حبوبات، میوه و سبزیجات شگفت انگیز حاوی پتاسیم بالا برای سلامتی بدن

حبوبات، میوه و سبزیجات حاوی پتاسیم

پتاسیم از جمله مواد معدنی بسیار مفید برای بدن به شمار می رود. آنچه بیشتر ما در مورد این ماده می دانیم آن است که در موز وجود دارد و می تواند در مقابل سکته و بیماری های قلبی و عروقی از بدن ما محافظت کند.

اما شاید دقیقا ندانیم که مصرف موز تنها می تواند 10 درصد از پتاسیم مورد نیاز بدن مان را فراهم آورد. اگرچه در سایر مقالات مرتبط با سلامت نیز به اهمیت این ماده اشاراتی کردیم، اما لازم است با سایر مواد خوراکی که منبع غنی از پتاسیم هستند نیز آشنا شویم.

حبوبات، میوه و سبزیجات حاوی پتاسیم
حبوبات، میوه و سبزیجات حاوی پتاسیم

کدو تنبل

در مقایسه با موز که 420 میلی گرم پتاسیم را داراست، در ریشه های گیاهان شیرینی چون کدو، 582 میلی گرم از همین ماده وجود دارد. بر اساس یافته های انجمن سلامت آمریکا، هر فرد بزرگسال نیازمند به دریافت 4٫700 میلی گرم پتاسیم در روز است. بنابراین بهتر است سایر موارد این نوشته را نیز پیگیری کنیم تا بتوانیم این مقدار مورد نیاز برای بدن مان را تامین کنیم.

لوبیا سبز

یک فنجان لوبیا سبز، حاوی 676 میلی گرم پتاسیم است. همچنین این ماده مقادیر قابل توجهی پروتئین گیاهی نیز دارد که برای تقویت عضلات بدن بسیار مفید است. با مزه دار کردن این ماده غذایی می توانید آن را با طعم مطبوع تری در وعده های غذایی خود استفاده کنید.

سیب زمینی معمولی یا نوع شیرین آن

یک سیب زمینی شیرین، 542 میلی گرم پتاسیم دارد و در کنار نوع بسیار مشابه آن یعنی سیب زمینی های معمولی، چیزی در حدود 941 میلی گرم پتاسیم دارد. هر دوی این مواد علاوه بر دارا بودن پتاسیم، مقادیر قابل توجهی از «ویتامین آ» را نیز در خود دارند.

برگ چغندر سوئیسی

با پختن تنها یک چغندر از این نوع خواهید توانست 961 میلی گرم پتاسیم را برای بدن تامین کنید. این برگ های سبز رنگ حاوی مقادیری آهن، کلسیم، ویتامین های «آ»، «سی» و «کا» نیز هستند.

چغندر

هر یک فنجان از این ماده حاوی 518 میلی گرم پتاسیم است. نه تنها با خوردن چغندر پتاسیم را به بدن خود خواهید رسانید بلکه منگنز، مس، فیبر، فسفر، آهن و «ویتامین بی 6» را نیز به بدن وارد خواهید کرد.

سُس گوجه فرنگی

بسیاری از افراد ممکن است از وجود پتاسیم در سس های گوجه فرنگی آگاهی نداشته باشند. با ریختن این سس بر روی پیتزا، پاستا و یا سبزیجات، 728 میلی گرم پتاسیم را به بدن خود می رسانید.

لوبیای سیاه

یک فنجان لوبیا سیاه دارای 739 میلی گرم پتاسیم است. همچنین مقادیر قابل توجهی پروتئین گیاهی، فیبر، آنتی اکسیدان، آهن، فسفر، کلسیم، مگنزیم، مس و زینک نیز دارد.

لوبیای سفید

ممکن است بسیاری از افراد از این موضوع آگاهی نداشته باشند که لوبیای سفید یکی از بهترین منابع دریافت پتاسیم به شمار می آید. یک لیوان از آن 1٫189 میلی گرم پتاسیم دارد و این در حدود نیمی از پتاسیمی است که توصیه می شود روزانه مصرف شود.

این نوع از لوبیا همانند لوبیا سیاه دارای مقادیری از پروتئین گیاهی، فیبر، ویتامین ها و مواد معدنی بسیار مفید دیگر نیز است.

هندوانه

تنها دو قاچ هندوانه محتوی 641 میلی گرم پتاسیم است. همچنین این میوه می تواند از ابتلا به بسیاری از سرطان ها هم جلوگیری به عمل آورد. / روزیاتو