فواید و مزایای شگفت انگیز سونا : خواص فراوان برای پوست و سلامتی بدن

فواید سونا برای پوست، کاهش درد و سلامت روح و روان

سال‌ها قبل فنلاندی‌ها کشف کردند که با ریختن آب بر سنگ گرم در یک اتاق کوچک سربسته، مقدار بسیار زیادی هوای داغ تولید می‌شود، که به‌اصطلاح حرارت خشک یا سونا نامیده می‌شود. امروزه استفاده از سونا رواج بسیار زیادی پیدا کرده است و با انواع مختلف، در اسپاها، استراحتگاه‌ها و خانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به دلیل وجود فواید سلامتی بسیار زیاد، سونا به راهی طبیعی برای درمان طیف وسیعی از بیماری‌های جزئی یا اصلی در علم پزشکی تبدیل شده است. اگر کنجکاو هستید و هنوز سونا را امتحان نکرده‌اید، در اینجا فواید سونا را بیان می‌کنیم تا شما نیز متقاعد به آزمایش کردن این روش شوید.

مزایای شگفت انگیز سونا
مزایای شگفت انگیز سونا

مزایای سونا

در حالی که سونا و اثرات آن، به وضعیت سلامتی و سن شما بستگی دارد، می‌تواند موجب پاک‌سازی پوست گردد، گردش خون را افزایش دهد، مسیر تنفسی و سینوس‌ها را باز کند، دردهای رماتیسمی و عضلانی را بهبود بخشد، حرکت مفاصل را آسان کرده و استرس و تنش‌ها را نیز کاهش دهد. سونا موجب باز شدن منافذ پوست می‌گردد و باعث می‌شود عمل تعرق آسان‌تر انجام شود و این‌گونه سبب درمان عفونت‌ها در بدن می‌گردد.

پاکسازی پوست به شیوه سبز را هم امتحان کنید.

سونا هم‌چنین می‌تواند جراحاتی مانند پارگی، رگ به رگ شدن، ورم مفاصل و درد عضلات را به‌سرعت کاهش دهد. یکی دیگر از مزایای مهم سونا، تحریک غدد درون‌ریز است که در تنظیم خلق و خو، عملکرد بافت‌ها، سوخت و ساز بدن و بهبود عملکرد جنسی اهمیت دارد.

یک جلسه سونا مقدار اکسیژن و مواد غذایی را در بدن شما، به‌خصوص در پوست‌تان افزایش می‌دهد.

سونا مانند تب عمل کرده، بدن شما را گرم می‌کند و باعث می‌شود بدن آسیب‌های خود را التیام بخشد.

شواهد نشان می‌دهند که تعریق بدن، در سونای خشک یا بخار حاوی 97 درصد آب است، در حالی که تعریق در سونای مادون قرمز شامل 80 درصد آب و 20 درصد سموم است.

عمر طولانی تر

حتما شنیده اید که تعرق بیشتر می تواند سبب افزایش طول عمرتان شود، رفتن به سونا این مسیر را برای تان هموار خواهد کرد.

در مطالعه ای که نتایج آن به صورت آنلاین و در سایت پزشکی JAMA منتشر گردید نشان داده شد که کسانی که در هفته یک بار به سونا می رفتند، خطر مرگ به هر دلیلی در آنها تا کاهش پیدا کرد. این در حالی است که این میزان در میان کسانی که 4 بار در هفته به سونا می رفتند و بیشتر عرق می ریختند، تا دو سوم هم کمتر شد.

مطالعه فوق الذکر در میان مردم فنلاند انجام پذیرفت که رفتن به سونا در مقایسه با سایر ملیت هایی چون آمریکایی ها رواج بیشتری دارد. اگر شما هم علاقه زیادی به داشتن عمر طولانی تر دارید حتما به سونا بروید.

خلق و خو و وضعیت روحی بهتر

افسردگی یکی از رایج ترین بیماری های روحی است که درمان کاملی تا کنون برای آن در نظر گرفته نشده. البته علم راهکارهایی را برای بهتر کردن نشانه های ناراحتی، خستگی و عدم امیدواری پیشنهاد می کند. شما اکنون می توانید رفتن به سونا را هم در فهرست آن موارد قرار دهید.

در مطالعه ای که در مجله پزشکی «سایکویوماتیک» به چاپ رسید، بیماران مبتلا به افسردگی نه چندان حاد با 5 بار رفتن به سونا در طول هفته، پیشرفت های خوبی را در وضع روحی خود تجربه کردند.

بهبود وضعیت قلب

بر اساس نتایج مطالعات سایت JAMA دمای مابین 158 تا 194 در سونا می تواند به کارآیی بهتر قلب کمک کند. این دما باعث افزایش جریان خون در بدن شده و از بسیاری از بیماری های قلبی و سکته ها جلوگیری به عمل خواهد آورد.

همچنین بر اساس مطالعات انجام پذیرفته حس خوب حضور در سونا و احساس آسودگی و عدم استرس نیز می تواند برای قلب بسیار مفید باشد.

داشتن حافظه بهتر

اینکه لحظاتی را در داخل سونا بنشینید و با خودتان خلوت و تفکر کنید می تواند باعث ریلکس شدن تان شود.

بر اساس مطالعات انجام شده که نتیجه آنها نیز در نشریه «اِیج اَند اِیجینگ» به چاپ رسید نشان داده شد، افرادی که حداقل، 4 بار در هفته به سونا می روند، دو سوم کمتر از سایرین به درمان های بیماری های مربوط به حافظه از جمله «دیمنشیا» نیاز پیدا می کنند.

این روند به آن ترتیب است که وضعیت بهتر قلب سبب کارآیی بهتر مغز نیز خواهد شد.

تجربه داشتن حال بسیار خوب

اینکه بتوانید لحظاتی را در مکانی گرم و بدون در دست داشتن گوشی تلفن همراه، کامپیوتر و سایر وسایل الکترونیکی سپری کنید و در آنجا با خود خلوت کرده و یا با دیگران کمی مکالمه داشته باشید، می تواند بسیار برای تان مفید باشد.

البته این را هم باید در نظر داشته باشید که مدت زمان 5 تا 20 دقیقه برای این کار مناسب است و زمان بیشتر از آن نیز توصیه نمی شود. این کار سبب خواهد شد که در طول تمام روز حال روحی تان هم بهتر باشد و سرحال تر باشید.

بدست آورن اشتهای نرمال

آیا بسیار کم غذا می خورید؟ یا بسیار پرخور هستید؟ بر اساس نتیجه مطالعاتی که در «سایکوسوماتیک» به چاپ رسیده، رفتن به سونا می تواند میزان اشتهای شما را تنظیم کند.

در واقع زمانی که محققان به بررسی تاثیرات رفتن به سونا بر افسردگی می پرداختند، نتایج دیگری را نیز بدست آوردند. هورمون «گرِلین» که هورمون مرتبط با اشتهاست در طول سونا درمانی در وضعیت بسیار بهتری قرار می گیرد و اشتها را به خوبی تنظیم می کند.

راهی برای کاهش دردهای مزمن

اگرچه گرما و حرارت می توان برای کاهش درد یا آسیب دیدگی مفید باشد اما نتایج دیگری نیز از آن بدست آمده است.

دانشمندان 46 بیمار را که به دلیل درد در بیمارستان بستری بودند به دو گروه تقسیم کردند، به هر دو گروه، برخی از تمرین های ذهنی آموخته شد اما از یکی از این گروه ها خواسته شد که هر روز در داخل سونا هم بنشینند.

پس از گذشت یک ماه، هر دو گروه وضعیت بهتری را احساس می کردند اما این پژوهش نشان داد گروهی که به سونا هم رفته بودند احساس روحی بهتری داشتند و درد کمتری را نیز احساس می کردند. همچنین آنها از وضعیت خود شکایت کمتری داشته و کمتر عصبانی بودند.

بدن‌تان را هیدراته (پُر آب) نگه دارید

در طول هر جلسه سونا، شما باید مقدار زیادی آب بنوشید. زیرا تعریق سبب از دست دادن مقدار زیادی آب از بدن می‌شود. جلسات نباید از 15 دقیقه بیشتر طول بکشند و بیش از 3 بار در روز صورت بگیرند. سونا برای زنان باردار و کودکان بسیار کم سن و همچنین کسانی که با افت فشار مواجه‌اند، یا به مشکلات قلبی یا دیابت دچار هستند، توصیه نمی‌شود. اگر شما داروی خاصی مصرف کنید، باید با پزشک خود در این مورد مشورت کنید و افزون بر این اگر احساس ضعف یا تهوع داشتید، هرگز نباید داخل سونا بمانید.

در رابطه با میزان نوشیدن آب، از نقطه نظرات دیگران آگاه شده و ببینید کدام در مورد شما صدق می‌کند، آن را اجرا نمایید./ پارسه گرد – روزیاتو