گل حسن یوسف | نگهداری، پرورش و تکثیر گیاه حسن یوسف

گل حسن یوسف (به انگلیسی : Coleus) که به خاطر زیبایی فراوان اش در ایران نام حضرت یوسف (ع) را بر روی آن گذاشته اند یکی از زیباترین گل و گیاهان آپارتمانی می باشد که در بیشتر خانه هایی که گلخانه دارند نیز دیده می شود.

عکس گل حسن یوسف
گل حسن یوسف

این گل زیبا و رنگارنگ با گونه های مختلف و رنگ های فراوان از خانواده نعناعیان می باشد که به خاطر زیبایی برگ هایش جهت نگهداری در منازل و به عنوان یک گیاه برای محیط داخل ساختمان ها پرورش داده می شود.

حسن یوسف بومی مناظق استوایی و به خصوص کشور مالزی و دیگر مناطق شرق آسیا می باشد و دارای بیش از 60 گونه مختلف در رنگ های بنفش ارغوانی، زرد و نارنجی، سبز و قرمز می باشد.

شرایط نگهداری و پرورش این گیاه در منزل بسیار آسان می باشد و چنانچه از آن به خوبی مراقبت کنید می تواند زیبایی خاص به محیط زندگی شما بدهد.

گل حسن یوسف در رنگهای مختلف
گل حسن یوسف در رنگهای مختلف

طرز نگهداری گل حسن یوسف

برای آنکه بتوانید یک حسن یوسف شاداب با گل های زیبا داشته باشید باید نکاتی را جهت نگهداری از آن در منزل رعایت کنید که در ادامه به آنها اشاره کرده ایم.

نور

گل حسن یوسف برای حفظ زیبایی و رنگ برگ هایش به نور فراوان و غیر مستقیم خورشید نیاز دارد. بهترین مکان برای نگهداری این گل زیبا پشت پنجره آفتاب گیر می باشد.

چنانچه محیط حسن یوسف نور کافی نداشته باشد رنگ برگ ها تغییر کرده و سبز و علفی می شود.

نور مستقیم و شدید خورشید هم باعث می شود برگ ها کم رنگ شده، بسوزند و یا حتی گیاه شما از بین برود.

آب

خاک گلدان حسن یوسف باید همیشه مرطوب باشد. به محض خشک شدن خاک باید آن را آبیاری کنید. البته در فصل زمستان بهتر است دفعات آبیاری کاهش پیدا کند.

چنانچه آب محل زندگی شما دارای املاح فراوان و سنگین می باشد بهتر است آب جوشیده و سبک استفاده کنید. یکی از نشانه های رایج اینکه حسن یوسف شما تشنه است بیحال شدن برگ هایش می باشد.

البته آبیاری بیش از اندازه باعث سیاه شدن ساقه و پژمرده شدن حسن یوسف می شود. بنابراین حتما در آبیاری این گل زیبا دقت کنید. زهکشی گلدان باید قوی باشد تا به محض آبیاری گیاه تان آب اضافی حتما از ته گلدان خارج شود.

رطوبت

حسن یوسف به رطوبت متوسط نیاز دارد. می توانید با قرار دادن ظرف آبی در اطراف گلدان و یا اسپری آب از فاصله 30 سانتی متر و به مقدار خیلی کم رطوبت مورد نیازش را تامین کنید.

خاک

ترکیب خاک باغچه + خاک برگ + ماسه برای رشد بهتر حسن یوسف توصیه شده است.

حتما بخوانید : خاک های باغبانی کوکوپیت، پیت ماس، پرلیت و پوکه صنعتی چیستند؟

دما

دمای ایده آل برای گل حسن یوسف 20 درجه سانتی گراد می باشد. این گل به سرما حساس می باشد و بهتر است در فصل زمستان دمای محیط از 10 درجه کمتر نیاید.

کود

برای تغذیه این گیاه می توانید در فصل بهار و تابستان هر دو هفته یکبار آن را با کودهای مایع آبیاری کنید.

تعویض گلدان

رشد حسن یوسف زیاد است و ممکن است بعد از 6 ماه یا 1 سال نیاز پیدا کند تا به گلدان بزرگتری منتقل شود. هر چند وقت یکبار ته گلدان را چک کنید و چنانچه ریشه های گیاه از سوراخ های کف گلدان خارج شده بود می توانید نسبت به تعویض گلدان اقدام کنید.

تکثیر و قلمه زندی

تکثیر گیاه حسن یوسف بسیار آسان است. برای این کار می توانید در فصل بهار و تابستان نسبت به جداکردن قلمه (ساقه) از گیاه اصلی اقدام کنید. با یک چاقوی تیز قلمه 5-8 سانتی متری را جدا کرده و آن را در لیوان آبی قرار دهید تا ریشه دار شود.

همچنین با کاشت بذر در فصل بهار نیز می توانید گل حسن یوسف را پرورش دهید اما خب طبیعتا روش قلمه زنی سریع تر می باشد.

نگهداری، پرورش و تکثیر گیاه حسن یوسف
گل حسن یوسف

مشکلات احتمالی

برخی از مشکلات رایج در نگهداری گل حسن یوسف که ممکن است با آنها برخورد کنید :

سیاه شدن ساقه حسن یوسف

این مشکل به دلیل آبیاری بیش از حد و تهیه نامناسب خاک گلدان رخ می دهد.

زرد شدن و ریختن برگ های پایین

آبیاری را کم کنید و زهکش گلدان را بازدید کنید.

کم رنگ شدن برگ های گیاه

چنانچه نور کافی به حسن یوسف نرسد گیاه رنگ دانه های خود را از دست می دهد و اصطلاحا علفی می شود.

نقاط سوخته روی برگ ها

از غبار پاشی گیاه در نور مستقیم آفتاب خود داری کنید.

ریزش برگ ها

چنانچه برگ ها خشک شده و می ریزند احتمال دارد به علت خشکی هوا و نور مستقیم و شدید خورشید باشد. چنانچه برگ ها سالم باشند و بریزند احتمال دارد به خاطر سرما و یا حتی آبیاری بیش از اندازه باشد.