25 عادت روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه برای اینکه همیشه خوشحال باشیم!

چه کارهایی باعث خوشحالی آدم می شود؟
چه کارهایی باعث خوشحالی آدم می شود؟

خوشبختی برای افراد مختلف معانی متفاوتی دارد؛ شاید خوشحالی برای شما آرامش در زندگی، داشتن دوستانی که شما را همین طور که هستید قبول دارند و یا آزادی برای رسیدن به آرزو هایتان باشد.

صرف نظر از اینکه چه چیزی باعث خوشحالی و احساس رضایت شما از زندگی می شود، برخی عادت ها هستند که به شادتر شدن افراد کمک می کنند. عادت ها بسیار مهم هستند، پس چرا سعی نمی کنید که عادت های مثبت را به زندگی روزمره خود اضافه کنید؟

در ادامه همراه کوکا باشید تا با راه ها و روش های خوشحال بودن و عادت های روزانه، ماهیانه و سالیانه برای شاد و سرحال بودن بیشتر آشنا شوید. فراموش نکنید که دید هر کسی برای خوشحال بودن با دیگری متفاوت است.

برخی عادت ها ممکن است باعث استرس شما شوند اما با تمرین می توانید آن ها را به زندگی روزمره خود اضافه کنید.

عادت های روزانه

1. لبخند بزنید

وقتی خوشحال هستید لبخند می زنید؛ در واقع ما لبخند می زنیم چون خوشحال هستیم، لبخند باعث می شود مغز دوپامین آزاد کند که آن هم باعث خوشحالی بیشتر می شود.

این بدان معنا نیست که همیشه یک لبخند مصنوعی گوشه لب داشته باشید اما هر زمان که احساس کردید ناراحتید، سعی کنید لبخند بزنید و نتیجه را ببینید.

پیشنهاد می کنیم که هر روز صبح با یک لبخند بر روی لب در آینه به خود نگاه کنید.

2. ورزش کنید

ورزش فقط برای تناسب اندام نیست. ورزش منظم می تواند به کاهش استرس، اضطراب و علائم افسردگی کمک کند در حالی که باعث افزایش اعتماد به نفس و شادی می شود.

حتی فعالیت های بدنی کم هم می توانند تغییرات زیادی را در شما ایجاد کنند، لازم نیست که ورزش های سخت و طاقت فرسا را انجام دهید مگر اینکه از انجام آن لذت ببرید. انتخاب ورزش های سخت تنها شما را خسته و ناامید می کند.

برای شروع ورزش پیشنهاد می کنیم که هر شب پیاده روی کنید، در کلاس های یوگا یا تای چی ثبت نام کنید، روز خود را با 5 دقیقه حرکات کششی شروع کنید و یا ورزش های سرگرم کننده ای که دوست دارید مثل گلف، بولینگ و رقص را یاد بگیرید.

3. خواب کافی داشته باشید

مهم نیست که چقدر جامعه مدرن ما را به سوی خواب کمتر هدایت می کند، می دانیم که خواب کافی مهم ترین عامل برای سلامتی بدن، بهبود عملکرد مغز و احساس آرامش است.

اکثر بزرگسالان هر شب حدود 7 یا 8 ساعت می خوابند اما اگر در طول روز احساس خستگی و کسالت دارید، ممکن است به خواب بیشتری نیاز داشته باشید.

در اینجا چند نکته برای بهتر خوابیدن را ارائه کرده ایم؛

 • ساعت های خواب خود را یادداشت کرده و احساسی که پس از خواب دارید را بنویسید. این به شما کمک می کند که برای بهتر شدن خواب تان برنامه ریزی کنید
 • ساعت های مشخصی به رختخواب بروید و بیدار شوید حتی آخر هفته ها
 • قبل از خواب دوش بگیرید، کتاب بخوانید یا کاری را انجام دهید که باعث آرامش شما می شود. از زیاده روی در خوردن غذا و نوشیدنی ها اجتناب کنید
 • اتاق خواب خود را تاریک، سرد و آرام نگه دارید
 • رختخواب خود را خوب انتخاب کنید
 • سعی کنید که خواب نیمروزی شما بیشتر از 20 دقیقه طول نکشد

اگر مداوم احساس خواب آلودگی دارید، با یک پزشک متخصص مشورت کنید چون ممکن است دچار اختلال خواب شده باشید که باید درمان شود.

4. غذا هایی بخورید که حال روحی شما را خوب می کند

همه ی ما می دانیم که غذا هایی که می خوریم بر روی سلامت جسمی و روحی ما اثر می گذارند.

مثلا:

 • کربوهیدرات هورمون سروتونین را آزاد می کند. فراموش نکنید که کربوهیدرات های ساده – غذا های پر از قند و نشاسته – را کمتر استفاده کنید چون باعث انرژی کوتاه مدت می شوند اما کربوهیدرات های پیچیده مانند انواع لوبیا، سبزیجات و غلات بهتر هستند
 • منابع پروتئین مانند حبوبات باعث افزایش تولید دوپامین و نوراپی نفرین می شوند که به افزایش انرژی و تمرکز کمک می کنند
 • غذا های پردازش شده و سرخ شده حال روحی شما را خراب می کنند، از مصرف آن ها تا حد امکان اجتناب کنید

روز خود را با انتخاب یک غذای سالم و مقوی شروع کنید؛ به عنوان مثال ماست یونانی با میوه که سرشار از پروتئین است به افزایش انرژی روزانه بدن کمک می کند.

5. سپاسگزار باشید

تشکر و قدردانی می تواند تأثیر قابل توجهی بر احساس امید و شاد بودن افراد داشته باشد؛ روز خود را با سپاسگزاری به خاطر نعمت هایی که دارید شروع کنید، شما می توانید این کار را در حالی انجام دهید که دندان های تان را مسواک می زنید.

هر روز چیز هایی که دارید و باعث خوشحالی شما می شوند را در نظر آورده و به خاطر آن ها سپاسگزار باشید؛ این می تواند شخصی باشد که شما را دوست دارد یا حتی چیز های کوچک تر مانند قهوه گرفتن از دست همکار یا همسایه و احساس گرمای خورشید روی پوست صورت و بدن.

6. از دیگران تعریف کنید

تحقیقات نشان می دهد که مهربانی می تواند به شما کمک کند احساس رضایت و شادی بیشتری داشته باشید؛

تعریف صادقانه یک راه سریع و آسان برای این است که روز کسی را بهتر کنید و به شما هم کمک می کند که خوشحال تر و سرحال تر شوید.

با دیگران شوخی کنید و لبخند را بر لب آن ها بیاورید. فراموش نکنید که اگر می خواهید از ظاهر کسی انتقاد کنید آن را با نهایت احترام عنوان کنید.

7. نفس عمیق بکشید

با توجه به مطالعات انجام شده در مرکز سلامت هاروارد، تمرینات تنفسی عمیق می توانند به کاهش استرس کمک کنند.

دفعه بعد که احساس تنش کردید و یا برای رفع خستگی در پایان روز؛

 • چشمان تان را ببند و سعی کنید یک خاطره خوب یا مکان زیبا را تصور کنید.
 • از طریق بینی هوا را به آرامی نفس بکشید. (تا 5 بشمارید و هوا را وارد ریه ها کنید)
 • حالا به آرامی هوا را از شش ها خارج کنید. (تا 5 بشمارید و هوا را خارج کنید)
 • چندین بار این پروسه را تکرار کنید تا احساس آرامش پیدا کنید.

8. لحظات ناراحت کننده را تشخیص دهید

لحظات ناراحت کننده بخشی از زندگی انسان هستند. مهم این است که بتوانید احساس ناراحتی را تشخیص دهید و سپس تمرکز خود را بر روی چیز هایی بگذارید که به بهبودی حالت شما کمک می کنند.

حال شما ممکن است با تنفس عمیق، پیاده روی طولانی مدت و یا صحبت کردن با کسی بهتر شود. به یاد داشته باشید که هیچ کس همیشه خوشحال نیست.

9. دفتر خاطرات روزانه داشته باشید

داشتن یک دفتر خاطرات روزانه به شما کمک می کند تا افکارتان را سازماندهی کرده و احساسات تان را تحلیل کنید.

قبل از رفتن به رختخواب، می توانید وقایع روزانه را یادداشت کنید اما اگر نوشتن چیزی شما را عصبانی می کند می توانید آن را به وقتی که دیگر خشمگین نیستید، موکول کنید.

10. با استرس روبه رو شوید

زندگی پر از عوامل استرس زاست و غیر ممکن است که از همه آنها اجتناب کنید. کلی مک گونیگال، روانشناس استنفورد می گوید که استرس همیشه مضر نیست و بهتر است که نگرش هایمان را نسبت به استرس تغییر دهیم.

به خودتان یادآوری کنید که استرس برای همه وجود دارد و نیازی نیست که شما در مورد هر چیزی زیاد فکر کنید. به جای زیاد فکر کردن در مورد چیزی، با استرس رو به رو شوید. شاید این به معنای قرار گرفتن در یک موقعیت دشوار و ناراحت کننده باشد اما هر چه زودتر با آن رو به رو شوید، سریع تر آرامش پیدا می کنید.

عادت های هفتگی

11. پاکسازی کنید

هر هفته 20 دقیقه وقت بگذارید تا اتاق خود را مرتب کنید و از شر چیز هایی که شما را اذیت می کنند، راحت شوید. شما می توانید این ترفند را یک بار در هفته انجام دهید تا با پاکسازی محیط احساس بهتری پیدا کنید.

12. با دوستان خود ملاقات کنید

انسان ها موجودات اجتماعی هستند و داشتن دوستان نزدیک می تواند آن ها را خوشحال کند. شما می توانید هر هفته با دوستان خود ملاقات کرده یا تلفنی با آن ها صحبت کنید.

مطالعات متعدد نشان می دهد که ارتباط با حیوانات خانگی هم مانند انسان ها به خوشحال تر و شاد تر شدن آن ها کمک می کند.

13. برنامه هفتگی خود را تنظیم کنید

سعی کنید در پایان هر هفته بنشینید و یک لیست اولیه برای برنامه های هفته بعدی بنویسید، این کار به آرامش خاطر شما کمک می کند.

14. تلفن خود را کنار بگذارید

حداقل یکبار در هفته به مدت یک ساعت تلفن خود را خاموش کنید، در این مدت می توانید کتاب بخوانید، پیاده روی کنید یا فقط تنها باشید و در آرامش فکر کنید.

15. به طبیعت بروید

طبق یک تحقیق در سال 2016، پیاده روی در طبیعت و فضا های سبز به مدت 30 دقیقه می تواند به کاهش فشار خون بالا و درمان افسردگی کمک کند.

16. مدیتیشن کنید

مدیتیشن به روش های مختلف و ساده می تواند باعث آرامش افراد شده و به خوشحال شدن آن ها کمک کند.

17. روان درمانی کنید

اگر احساس می کنید که به مشکلی برخوردید که نمی توانید آن را حل کنید، بهتر است به یک روان درمان مراجعه کنید.

18. روش هایی برای خوشحال کردن خود پیدا کنید

برخی کار ها هستند که می توانند به خوشحال تر شدن شما کمک کنند مثل روش های مراقبت از پوست که احساس خوبی به شما می دهند، یک حمام طولانی در آخر هفته و لم دادن و تماشای یک فیلم از اول تا آخر.

عادت های ماهیانه

19. برخی کار ها را هر ماه تکرار کنید

انجام برخی کار های تکراری باعث می شود که خلق و خوی شما بهتر شده و احساس شادی بیشتری داشته باشید؛ به عنوان مثال می توانید هر ماه یک شب را به دیدن بچه های دوستانتان بروید و با آن ها وقت بگذرانید یا هر ماه به رستوران مورد علاقه تان رفته و غذای محبوب خود را سرو کنید.

20. خودتان تنهایی بیرون بروید

گاهی اوقات برخی کار هایی که خودتان به تنهایی انجام می دهید، باعث می شوند که احساس شادی کنید؛ به عنوان مثال خودتان به تنهایی به رستوران مورد علاقه تان بروید، فیلم بگیرید و یا به سفری بروید که همیشه دوست داشتید.

21. یک لیست فکر درست کنید

در ابتدای هر ماه لیست کوتاهی از خاطرات شاد و یا چیزهایی را که می خواهید را درست کنید و در اوقات بیکاری درباره ی آن ها فکر کنید.

عادت های سالیانه

22. زمانی را به فکر کردن اختصاص دهید

شروع یک سال جدید، زمان خوبی برای فکر کردن به زندگی و جواب دادن به این سوال هاست که؛

 • در سال گذشته حال شما چطور بوده؟
 • چه اتفاق هایی افتاده؟
 • آیا شما سالم تر بودید یا نه؟

اگر متوجه شوید که خلق و خوی شما در طول سال گذشته بهبود پیدا نکرده ممکن است در معرض ابتلا به افسردگی باشید، پیشنهاد می کنیم که زودتر به پزشک مراجعه کنید.

23. اهداف خود را دوباره ارزیابی کنید

افراد تغییر می کنند، بنابراین بهتر است اهداف خود را مجددا بررسی کنید و ببینید که هنوز هم می خواهید در همین مسیر حرکت کنید یا نه.

تغییر کردن به هیچ وجه شرم آور نیست پس بهتر است برخی اهداف خود را تغییر دهید.

24. از بدن خود مراقبت کنید

شاید این جمله را بار ها شنیده باشید که سلامت جسمی و روحی به هم وابسته هستند. همانطور که به دنبال راهی برای بهبود سلامت روحی و روانی خود هستید باید از سلامت جسمانی خودتان هم آگاه باشید؛

 • پزشک خود را برای چکاب سالیانه ملاقات کنید
 • اگر دچار بیماری مزمن شده اید به پزشک متخصص مراجعه کنید
 • دندانپزشک خود را ملاقات کنید
 • به چشم پزشک مراجعه کنید

25. کینه و نفرت را کنار بگذارید

گاهی اوقات بخشیدن کسی بیشتر به نفع شماست تا کینه و نفرت داشتن از آن فرد. حتما نباید با آن فرد رابطه ی دوستانه داشته باشید، می توانید با او قطع رابطه کرده و به زندگی خود ادامه دهید.

منبع : healthline