چگونه از ماه کامل در پدیده سوپرمون یا ابرماه عکاسی کنیم؟

فرقی ندارد که از دوربین استفاده می کنید یا گوشی هوشمند، ما در اینجا روش های عکاسی از پدیده سوپرمون ماه کامل در شب را به شما آموزش می دهیم.

بهترین زمان برای عکس گرفتن از ماه کامل پس از غروب خورشید و قبل از طلوع خورشید است. پدیده طبیعی سوپرمون هنگامی اتفاق میافتد که ماه کامل شده و در کوتاه ترین فاصله از زمین قرار دارد و در این وضعیت ماه 30 برابر روشن تر و 14 برابر بزرگتر از حد معمول دیده می شود.

پدیده سوپرمون در واشنگتن
پدیده سوپرمون در واشنگتن

بهترین دوربین عکاسی خود را آماده کنید

مارک تایسن می گوید که برای عکس گرفتن از پدیده سوپرمون یک سه پایه، یک دوربین با رزولوشن بالا، یک لنز عکاسی برای مسافت های طولانی و بزرگترین لنزی را که دارید انتخاب کنید و سپس به منطقه ای بروید که ماه را بزرگتر می بینید. او برای این منظور به یوتا سفر کرد، جایی که چشم انداز بیابان ماه را بزرگتر جلوه می داد.

از لحاظ فنی، ماه در همه جای آسمان یک اندازه است اما قرار دادن آن در نزدیکی ساختمان های بلند، درختان یا کوه ها آن را بزرگتر جلوه می دهد و عکس را زیباتر و حرفه ای تر به تصویر می کشد.

عکس ابرماه یا سوپرمن در مارسی فرانسه
عکس ابرماه یا سوپرمن در مارسی فرانسه

تایسن می گوید که نور مناسب برای عکس گرفتن از ماه را تنظیم کنید، بهتر است از مناطق شهری فاصله بگیرید چون نور مصنوعی چراغ ها باعث روشنایی بیش از حد شده و شما نمی توانید جزییات ماه کامل در پدیده ی سوپرمون را به تصویر بکشید.

بیل اینگالس، عکاس ارشد ناسا می گوید: یکی از اشتباهات رایج عکاسان آماتور این است که فقط بر روی خود ماه زوم می کنند به جای این بهتر است کمی خلاقیت به خرج دهید و از فضاهای اطراف برای زیباتر شدن عکس خود کمک بگیرید.

عکس گرفتن از ماه با گوشی هوشمند

مایکل کریستوفر براون می گوید اگر می خواهید با گوشی هوشمند خود از ماه عکس بگیرید بهتر است اول ماه را در دوربین گوشی پیدا کنید و سپس بر روی آن زوم کنید تا جزییات را بهتر ببینید.

فراموش نکنید که حتما گوشی هوشمند خود را روی یک سه پایه قرار دهید، چون لرزش های گوشی می تواند کیفیت عکس را کاهش دهد اما اگر سه پایه در دسترس ندارید می توانید آن را بر روی لبه پنجره بگذارید تا حرکت نداشته باشد.

عکس ابرماه یا سوپرمن در واشنگتن دی سی
عکس ابرماه یا سوپرمن در واشنگتن دی سی

پس از ثابت شدن گوشی فلش را خاموش کنید حالا وضعیت فوکوس گوشی را از حالت خودکار بر روی حالت دستی قرار دهید و با انگشتان خود تصویر را واضح تر کنید تا همه ی جزئیات مورد نظر شما در عکس دیده شوند و سپس عکس بگیرید.

یکی دیگر از توصیه هایی که همه عکاسان حرفه ای درباره ی عکس گرفتن از سوپرمون به عکاسان آماتور دارند این است که زمان زیادی را برای دیدن سوپرمون بدون دوربین خود صرف کنید، سوپرمون وضعیت نادری نیست اما به عنوان یک رویداد روزمره هم نمی توانید آن را هر روز ببینید.

بهتر است اول با چشم غیر مسلح سوپرمون را ببنید تا بتوانید بهترین موقعیت برای عکس گرفتن از ماه کامل را انتخاب کنید.

منبع : نشنال جئوگرافیک