20 درمان سریع خانگی برای سرفه های شدید خشک و خلط دار

درمان های خانگی و گیاهی انواع سرفه
درمان های خانگی و گیاهی انواع سرفه

درمان سرفه با روش های خانگی و دارو های گیاهی

سرفه (Cough) از واکنش های طبیعی بدن هنگام بیماری است که خلط و سایر عوامل محرک زا را از گلو پاک می کند و معمولا به دنبال سرماخوردگی و آنفلوآنزا ایجاد و پس از مدتی کوتاه خود به خود برطرف می شود. اما گاهی سرفه طولانی مدت و مزمن می تواند نشانه برخی بیماری ها همچون آلرژی، عفونت ویروسی یا باکتریایی و حتی رفلاکس معده باشد.

سرفه های ناشی از سرماخوردگی، آلرژی یا عفونت های ویروسی معمولا با مصرف داروهای بدون نسخه قابل درمان هستند و برای درمان سرفه های عفونت باکتریایی نیز نیاز به مصرف آنتی بیوتیک می باشد اما با توجه به عوارض جانبی داروهای شیمیایی برخی افراد ترجیح می دهند از روش های درمانی خانگی و گیاهی برای درمان سرفه استفاده کنند.

به طور کلی می توان سرفه را به دو نوع خلط دار و خشک تقسیم کرد؛ در این مقاله قصد داریم به تعدادی از درمان های مشهور و موثر گیاهی و خانگی برای انواع سرفه خشک و خلط دار اشاره کنیم. با کوکا همراه شوید.

بهترین درمان های گیاهی و خانگی انواع سرفه

1. روغن اوکالیپتوس یا روغن درخت چای

درمان سریع سرفه با روغن اکالیپتوس
درمان سریع سرفه با روغن اکالیپتوس

روغن اوکالیپتوس خاصیت اکسپکتورانت داشته و با فعالیت آنتی باکتریال به درمان سرفه، سردرد، بدن درد و گرفتگی بینی کمک می کند. روغن درخت چای نیز یک ماده ضد میکروبی چند منظوره است که برای درمان عفونت موثر است.

کافیست دو بار در روز (مخصوصا قبل از خواب) چند قطره روغن اوکالیپتوس یا روغن درخت چای روی گردن و سینوس ها و 1 یا 2 قطره از آن را روی سینه بمالید.

توجه : روغن های اکالیپتوس و درخت چای فقط موضعی هستند و استفاده خوراکی از آنها ممنوع است. برای تست عدم حساسیت به آنها نیز ابتدا مقداری را بر روی پوست دست خود بمالید و در صورت عدم واکنش پوست نسبت به آنها می توانید در نواحی ذکر شده نیز استفاده کنید.

2. شیر و زردچوبه

شیر گرم (و به طور کلی مایعات گرم) با مرطوب کردن گلوی خشک به کاهش سرفه کمک می کند. شیر خلط سینه را از بین برده و زردچوبه به دلیل خواص آنتی باکتریال برای سرفه مفید است. ترکیب شیر و زردچوبه برای درمان سرفه برای هر دو نوع سرفه موثر است.

1 قاشق چایخوری پودر زردچوبه را با 1 لیوان شیر گرم مخلوط کرده و هر روز بنوشید، در صورت تمایل می توانید اندکی شکر یا عسل به عنوان شیرین کننده به آن اضافه کنید.

3. عسل و دارچین

ترکیب عسل و دارچین یک معجون معجزه آسا برای درمان سرفه های طولانی مدت است زیرا سینوس ها را پاکسازی کرده و التهاب دستگاه تنفسی را تسکین می بخشد. این درمان خانگی برای کودکان نیز بی خطر است.

کافیست 1 قاشق غذاخوری عسل را گرم کنید تا ذوب شود، سپس 1 قاشق چایخوری پودر دارچین به آن افزوده و خوب هم بزنید. بعد از خنک شدن آن را میل کنید. از این مخلوط دو یا سه بار در روز برای درمان سرفه استفاده کنید.

4. زنجبیل

زنجبیل برای برای سرفه خشک مفید است و از سوی دیگر مانند یک اکسپکتورانت طبیعی و خلط آور عمل کرده و شدت سرفه خلط دار را نیز کاهش می دهد. زنجبیل التهاب راه های تنفسی و انقباض آن را برطرف می کند و با تقویت سیستم ایمنی برای بهبود سریع بیماری ها مفید است.

مقداری زنجبیل تازه را ریز ریز کرده و به آرامی بکوبید، سپس 1 قاشق چایخوری زنجبیل را با 1 فنجان آب مخلوط کنید و بعد از جوشیدن، از روی حرارت برداشته و صاف کنید. برای تاثیر بهتر سه بار در روز از این چای بنوشید.

5. زنجبیل، نعناع و عسل

زنجبیل دارای خواص آنتی بیوتیکی قوی است و ترکیب آن با عسل به عنوان ماده ای ضد درد و ضد سرفه طبیعی شناخته شده است. نعناع به درمان عفونت کمک کرده و سینوس ها را آرام و خارش گلو را برطرف می کند.

3 قاشق غذاخوری زنجبیل خرد شده و 1 قاشق غذاخوری نعناع خشک را به 4 فنجان آب اضافه کرده و روی حرارت قرار دهید تا نصف آن باقی بماند. بعد از سرد شدن 1 فنجان عسل به آن افزوده و خوب هم بزنید. سپس 1 قاشق غذاخوری از این ترکیب را میل کرده و بقیه را داخل ظرف درب دار و در یخچال نگهداری کنید. هر 3 یا 4 ساعت یک قاشق از این مخلوط میل کنید.

نکته: این ترکیب به مدت سه هفته در یخچال قابل نگهداری است.

6. پیاز

پیاز آلودگی و میکروب های اطراف خود را جذب کرده و از بین می برد. برش های پیاز خام سفید یا قرمز را زیر پاهای خود قرار داده و روی آن را با جوراب بپوشانید. یک یا دو شب به همین حالت بخوابید. پیاز گاز اسید فسفریک آزاد می کند که وارد جریان خون شده و به پاکسازی خون و از بین بردن ویروس و باکتری های عامل سرفه کمک می کند.

7. آب نمک

غرغره کردن آب نمک روش بسیار ساده اما موثر برای درمان گلو درد و سرفه خشک و همچنین دفع خلط گلو می باشد. آب گرم گلو را تسکین داده و نمک باکتری های عامل عفونت را از بین برده و خلط گلو را کاهش می دهد.

نصف قاشق چایخوری نمک را با 1 فنجان آب گرم مخلوط کرده و خوب هم بزنید. روزی دو یا سه بار و به مدت چند ثانیه آب نمک را در دهان غرغره کنید.

هشدار: کودکان کمتر از 6 سال معمولا نمی توانند آب نمک غرغره کنند و بهتر است از روش های درمانی ایمن برای آن ها استفاده شود.

راه های درمان های گیاهی و خانگی سرفه خشک

سرفه خشک ممکن است به علت های مختلف از جمله آسم، رفلاکس معده، ترشحات پشت بینی و برخی انواع عفونت ویروسی ایجاد شود.

عواملی نظیر دود، آلودگی، گرد و خاک، زندگی در نواحی با آب و هوای خشک، مصرف مهار کننده های ACE، سیاه سرفه و گاهی سرطان ریه در بروز سرفه های خشک تاثیرگذار است.

صرف نظر از علت سرفه خشک، می توان از داروهای گیاهی زیر برای درمان سرفه خشک استفاده کرد:

هشدار: از درمان خانگی انواع سرفه در کودکان کمتر از 4 سال خودداری کنید.

8. عسل

نتایج مطالعه ای نشان می دهد عسل برای درمان سرفه خشک از داروهای ضد سرفه حاوی دکسترومتورفان بی نیز موثرتر است و از درمان های خانگی موثر برای گلو درد به شمار می رود.

عسل با تحریک غدد تولید کننده بزاق، مسیر تنفسی را باز کرده و علائم سرفه خشک را کاهش می دهد.

کافیست مقادیر یکسان عسل، آب زنجبیل و آب انار را با هم مخلوط کرده و هر روز 1 قاشق غذاخوری میل کنید. توصیه می شود این درمان را به مدت دو یا سه روز ادامه دهید.

همچنین می توانید روزانه 2 قاشق غذاخوری عسل را به 1 فنجان آب گرم اضافه کرده و میل کنید یا هر روز مقداری عسل را به تنهایی یا با نان به عنوان میان وعده میل کنید.

هشدار: اگرچه این درمان برای کودکان مفید است اما برای نوزادان کمتر از یک سال نباید استفاده شود.

9. سرکه سیب

درمان سرفه خشک با سرکه سیب
درمان سرفه خشک با سرکه سیب

خواص ضد میکروبی سرکه سیب و تاثیر عالی آن در متعادل کردن PH بدن نقش مهمی در درمان سرفه دارد و بخصوص برای درمان سرفه خشک ناشی از ریفلاکس معده یا سوزش سر دل بسیار موثر است.

2 قاشق غذاخوری سرکه سیب طبیعی را با 1 قاشق غذاخوری عسل مخلوط کرده و به 1 فنجان آب گرم اضافه کنید. برای تاثیر بهتر دو بار در روز این ترکیب میل کنید.

همچنین می توانید نصف فنجان سرکه سیب و نصف فنجان آب را مخلوط کرده و روی حرارت بگذارید تا به جوش بیاید، سپس با قرار دادن حوله ای روی سرتان به مدت 3 تا 5 دقیقه بخور سرکه سیب را از طریق بینی (دهان و چشم ها را ببندید) نفس بکشید. چند بار در روز این کار را تکرار کنید تا علائم بهبود سرفه ظاهر شود.

روش دیگر غرغره کردن سرکه سیب است، 3 قاشق چایخوری سرکه سیب و 1/4 قاشق چایخوری پودر فلفل کاین را به 1 فنجان آب گرم اضافه کرده و خوب هم بزنید. دو یا سه بار در روز این محلول را غرغره کنید.

10. بخور روغن های گیاهی

بخور به کاهش التهاب دستگاه تنفسی کمک کرده و سرفه خشک را درمان می کند. برای بخور بهتر است از روغن های ضروری (اسانس) مانند روغن نعناع یا اسطوخودوس استفاده شود.

8 تا 10 قطره روغن ضروری را به 1 کاسه آب داغ جوشیده اضافه کنید. سپس سر خود را با حوله ای پوشانده و روی ظرف بگیرید تا بخار وارد بینی شما شود. این کار را به مدت 5 تا 10 دقیقه و برای دو یا سه روز تکرار کنید.

بخور دادن برای رفع خلط نیز مفید است.

11. شیرین بیان

شیرین بیان به عنوان یک اکسپکتورانت طبیعی و تسکین دهنده گلو است که خلط سینه را نرم کرده و سرفه خشک را درمان می کند.

کافیست 2 قاشق غذاخوری ریشه شیرین بیان را به 1 فنجان آب گرم افزوده و درب آن را به مدت 10 دقیقه بگذارید تا دم بکشد. دو بار در روز از این چای میل کنید.

همچنین می توانید نصف قاشق چایخوری پودر شیرین بیان را مقدار کمی عسل مخلوط و چند بار در روز میل کنید. آب نبات شیرین بیان هم برای درمان سرفه خشک مفید است.

12. بادام

مخلوط پودر بادام یا بادام خرد شده با آب پرتقال برای درمان سرفه خشک مفید است.

7 یا 8 عدد بادام را کوبیده و پودر آن را با 1 فنجان آب پرتقال مخلوط کنید و در اوقاتی که سرفه های شدید دارید میل کنید.

13. نعناع

برگ نعناع از دیرباز به خواص شفادهندگی مشهور بوده است. منتول موجود در نعناع گلو را آرام کرده و به عنوان یک داروی ضد احتقان عمل می کند که برای شکستن خلط گلو مفید است.

برای درمان سرفه می توانید هر روز چای نعناع میل کرده یا بخور نعناع استفاده کنید. برای تهیه بخور نعناع، کافیست به ازای هر 150 میلی لیتر آب حدود 3 تا 4 قطره روغن نعناع اضافه کنید و حوله ای را روی سر خود کشیده و در بخار نعناع نفس های عمیق بکشید.

14. بروملین

ساقه و میوه آناناس حاوی آنزیمی به نام بروملین است که سرفه را سرکوب کرده و مخاط گلو را نرم می کند. برخی محققان ادعا می کنند آناناس برای درمان سینوزیت و آلرژی ناشی از سینوس ها که به سرفه و مخاط گلو منجر می شود نیز مفید است اگرچه نیاز به تحقیقات بیشتری در این زمینه می باشد.

آناناس برای درمان التهاب و تورم نیز استفاده می شود. توصیه می شود 3 بار در روز یک تکه میوه آناناس یا 100 گرم آب آناناس میل کنید.

همچنین می توانید 1.5 قاشق غذاخوری عسل را با اندکی پودر فلفل سیاه و نمک مخلوط کرده و به 1 فنجان آب آناناس اضافه کنید. 1/4 آن را همان لحظه نوشیده و بقیه را داخل یخچال بگذارید و سه بار در روز از این نوشیدنی میل کنید.

هشدار: مصرف مکمل های بروملین برای کودکان و بزرگسالانی که داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنند مضر است. افرادی که آنتی بیوتیک هایی مانند آموکسی سیلین استفاده می کنند نیز در مصرف آن احتیاط کنند زیرا بروملین جذب آنتی بیوتیک را افزایش می دهد.

15. گل ختمی

از دوران باستان برگ و ریشه گل ختمی برای درمان گلو درد و سرفه استفاده شده است. گل ختمی نوعی چسبندگی دارد که گلو را پوشانده و عوامل محرک زا را از بین می برد.

برای درمان سرفه همراه گلو درد می توانید از چای ریشه گل ختمی یا مکمل های کپسول ریشه گل ختمی استفاده کنید.

هشدار: مصرف ریشه گل ختمی در کودکان توصیه نمی شود.

سایر نکات

برای درمان سرفه خشک از دستگاه بخور برای مرطوب کردن هوای منزل استفاده کنید، خواب کافی داشته و از قرار گرفتن در معرض هوای آلوده یا دود اجتناب کنید.

برای سرفه های مزمن که بیشتر از دو یا سه هفته طول می کشد حتما به پزشک مراجعه کنید.

روش های درمان های گیاهی و خانگی برای سرفه خلط دار

سرفه خلط دار یا مرطوب نوع دیگری از سرفه است که با خلط همراه بوده و در اغلب موارد و به خصوص در کودکان نشانه عفونت ویروسی یا باکتریایی می باشد. ترشح مخاط در بدن فرد مبتلا به سرماخوردگی یا آنفلوآنزا بیشتر از دیگران است و هنگامی که خلط در سینه جمع می شود تنفس را مشکل کرده و خواب شبانه را مختل می کند.

با این حال سرفه خلطی معمولا نگران کننده نیست و بعد از چند هفته و بدون درمان خاصی برطرف خواهد شد. برخی روش های درمان سرفه خلط دار عبارتند از:

16. آب لیمو

درمان سرفه خلط دار با آب لیمو
درمان سرفه خلط دار با آب لیمو

لیمو از مواد عالی برای نرم کردن و دفع خلط از دستگاه تنفسی می باشد و به دلیل خواص ضد باکتری و محتوای فراوان ویتامین C از ابتلا به عفونت پیشگیری می کند.

کافیست 2 قاشق چایخوری آب لیمو و 1 قاشق غذاخوری عسل را به 1 لیوان آب گرم اضافه کرده و خوب هم بزنید و حداقل سه بار در روز میل کنید تا گلو تسکین پیدا کرده و خلط سینه دفع شود.

روش دیگر این است که اندکی نمک و فلفل روز تکه ای لیمو پاشیده و آن را مک بزنید، برای کاهش خلط گلو دو یا سه بار در روز این کار را تکرار کنید.

17. فلفل تند (کانن)

مصرف فلفل به بدن کمک می کند تا خلط و مخاط تولید شده در کانال بینی و گلو را از بین برده و طبیعت گرم و محرک آن برای کاهش درد قفسه سینه و تسکین ناراحتی های گلو مفید است.

فلفل تند و زنجبیل رنده شده (هر یک به اندازه 1/4 قاشق چایخوری) را با عسل و سرکه سیب (هریک به اندازه 1 قاشق غذاخوری) و 2 قاشق غذاخوری آب مخلوط کرده و دو یا سه بار در روز میل کنید. اضافه کردن فلفل به غذا نیز برای دفع خلط دستگاه تنفسی مفید است.

18. پیاز و شکر

پیاز دارای خواص آنتی بیوتیکی، ضد التهابی و اکسپکتورانت است که گلو را تسکین داده و خلط را برطرف می کند. پیاز با تقویت سیستم ایمنی بدن به درمان سریع بیماری کمک می کند.

1 عدد پیاز کوچک را ریز خرد کرده و با 2 قاشق غذاخوری شکر مخلوط کنید و به مدت 30 دقیقه کنار بگذارید تا آب بیندازد. هر دو یا سه ساعت 1 قاشق غذاخوری از این ترکیب میل کنید.

این ترکیب را می توان به مدت یک یا دو روز در یخچال نگهداری کرد.

19. دستگاه بخور

دستگاه بخور و مرطوب کننده در منزل خشکی هوا را برطرف کرده و برای تسکین سرفه های خلط دار بخصوص هنگام شب مفید است زیرا حرکت خلط در دستگاه تنفسی را روان کرده و از التهاب گلو جلوگیری می کند.

20. حمام بخار

حمام بخار نیز به مرطوب کردن دستگاه تنفسی فوقانی کمک کرده و خلط سینه را روان می کند. توصیه می شود هر زمان که سرفه ها شدیدتر می شود حدود 2 دقیقه در حمام بخار بمانید.

21. ویتامین C

ویتامین C با تقویت سیستم ایمنی بدن به درمان انواع عفونت های ویروسی کمک می کند. توصیه می شود مصرف روزانه 2 لیوان آب پرتقال یا میوه پرتقال را فراموش نکنید.

22. آویشن و میخک

بسیاری افراد از آویشن برای درمان بیماری های تنفسی استفاده می کنند و نتایج مطالعه ای نشان می دهد اسانس به دست آمده از ترکیب برگ آویشن و گیاه عشقه (پاپیتال) برای درمان سرفه و برونشیت کوتاه مدت مفید است. برگ آویشن حاوی ترکیبات فلاونوئیدی است که عضلات گلو را آرام کرده و التهاب را کاهش می دهد.

میخک نیز دارای خواص ضد میکروبی بوده و برای درمان عفونت های تنفسی و سرفه بخصوص سرفه های خلطی مفید می باشد.

برای تهیه چای آویشن کافیست 2 قاشق چایخوری برگ خرد شده آویشن و میخک را در 1 فنجان آب جوش اضافه کرده و درب آن را بگذارید تا 10 دقیقه دم بکشد.

منبع: healthline healthline2 stylecraze top10homeremedies top10homeremedies2

فال روزانه کوکا