مضرات خوابیدن با آرایش : عوارض خطرناک برای پوست صورت، لب و چشم ها

عوارض و مضرات خوابیدن با آرایش صورت
عوارض و مضرات خوابیدن با آرایش صورت

آیا شما فکر می کنید که فقط یک شب خوابیدن با آرایش هیچ گونه عوارض و مضراتی ندارد؟ پیشنهاد می کنیم که بیشتر فکر کنید! شاید متوجه شوید، بهترین کار این است که هر شب قبل از خوابیدن همه ی آرایش صورت، چشم و لب را پاک کنید.

مهم ترین عملکرد پوست در شب بازسازی و نوسازی سلول هاست، خوابیدن با آرایش جلوی این بازسازی را گرفته و باعث آسیب جدی و گاهی جبران ناپذیر به پوست صورت، چشم ها و لب می شود.

در ادامه همراه کوکا باشید تا به این سوال شما که چرا نباید شب با آرایش بخوابید پاسخ دهیم!

مضرات خوابیدن با آرایش برای پوست صورت

1. پوست خشک و حساس

هیدراتاسیون یا آب رسانی طبیعی پوست شما در طول شب به عنوان بخشی از ریتم طبیعی بدن کاهش می یابد. هنگامی که پوست دارای آرایش باشد، دیگر نمی تواند همان مقدار کم آبرسانی را هم انجام دهد و در نتیجه پوست شما خشک و حساس می شود.

2. پوست خسته و کدر

خوابیدن با آرایش باعث می شود که پوست صورت نتواند سلول های مرده را از بین برده و سلول های جدید را جایگزین آن کند (روند بازسازی پوست مختل می شود)، در نتیجه این سلول های مرده بر روی هم انباشته می شوند و پوست خسته و کدر به نظر می رسد.

3. آکنه و جوش صورت

گفته می شود که خوابید با آرایش، خطر ابتلا به آکنه و جوش صورت را افزایش می دهد؛

هنگامی که آرایش پوست صورت خود را تمیز نکنید، همه ی آلودگی ها، چربی ها و عرق هایی که در طول روز بر روی پوست جمع شده اند باقی می مانند، منافذ آن را مسدود کرده و در نتیجه پوست صورت نمی تواند به درستی تنفس کند و دچار آکنه و جوش می شود.

4. پیری و چروک پوست صورت

شاید تعجب کنید اما جالب است بدانید که خوابیدن با آرایش باعث پیری زودرس پوست صورت می شود؛

خوابیدن با آرایش باعث خشکی پوست صورت و تجمع سلول های مرده بر روی هم شده، پوست نمی تواند به درستی تنفس کند و در نتیجه چین و چروک ها در پوست صورت و دور چشم ایجاد می شوند.

علاوه بر این آرایش صورت منجر به بیشتر شدن رادیکال های آزاد پوست می شود که بر روی تولید کلاژن اثر گذاشته و باعث افزایش چین و چروک پوست صورت می شوند.

مضرات خوابیدن با آرایش برای مژه و ابرو

5. ریزش مژه و ابرو

یک متخصص پوست و زیبایی می گوید که مو های مژه و ابرو بسیار حساس هستند، بنابراین اگر آرایش چشم (ریمل، سایه و خط چشم) و آرایش ابرو را قبل از خواب پاک نکنید، بیشتر شکسته شده و ریزش آن ها افزایش پیدا می کند.

6. انسداد غدد اشکی چشم

آرایش باقی مانده بر روی چشم ها، فولیکول های مو و غدد اشکی پلک ها را مسدود کرده و در نتیجه خطر ابتلا به خشکی چشم را افزایش می دهد.

7. عفونت چشم

مطالعات نشان می دهد که آرایش چشم ها را هر شب قبل از خواب پاک نکنید، احتمال قرمزی، سوزش و خارش و همچنین ابتلا به عفونت چشم افزایش پیدا می کند.

یک متخصص پوست و زیبایی گفته که خوابیدن با آرایش، باعث التهاب ملتحمه چشم شده و خطر ابتلا به کوری را افزایش می دهد.

مضرات خوابیدن با آرایش برای لب ها

8. لب های خشک و ترک خورده

پوست لب بسیار حساس است، اگر آرایش آن ها (رژلب و خط لب) پاک نشود، دچار التهاب شده و در نتیجه خشک و ترک خورده می شوند.

اگر می خواهید لب هایتان دچار خشکی و ترک خوردگی نشوند به شما پیشنهاد می کنیم که هر شب قبل از خواب رژلب را از روی آن پاک کنید.

منابع : vitatalalaycheatsheet