بخشش چیست و چه فوایدی دارد؟

بخشش چیست؟
بخشش چیست؟

بخشش چیست؟

بخشش در جاهای مختلف معانی متفاوتی دارد اما در روانشناسی به معنی تصمیم به فراموش کردن خشم و فکر انتقام از کسی که باعث آزار ما شده می باشد. بخشش حتی می تواند باعث احساس درک، همدلی و مهربانی برای کسی که به شما آسیب رسانده شود.

7 ژوئیه روز جهانی بخشش و گذشت است. شاید فکر کنید که بخشش به این معنی است که رفتار بد افراد را تایید کرده و به آن ها اجازه می دهید که همچنان به رفتار خود ادامه دهند اما باید بگوییم که بخشش در واقع به معنی فراموش کردن کینه و احساسات منفی نسبت به فردی است که باعث رنجش شما شده است.

بخشش باعث می شود که احساس خشم و قضاوت نسبت به دیگران در وجود شما کمتر شود. در ادامه همراه کوکا باشید تا با تمامی فواید بخشش برای سلامتی بدن بیشتر آشنا شوید؛

فواید درمانی گذشت و بخشیدن آدم ها

1. تقویت سیستم ایمنی بدن

تحقیقات نشان داده که گذشت و بخشش باعث افزایش تولید آنتی بادی ها در بدن شده که آن ها هم باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شوند.

بخشش همچنین می تواند به کاهش میزان آدرنالین و کورتیزول در بدن کمک کند؛ این دو هورمون باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می شوند.

یک مطالعه بر روی افراد مبتلا به اچ آی وی نشان داده کسانی که دیگران را می بخشند، سلول های ایمنی بیشتر و سیستم ایمنی قوی تری دارند.

2. بهبود روابط اجتماعی

تحقیقات نشان داده که بخشش به شیوه های گوناگون باعث روابط اجتماعی شاد تر و سالم تر افراد می شود؛

بهبود روابط اجتماعی تمایل به اقدامات تلافی جویانه علیه کسی که به شما صدمه زده را کاهش می دهد و باعث احساس خوبی نسبت به سلامتی بدن و خوشبختی در زندگی می شود.

3. درمان بی خوابی

گفته می شود که بخشش باعث بهبود کیفیت خواب و درمان بی خوابی می شود.

4. افزایش قوای جسمانی

دو مطالعه در دانشگاه اراسموس نشان داده که بخشش می تواند باعث افزایش قوای جسمانی بدن شود؛ در واقع بخشش با بهبود عواطف و احساسات به افزایش انرژی و توانایی فیزیکی بدن کمک می کند.

5. درمان سریع تر بیماری ها

یک تحقیق توسط دکتر فری لوشین و همکارانش در دانشگاه استنفورد، نشان داده که بخشش می تواند باعث درمان سریع تر بیماری های روحی و روانی شود. افرادی که دیگران را می بخشند و فراموش می کنند کمتر عصبانی می شوند، خوش بین تر هستند و اعتماد به نفس بالاتری دارند.

6. سلامت قلب

بخشش باعث کاهش فشار خون بالا و ضربان قلب می شود؛ در واقع بخشش باعث افزایش انتشار هورمون اکسی توسین “هورمون عشق” می شود که به کاهش فشار خون بالا و ضربان قلب کمک می کند.

7. بهبود عملکرد شناختی

محققان می گویند بخشش باعث بهبود عملکرد مغز می شود؛ مطالعات نشان داده هنگامی که کسی احساس عصبانیت می کند، اسکن مغز فعالیت های بالاتری در لوب فرونتال مغز را نشان می دهد، این ناحیه ی مغز مسئول حل مسائل، تفکر و استدلال است.

یک مطالعه در دانشگاه پیزا نشان داده که احساساتی مانند خشم و انتقام مانع تفکر منطقی در افراد می شود.

8. درمان استرس و افسردگی

در برخی مواقع بخشش باعث بهبود سلامت روحی و روانی شده و در نتیجه شما کمتر احساس استرس، اضطراب و افسردگی دارید.

همچنین گفته می شود که بخشش باعث افزایش عزت نفس خواهد شد.

چگونه ببخشیم و فراموش کنیم؟

بخشش همیشه آسان نیست، اما با چند تکنیک می توانیم راحت تر دیگران را ببخشیم؛

1. به یاد داشته باشید که بخشش چیزی است که برای خودتان انجام می دهید تا وابستگی احساسی خود را به آنچه اتفاق افتاده متوقف کنید.

2. به خودتان یادآوری کنید که برای موفقیت باید به سمت جلو حرکت کنید و بخشش دیگران این روند را تسریع می کند. (نبخشیدن کسی که باعث رنجش شما شده است باعث ماندن در گذشته می شود.)

3. دعا، مراقبه و مدیتیشن و نوشتن خاطرات روزانه برای راحت تر کنار آمدن با بخشش دیگران مفید هستند.

عوارض و عواقب کینه داشتن

  • خشم و عصبانیت را در همه ی روابط خود به کار می برید
  • نمی توانید از زمان حال لذت ببرید چون فکر شما درگیر گذشته است
  • اضطراب و افسردگی دارید
  • احساس می کنید که زندگی فاقد هدف مشخص و معنی خاصی است
  • ارتباطات ارزشمند خود را با دیگران کاهش می دهید

در ادامه بخوانید :  راهکارهایی برای کنترل خشم و عصبانیت

منابع : care2mayoclinic