علائم و نشانه های اولیه تشخیص ابتلا به بیماری دیابت چیست؟

علائم و نشانه های اولیه ابتلا به دیابت
علائم و نشانه های اولیه ابتلا به دیابت

دیابت یا بیماری قند یک بیماری متابولیک (سوخت و ساز) است که در آن بدن توانایی تولید انسولین را از دست می دهد و در نتیجه فرد دچار افزایش قند خون در بدن خواهد شد. بیماری دیابت کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار داده و باعث کاهش امید به زندگی می شود.

ما در این مقاله از سایت کوکا به طور کامل علائم و نشانه های اولیه ابتلا به بیماری دیابت نوع یک و دو را ارائه کرده ایم. با ما همراه باشید!

نشانه های اولیه ابتلا به دیابت

1. تشنگی شدید و تکرر ادرار

تشنگی بیش از حد که به نام پرنوشی یا استسقا هم شناخته می شود، از شایع ترین علائم و نشانه های اولیه ابتلا به بیماری دیابت می باشد؛

وقتی که فردی به بیماری دیابت مبتلا می شود، کلیه ها قادر نیستند که قند اضافی را جذب کنند، در نتیجه با گرفتن مایعات از بافت های دیگر، آن را به همراه ادرار از بدن خارج می کنند.

فردی که دچار دیابت می شود علاوه بر پرنوشی به تکرر ادرار هم مبتلا می شود. بد نیست بدانید که یک فرد سالم در طول روز 6-7 یا حداکثر 10 بار ادرار می کند.

2. گرسنگی بیش از حد و پرخوری

گرسنگی مفرط یا افزایش اشتها که به نام پرخوری هم شناخته می شود، یکی از نشانه های اولیه بیماری دیابت است؛

زمانی که بدن شما به اندازه کافی انسولین تولید نمی کند یا به طور عادی به آن پاسخ نمی دهد، غذا را به گلوکز تبدیل می کند که سلول های شما برای تامین انرژی از آن استفاده می کنند و این سبب افزایش اشتها می شود.

اگر به اندازه ی کافی غذا می خورید اما همچنان گرسنه هستید این احتمال وجود دارد که به بیماری دیابت مبتلا شده باشید.

3. خستگی

خستگی و خواب آلودگی مداوم از دیگر علائم بیماری دیابت هستند؛

وقتی دیابت دارید، همیشه احساس خستگی و خواب آلودگی می کنید چون سلول های شما به اندازه کافی گلوکز برای تامین انرژی در اختیار ندارند. علاوه بر این ها از دست دادن آب بدن ناشی از تکرر ادرار هم موجب احساس خستگی می شود.

4. تاری دید

اگر به تازگی دچار تاری دید شده اید اما بیماری چشمی خاصی ندارید، این می تواند نشانه ی ابتلا به دیابت باشد؛ تغییر مایعات در بدن باعث تغییر شکل لنز چشم و در نتیجه تاری دید خواهد شد.

این تغییرات در چشم معمولا برگشت پذیر هستند و با کنترل به موقع قند خون، این مشکل رفع خواهد شد. اما فراموش نکنید که اگر دیابت به موقع درمان نشود فرد ممکن است نابینا شود.

5. کاهش وزن بدون دلیل

کاهش وزن بی دلیل یعنی کاهش وزن بدون ورزش و رژیم هم یکی از علائم و نشانه های اولیه ابتلا به بیماری دیابت است؛

اگر به دیابت مبتلا شوید، بدن شما نمی تواند از گلوکز به عنوان منبع انرژی استفاده کند و در نتیجه با سوزاندن چربی و عضلات بدن باعث کاهش وزن می شود. همچنین از دست دادن آب بدن نیز به کاهش وزن ناگهانی کمک می کند، زیرا بدن شما از تمام مایعات موجود برای تولید ادرار استفاده می کند.

کاهش وزن غیر منتظره یک علائم اولیه ابتلا به دیابت نوع 1 می باشد.

6. خارش پوست

زمانی که قند زیادی به خون وارد شود، مایعات از دیگر بافت های شما، از جمله پوست برای تولید ادرار جذب می شوند، در نتیجه پوست خشک شده و دچار خارش می شود.

یکی دیگر از دلایل خارش پوست، عفونت مخمر است که در افراد مبتلا به دیابت نسبتا معمول می باشد.

7. درمان زخم طولانی

درمان طولانی مدت زخم های بدن، می تواند یکی از نشانه های اولیه ابتلا به بیماری دیابت باشد؛

قند خون بالا نه تنها باعث افزایش التهاب در زخم ها می شود، بلکه سبب گردش خون ضعیف در بدن شده و دوره درمان زخم ها را افزایش می دهد. به همین دلیل است که به بیماران دیابتی توصیه می شود که مراقب باشند تا به زخم پای دیابتی مبتلا نشوند چون می تواند مشکلات جدی را به همراه داشته باشد.

8. لکه های تیره پوست

لکه های تیره و قهوه ای پوست که بیشتر در گردن، زیر بغل، کشاله ران، آرنج، زانو و روی انگشتان دست ظاهر می شوند، می توانند علامت و نشانه ی ابتلا به بیماری دیابت باشند.

9. بی حسی و سوزن سوزن شدن دست و پا

بی حسی و سوزن سوزن شدن انگشتان دست و پا یکی دیگر از علائم و نشانه های اولیه بیماری دیابت می باشد؛

قند خون بالا، گردش خون در بدن را کاهش داده و این می تواند منجر به آسیب عصبی و در نتیجه بی حسی و سوزن سوزن شدن انگشتان دست و پا که دور تر از قلب قرار گرفته اند، شود.

دیابت یک بیماری مزمن است که اگر به موقع درمان نشود، می تواند عوارض جدی و خطرناکی به دنبال داشته باشد. اگر به تازگی دچار برخی از این علائم شده اید به شما توصیه می کنیم که هر چه زودتر به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.

منبع : brightside

فال روزانه - کلیک کنید