عوارض و مضرات ناخن جویدن چیست؟ بیمارهای ناشی از خوردن ناخن ها کدامند؟

عوارض و مضرات ناخن جویدن
عوارض و مضرات ناخن جویدن

ناخن خوردن (به انگلیسی nail biting یا onychophagia) نوعی اختلال عصبی است که با جویدن ناخن ها و پوست اطراف آن ها مشخص می شود. این اختلال معمولا قبل از 4 سالگی ایجاد نمی شود و بیشتر بین سن 4 تا 6 سالگی رخ می دهد، همچنین پسران بیشتر از دختران دچار ناخن خوردن می شوند.

گفته شده که ناخن جویدن در 30 درصد کودکان، 45 درصد نوجوانان، 25 درصد بزرگسالان و 5 درصد افراد مسن دیده می شود.

در ادامه همراه کوکا باشید تا با تمامی عوارض و مضرات ناخن خوردن و درمان قطعی آن در کودکان و بزرگسالان بیشتر آشنا شوید؛

ناخن خوردن نشانه چیست؟

ناخن خوردن در واقع نوعی اختلال وسواس فکری-عملی و ناشی از استرس عاطفی و اضطراب در کودکان، نوجوانان و حتی بزرگسالان می باشد.

دلایل ناخن جویدن در کودکان، نوجوانان و بزرگسالان

مطالعات نشان داده که ژنتیک نقش مهمی در ناخن جویدن کودکان و نوجوانان دارد؛ کودکانی که یکی از والدین آن ها در کودکی دچار مشکل ناخن خوردن بوده احتمال بیشتر وجود دارد که به خوردن و جویدن ناخن مبتلا شوند.

کودکان مبتلا به بیش فعالی به علت کمبود توجه بیشتر دچار ناخن خوردن می شوند.

افراد مبتلا به اختلال موکنی بیشتر ناخن می جوند.

ناخن خوردن چه عوارض و مضراتی دارد؟

آیا می دانید که عاقبت ناخن جویدن چیست؟

1- از بین رفتن پوست اطراف ناخن علاوه بر اینکه ظاهر ناخوشایندی را ایجاد می کند ممکن است خطر ابتلا به عفونت ناخن که بیماری بسیار دردناکی است را افزایش دهد.

2- ناخن جویدن علاوه بر اینکه ظهار ناخن ها را زشت می کند، می تواند به لثه ها و دندان ها آسیب وارد کند؛ گفته می شود که خوردن ناخن باعث شکستن دندان ها و آسیب فک می شود.

3- انتشار میکروب های بیماری زا از انگشتان دست به دهان می تواند خطر ابتلا به سرماخوردگی و سایر بیماری های عفونی را افزایش دهد.

4- ناخن جویدن احتمال ابتلا به زگیل انگشتان ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی (عامل زگیل تناسلی) را افزایش می دهد.

5- ناخن جویدن خطر ابتلا به بیماری های گوارشی و عفونت معده (بلع ناخن و ورود باکتری های بیماری زا) را افزایش می دهد.

برای درمان ناخن جویدن چه کنیم؟

روان درمانی : که به صورت فردی و گروهی انجام می شود و در آن علاوه بر تغییر الگو های مضر بر روی تغییر احساسات و رفتار هم تمرکز می شود.

مشاوره درمانی : برای درمان استرس و اضطراب شدید که یکی از علل مهم جویدن ناخن محسوب می شود.

چگونه از ناخن خوردن جلوگیری کنیم؟

ناخن ها را همیشه کوتاه کنید : اگر ناخن ها کوتاه باشند احتمالا از جویدن آن ها احساس رضایت کافی نخواهید داشت.

ناخن بکارید : کاشت ناخن و مانیکور آن یکی دیگر از روش هایی است که تا حدودی می تواند از ناخن جویدن به ویژه در بزرگسالان جلوگیری کند.

لاک تلخ استفاده کنید : امروزه در داروخانه ها لاک تلخ برای ناخن جویدن عرضه می شود، این لاک ناخن ها را بد مزه کرده و دیگر از جویدن آن ها رضایت کافی را به دست نمی آورید.

دست کش بپوشید :  این ممکن است به نظر احمقانه باشد، اما اگر شما نمی توانید دست از ناخن خوردن بردارید به شما پیشنهاد می کنیم که حتی در خانه دستکش های نخی دست کنید و یا بر روی ناخن ها چسب بزنید.

علل ناخن جویدن خود را پیدا کرده و آن را حل کنید : علل و عواملی که باعث ناخن خوردن شما می شوند را پیدا کرده و تلاش خود را برای حل کردن آن ها انجام دهید.

دست ها و دهان خود را مشغول نگه دارید : تلاش کنسد که همیشه دست ها و دهان خود را مشغول نگه دارید به عنوان مثال یک توپ در دستان خود بگیرید و با آن بازی کنید یا بیشتر اوقات آدامس بجوید.

استرس خود را مدیریت کنید

منابع : webmddovemed