فواید شگفت انگیز هیپنوتیزم برای خواب، ترک سیگار، لاغری و کاهش وزن

فواید هیپنوتیزم چیست ؟

قرن هاست که از ورود «هیپنوتیزم» به زندگی بشر می گذرد و همواره سئوال های فراوانی در ارتباط با آن وجود دارد. این اصطلاح از واژه «هوپنوس» گرفته شده که در یونان باستان، خدای خواب به شمار می آمد. اما آیا این راهکار می تواند تاثیرات مثبتی را در روند بهبود برخی از بیماری ها به وجود آورد یا خیر؟ این سئوالی است که پاسخ قطعی به آن داده نشده. با این حال می توان به مواردی اشاره کرد که «هیپنوتیزم» در بهبود برخی از بیماری ها مفید واقع می شود.

ابتدا «هیپنوتیزم» را به صورت اجمالی تعریف و سپس با 12 تغییر موثر در جسم و روان انسان آشنا خواهید شد که این تغییرات به مدد «هیپنوتیزم» به وجود می آیند.

فواید هیپنوتیزم چیست ؟
فواید هیپنوتیزم چیست ؟

هیپنوتیزم» راهکاری آسان و بی خطر است

پزشکی به نام «جیمز برید» در قرن نوزدهم میلادی به مطالعاتی در زمینه هیپنوتیزم پرداخت. وی بر این باور است که این واژه از نام یکی از خدایان یونان، «هوپنوس» که خدای خواب لقب داشت، گرفته شده. یکی از متخصصان هیپونوتیزم به نام «اورالاندو» در این باره می گوید: “در این روش فرد روی کاناپه یا صندلی راحتی قرار می گیرد و ما با بخش ناخودآگاه مغز او صحبت می کنیم و با این کار در وی ایجاد آرامش می کنیم.”

وی ادامه می دهد: “در واقع من حواس افراد را از حوادث روزمره اطراف شان پرت می کنم. زمانی که فرد در وضعیت هیپنوتیزم قرار می گیرد، از آمادگی بیشتری برای دریافت نظرات و پیشنهادات برخوردار است. به همین دلیل نیز شرایطی فراهم می شود که می توان سیگار کشیدن، بی خوابی، پرخوری و یا حتی درد را در آنها درمان کرد.”

وی بر این باور است که حتی در آمریکا هم متخصصان خبره در این زمینه به راحتی یافت نمی شوند و برای هر جلسه که در حدود 90 دقیقه طول می کشد، گاهی چیزی در حدود 200 تا 1500 دلار (740٫000 تا 5٫500٫000 تومان) باید پرداخت شود.

برای ترک کردن سیگار موثر است

آمار بدست آمده از سازمان پیشگیری و درمان بیماری ها در آمریکا، نشان می دهد، سالانه در حدود 480٫000 نفر، در این کشور جان خود را بر اثر کشیدن سیگار از دست می دهند. آمار مرتبط نشان می دهد که از هر 10 نفر، حدود 7 نفر، قصد ترک کردن سیگار را دارند (68 درصد). اگرچه روش هایی چون طب سوزنی و سایر راهکارها برای این کار پیشنهاد می شود اما «ریچادر بارکر» از متخصصان زبده هیپنوتیزم، این روش را یکی از راهکارهای موثر می داند.

به پرهیز از پرخوری می انجامد

اگرچه مصرف غذاهای سالم، یکی از بهترین راهکارهای لاغر شدن به شمار می آید، با این حال و به گفته «بارکر»، جنبه های روانی می توانند تاثیر فراوانی در این روند داشته باشند. وی می گوید که پیش از انجام هیپنوتیزم عمدتا از بیمار در مورد نحوه غذا خوردن در میان وعده های غذایی سئوالاتی می پرسد.

وی به این موضوع نیز اشاره می کند که در مورد افراد گوناگون، راهکارهای متفاوتی در نظر گرفته می شود. این نوع از درمان به فرد کمک می کند تا عادات ناسالم غذایی خود را کنترل کند. مثلا بعد از 5 یا 6 قاشق غذا خوردن، چشمان خود را بسته و به خود بگوید همین مقدار برای او کافی است.

سبب بهبود وضعیت خواب می شود

بی خوابی و کمبود خواب، به ضعیف شدن حافظه و عدم تصمیم گیری موثر می انجامد. همچنین بیماری های قلبی مزمن، چاقی و افسردگی نیز از نشانه های دیگر بی خوابی به شمار می آید. روش های گوناگونی از جمله دارو درمانی، مدیتیشن، شناخت درمانی و سایر روش ها برای درمان بی خوابی موثر هستند.

یکی از متخصصان خبره هیپنوتیزم، به نام «مونت ورنون» در این باره می گوید، خواب با ضمیر ناخودآگاه ارتباط دارد و نگرانی و اضطراب روند بی خوابی را تشدید می کند. بنابراین با کمک هیپنوتیزم، تفکر اینکه من نمی توانم بخوابم در فرد تغییر داده شده و اندیشه جدیدی چون من حداقل 8 ساعت در شبانه روز می خوابم، جایگزین آن خواهد شد.

ترس مراجعه به دندانپزشک را برطرف می کند

آمار بدست آمده از مرکز سلامت دهان و دندان بریتانیا نشان می دهد، 10 تا 20 درصد از مردم دنیا از مراجعه به دندانپزشک واهمه دارند و در بسیاری از موارد، همین ترس به عدم مراجعه آنها به دندانپزشک می انجامد. بسیاری از ترس ها به تجربیات پیشین افراد و یا شنیدن تجربیات منفی دیگران وابستگی هایی دارد.

یکی از روش های کاربردی برای از بین بردن این ترس، NLP یا «برنامه‌ریزی عصبی کلامی» است که نحوه تفکر را در افراد را به طور ناخودآگاه تغییر می دهد.

دردهای مزمن را کاهش می دهد

یکی از متخصصان هیپنوتیزم به نام «وودز» می گوید، گاهی حتی پس از پایان یک عارضه، برخی از نشانه های آن هنوز نیز در بدن احساس می شود. گاهی دردهای حاصل، به اندازه ای است که فرد به سختی می تواند بنشیند. «وودز» می افزاید، اگرچه هیپنوتیزم نمی تواند معجزه ای را انجام داده و سبب رفع کامل درد شود، با این حال، می تواند حس بهتر را در فرد به وجود آورده و سبب گردد که وی درد کمتری را احساس کند.

غم و اندوه فراوان را مدیریت می کند

چه بابت جریانی وابسته به حوادث اطراف در جامعه خود غمگین باشید و چه غم از دست رفتن یکی از عزیزان تان را تحمل می کنید، نشانه هایی از اضطراب، بی خوابی و افسردگی در شما به وجود خواهد آمد که بر اساس داده های بدست آمده از انجمن سلامت روان آمریکا، گریه کردن می تواند در کنار آمدن با این روند موثر باشد.

«بارکر» بر این باور است که هیپنوتیزم در چنین مواقعی می تواند توصیه های مثبت و کارآمدی را به همراه داشته باشد.

اضطراب را بر طرف می سازد

25 میلیون آمریکایی با اختلالات اضطرابی دست و پنجه نرم می کنند. هیپنوتیزم سبب می شود که دلیل اصلی اضطراب در افراد کشف شود. این دلایل عمدتا عواملی در گذشته افراد هستند. «بارکر» در این باره می گوید، زمانی که فردی با نشانه هایی چون جویدن ناخن هایش به من مراجعه می کند، نوعی اضطراب دورنی و ذهنی در او وجود دارد که با درمان مرتبط با اختلالات اضطرابی قابل برطرف شدن است. گاهی برخی از دلایل این اضطراب به 6 سالگی افراد باز می گردد.

وی در مورد یکی از بیمارنش می گوید که او در 6 سالگی، بر روی پشت بام بوده و با شنیدن صدای فریاد پدرش، دچار مشکلات اضطرابی و دشواری هایی در صحبت کردن می شود. وی در درمان با هیپنوتیزم فرد را به همان دوران باز گردانده و عکس العمل پدرش را تغییر می دهد. با این روش، مشکل لکنت زبان فرد بر طرف گردید.

وزوز کردن گوش را متوقف می کند

وزوز کردن گوش و شنیدن برخی از صداهای زایدی همچون سوت کشیدن گوش در میان 45 میلیون آمریکایی دیده می شود. اگرچه این اختلال اغلب موقتی است و برطرف می شود، درمان هایی نیز برای آن وجود دارد. استفاده از سمعک، رفتار درمانی، صدا درمانی و سایر راهکارها وجود دارند که هیپنوتیزم نیز یکی از راهکارهای موثر در برطرف کردن این صداهای مزاحم تلقی می شود.

روند شیمی درمانی را تحمل پذیرتر می سازد

نخستین شواهدی که درمان سرطان به کمک هیپنوتیزم را مستند ساخته، در سال 1829 میلادی (1208 شمس)، بود. پزشکی به نام «لو دکتور چپلین»، از این روش در درمان یکی از بیماران مبتلا به سرطان بهره برد. او در زمان برداشتن بخشی از سینه بیمار، از هیپنوتیزم کمک گرفت. وی با این کار برخی از نشانه های شیمی درمانی همچون حالت تهوع را به حداقل رسانید.

وی در این باره می گوید: ” اگرچه به بیماران، امید واهی می دهیم، اما وضعیت آنها را برای پیمودن روند درمان بهبود می بخشیم.”

کارآیی افراد در انجام فعالیت های ورزشی را افزایش می دهد

از میان ورزشکاران حرفه ای جهان که از هیپنوتیزم برای افزایش کارآیی شان استفاده می کردند می توان به «مایکل جردن»، «تایگر وودز» و «مایک تایسون» اشاره کرد. آنها از این روش برای از بردن اضطراب و آرامش ذهن و جسم خود بهره می بردند. «بارکر» نیز بر تاثیرات روانی و جسمانی این روش تایید می کند چرا که هیپنوتیزم، روش تفکر را تغییر می دهد، اندیشه های سازنده و مثبتی را نیز در شما شکل می دهد.

به بهبود سریع تر بعد از اعمال جراحی می انجامد

پس از پایان اعمال جراحی پزشکان عمدتا آرامبخش هایی را برای کاهش میزان درد بیماران تجویز می کنند. «وودز» تاکید می کند که انجام هیپنوتیزم در این دوران سبب کاهش نشانه های روانی درد در بیمار می شود. در واقع با این روش، مسیر جدید و متفاوتی برای ذهن و سیستم عصبی تعریف می شود که ذهنیت فرد را کاملا تغییر می دهد. وی در مورد تجربه یکی از بیمارانش می گوید که پس از انجام چند جلسه هیپنوتیزم، علاقمندی به زنده ماندن و زندگی کردن در او افزایش یافت.

نشانه های سندرم روده تحریک‌پذیر را کاهش می دهد

در حدود 25 تا 45 میلیون آمریکایی به «سندرم روده تحریک‌پذیر» یا «آی‌بی‌اِس» مبتلا هستند. دلیل اصلی و قطعی این بیماری هنوز نیز دانسته نشده اما درجات و شدت آن در افراد مختلف گوناگون است. روش های درمانی متعددی از جمله داروهای ضدافسردگی، شناخت درمانی و غیره برای آن در نظر گرفته می شود.

تکنیک های برطرف کننده اضطراب برای ایجاد آرامش در فرد توسط هیپنوتیزم انجام می پذیرد. مطالعات علمی مرتبط نشان می دهد، بالا بردن کیفیت زندگی افراد با به کارگیری این روش، سبب می شود که بسیاری از نشانه ها همچون دردهای شکمی، یبوست، شکم روش و نفخ در افراد برطرف شود. / روزیاتو