر شود.

بالا رفتن قند خون به دلیل عدم استفاده موثر بدن از انسولین و تجمع گلوکز در عروق خونی رخ می دهد که عوامل مختلف از جمله دیابت، عفونت، تحرک کم، ابتلا به فیبروز کیستیک، استرس زیاد، مصرف داروهای مسدود کننده بتا و مصرف بیش از حد کربوهیدرات ممکن است باعث آن شوند.

برای تشخیص قند خون بالا نیاز به آزمایش خون می باشد و در صورت مشاهده برخی علائم هشدار دهنده نیاز است به پزشک مراجعه کرده و نسبت به انجام آزمایش خون اقدام شود. در ادامه با کوکا همراه شوید تا با برخی علائم بالا رفتن قند خون آشنا شویم.

علائم قند خون بالا چیست؟

1. همیشه خسته هستید

برخلاف باور بسیاری افراد که گمان می کنند قند خون بالا یعنی انرژی از همه جای بدن فوران کند اما واقعیت چیز دیگری است.

علت اصلی بالا رفتن قند خون این است که سلول های بدن به خوبی قادر به استفاده از گلوکز نیستند تا انرژی لازم برای فعالیت و عملکرد اندام های مختلف بدن را تامین کنند، به همین دلیل قند خون بالا باعث کاهش انرژی بدن شده و اغلب اوقات احساس خستگی و کسل بودن خواهید داشت.

2. تاری دید دارید

تاری دید از علائم شایع قند خون بالا است. بالا رفتن قند خون در برخی موارد موجب تورم عدسی چشم شده و به همین دلیل چشم ها تار می بیند و تمرکز روی یک نقطه دشوار خواهد بود.

لازم به ذکر است عدم درمان قند خون بالا و ادامه پیدا کردن تاری دید ممکن است باعث نابینایی فرد شود و در صورتی که قند خون به موقع به سطح نرمال خودش برگردد این عارضه نیز برطرف خواهد شد.

3. از تکرر ادرار رنج می برید

قند خون بالا ممکن است باعث فعالیت بیشتر کلیه ها شده و ادرار افزایش پیدا کند.

هرچه قند موجود در جریان خون بیشتر شود کلیه ها فعالیت خود را افزایش می دهند تا قند اضافی بدن را دفع کنند، به این ترتیب گلوکز اضافی از طریق ادرار دفع شده و هرچه سطح قند خون بالاتر باشد تکرر ادرار نیز بیشتر خواهد بود.

4. دائما تشنه هستید

تکرر ادرار باعث تشنگی می شود زیرا بدن هنگام دفع گلوکز مایعات زیادی از دست داده و دچار کمی آبی خواهد شد.

5. زخم هایی که دیر درمان می شوند

بالا رفتن قند خون جریان خون را کند کرده و سرعت بهبود زخم و جراحات – به خصوص در ناحیه پا – را کاهش می دهد، در این شرایط به دلیل کند شدن جریان خون احتمال بروز عفونت مثانه و عفونت مخمری نیز افزایش می یابد.

6. انگشتان دست و پا بی حس می شوند

قند خون بالا روی غلظت خون اثر منفی گذاشته و جریان خون غلیظ و چسبنده می شود، در نتیجه ممکن است خون رسانی به بعضی اندام های بدن با اختلال مواجه شده و دچار بی حسی شوند که این عارضه در رگ های خونی باریک تر و کوچک تر شدیدتر خواهد بود.

7. سردرد مزمن دارید

قند خون بالا روی هورمون هایی همچون اپی نفرین و نوراپی نفرین که نقش مهمی در عملکرد مغز دارند اثر منفی گذاشته و ممکن است باعث ایجاد سردرد شود و با ایجاد اختلال در جریان خون به مغز آسیب برساند.

8. دچار کاهش وزن غیر طبیعی شده اید

یکی از نشانه های قند خون بالا و کنترل نشده لاغری بی دلیل است، در این شرایط حتی اگر اشتهای خوبی نیز داشته باشید همچنان کاهش وزن را تجربه خواهید کرد زیرا بدن زمانی که نتواند انرژی مورد نیاز خود را از طریق گلوکز تامین کند به سراغ عضلات و چربی ها رفته و با چربی سوزی و عضله سوزی وزن کاهش پیدا می کند.

9. تغییرات پوستی رخ می دهد

ظاهر شدن لکه های کوچک تیره روی پوست از دیگر علائم بالا رفتن قند خون است. این لکه ها معمولا در نواحی پشت گردن، دست ها، زیر بغل، صورت یا سایر قسمت های بدن ظاهر می شوند و علت بروز آن ها مقاومت بدن نسبت به انسولین می باشد.

به طور کلی هرگونه ضایعه یا تغییر پوستی مانند تاول، عفونت و یا تغییر رنگ و غیر طبیعی شدن پوست می تواند علائم هشدار دهنده ای برای قند خون بالا باشد.

10. خشکی دهان

خشکی دهان از عوارض آزار دهنده کم آبی بدن است که به دلیل بالا رفتن قند خون، تکرر ادرار و از دست دادن مایعات بدن رخ می دهد.

منابع: insidereverydayhealth