بهترین خوراکی ها و میوه های لاغر کننده و چربی سوز برای افراد کم تحرک

خوراکی ها و میوه های لاغر کننده و چربی سوز برای کم تحرک ها

سبک زندگی کنونی سبب شده که در بسیاری از ساعات روز در مکانی نشسته، بی ترک و ساکن باشیم. بیشتر کارمندان در شرکت های آمریکایی بین 8 تا 10 ساعت در روز را روی صندلی های شان نشسته اند.

در سایر کشورها از جمله ایران نیز وضعیت نسبتا مشابهی وجود دارد بنابراین برای جبران این روند بهتر است کمی کشش در بدن و پاها و اندکی پیاده روی در کنار آن وجود داشته باشد.

باید هر کاری که لازم است انجام دهیم تا خون در بدن مان به حرکت خود ادامه دهد. چرا که نشستن در تمام ساعات روز سبب خواهد شد که فرد بی حال شده و حال بدی را تجربه کند. همچنین کارهایی که در آنها دائم نشسته ایم سبب می شوند که سلامت ما را به خطر بیاندازند و باعث چاق شدن مان شوند.

علم نیز بر این موضوع صحه می گذارد: نشستن به مدت طولانی می تواند باعث افزایش اشتها و تورم بدن شده و بدنبال آن چاقی، فشار و قند خون بالا و افزایش سایز دور شکم را نیز به همراه داشته باشد.

اگر شنیده اید که «نشستن یک نوع سیگار کشیدن است» چندان هم بیراه نیست و شاید اکنون بهتر درک کنید که این داستان از کجا نشات گرفته است. اما تمام آنچه در مورد زیان های نشستن طولانی گفته شد به همین جا ختم نمی شوند.

این موارد می تواند سایر زیان ها از جمله دردهای ناحیه پشت، باسن، ضعیف شدن عضلات لگن، درد در شانه ها و آسیب هایی چون عدم توانایی هایی حرکتی را نیز بدنبال داشته باشد. «پیا تونی واچاراسانی» از مریبان بدنسازی در شهر نیویورک موارد فوق را از میان موارد بسیار دیگر برشمرده است.

«واچاراسانی» پیشنهاد می کند هر نیم ساعت یک بار، برای رفتن به دستشویی، آوردن یک فنجان چای سبز و یا پیاده روی کوتاه در محل کار از جای تان بلند شوید. حتی اندکی کشش در عضلات هم می تواند برای بازگرداندن عضلات به وضعیت نرمال مفید باشد.

در کنار همه اینها رژیم غذایی هم می تواند مخاطرات زندگی نشسته را کاهش دهد. برخی از مواد غذایی هستند که با خوردن آنها از ایجاد تورم در بدن جلوگیری به عمل خواهید آورد.

خوراکی ها و میوه های لاغر کننده و چربی سوز
خوراکی ها و میوه های لاغر کننده و چربی سوز

در ادامه این نوشته به بررسی فهرستی از این خوراکی ها خواهیم پرداخت که برای کسانی که از ساعت 9 صبح تا 5 بعداز ظهر در سر جای خود و در محل کارشان نشسته اند بسیار مفید است. با هم این موارد را مرور می کنیم

انواع بری ها

بر اساس یافته های علمی بدست آمده که نتایج آن در مجله تغذیه به چاپ رسید، به دلیل وجود نوعی فلاونوئید به نام «آنتوسیانین» در بری ها، این خوراکی می تواند میزان تورم را در بدن کاهش دهد.

بلوبری که «آنتوسیانین» بیشتری در مقایسه با سایر بری ها دارد، دارای مقادیری «ویتامین سی» و «رسوراترول» است که هر دو می توانند با رادیکال های آزادی که در بدن تولید تورم می کنند مبارزه کنند.

می توانید بری ها را در وعده صبحانه خود قرار دهید و یا با بادام و یا در سالادهای تان آنها را مصرف کنید.

آجیل

آجیل با دارا بودن نوعی امگا 3 به نام ALA، می تواند منبع خوبی برای دریافت این ماده به حساب آید.

گردو بیش از سایر آجیل ها ALA دارد و بادام یکی از بهترین انواع آنتی اکسیدان محتوی «ویتامین ای» است که از سلول ها در مقابل تورم محافظت می کند.

از آنجایی که هر کدام از آجیل ها خصوصیات منحصر به فرد خود را دارند «واچاراسانی» توصیه می کند که ترکیبی از آنها را در منزل تهیه و با خود به محل کارتان ببرید.

آناناس

آناناس نوعی ماده ضدتورم به نام «بروملین» دارد. در بیشتر مناطق این میوه خصوصا در ساقه آن این ماده وجود دارد و به نظر می رسد در مناطق سفت تر آن کمتر باشد.

روغن زیتون

همچون ایبوپروفن، روغن زیتون نیز از ایجاد تور جلوگیری به عمل می آورد. و این کار را با تولید ماده ای به نام pro-inflammatory COX-1 و آنزیم های COX-2 انجام می دهد.

همچنین می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را کاهش داده و باعث کاهش وزن نیز بشود. حتما در سالادی که میل می کنید از آن استفاده کنید.

زردچوبه

زردچوبه، این طعم دهنده خوش رنگ نه تنها برای طعم دادن و بهتر کردن رنگ غذاها به کار می رود بلکه خاصیت ضدتورم را نیز داراست. حتما در طبخ غذاهای خود از آن استفاده کنید.

سیر

نه تنها با مزه دار کردن سبزیجات با سیر آنها را خوشمزه تر می کنید بلکه با این کار از خاصیت ضدتورم آن نیز استفاده می کنید. اگرچه عصاره یا پودر آن نیز استفاده می شود اما مطالعات نشان داده اند که مصرف تازه سیر اثرات بیشتری دارد.

در مطالعه اخیر دیگری نشان داده شده که سیر می تواند به سوخت وساز بدن و کنترل چربی و قند خون نیز کمک کند.

چای سبز

چای سبز که سابقه تاریخی فراوانی هم دارد و «واچاراسانی» هم عمیقا نوشیدن آن را توصیه می کند نه تنها به عنوان یک نوشیدنی خوش طعم کارآیی دارد بلکه دارای خصوصیت ضدتورم نیز هست. در ضمن می تواند در کاهش وزن هم نقش داشته باشد.

وجود موادی چون EGCG و پلیفنول می تواند به عنوان اکسیری برای جلوگیری از تورم بدن عمل کند.

آواکادو

اگر به دنبال خوراکی دیگری می گردید که دارای خاصیت ضدتورم باشد می توانید از آواکادو که منبع غنی از اسیدهای چرب مفید است استفاده کنید. این میوه می تواند باعث کم شدن سایز دور شکم هم بشود.

در مطالعه ای که نتیجه آن در مجله Diabetes Care به چاپ رسید، نشان داده شد که رژیم های غذایی که در آنها مونواسیدهای چرب غیراشباع شده وجود دارند، می توانند از تجمع چربی در اطراف شکم جلوگیری به عمل آورند.

تلاش کنید چند تکه آواکادو را به سالاد، یا ساندویچی که میل می کنید بیافزایید.

تخم کتان

تخم کتان هم با دارا بودن نوعی اسیدچرب حاوی امگا 3 به نام ALA دارای خاصیت ضدتورم است. از آنجا که بسیار سریع اکسید می شود مزایای فراوانی برای سلامت دارد. همچنین روغن آن هم می تواند در افزایش سوخت و ساز چربی های بدن موثر باشد.

فال حافظ کوکا