14 فایده باورنکردنی پوست موز برای گل و گیاهان شما که بهتر است بدانید

فواید پوست موز برای گیاهان

باورتان نمی‌شود که پوست موز، که از نظر ما قسمت دور ریختی موز به حساب می‌آید، چه استفاده‌های شگفت انگیزی در کشاورزی دارد!

موز منبع خوبی از فسفر و پتاسیم برای بدن ما است، و پوستش همان فایده را برای گیاهان‌مان دارد. آنها به سرعت تجزیه می‌شوند. پس به راحتی آنها را جدا کنید و در حفره‌ای که برای کاشت گیاهان‌تان کنده اید بیاندازید.

فواید پوست موز برای گیاهان
فواید پوست موز برای گیاهان

به عنوان کود

استفاده از پوست موز به عنوان کود برای گیاهان یک افسانه بی پایه و اساس نیست! دلایل بسیاری وجود دارد که چرا خیلی از افراد از این کود گیاهی کامل به عنوان جانشینی برای کود های شیمیایی مضر استفاده می‌کنند. پوست موز خیلی سریع تجزیه می‌شود. پس اگر آن را در خاک دفن کنید منبع عالی از مواد مغذی را به خاک خود اضافه کرده اید.

دم کردن چای کمپوست

به جای درست کردن یک توده بزرگ کمپوست که زحمت زیادی هم دارد، به راحتی چند پوست موز را در سطلی پر از آب بریزید و اجازه دهید برای چند روز در آن بماند. در پایان شما یک چای موزی سرشار از مواد مغذی دارید که گل‌ها و سبزیجات‌تان را قوی می‌کند و با مواد مغذی که دارد رشد آنها را سرعت می‌بخشد.

تشویق گیاهان به گل دهی

همانطور که گفتیم پوست موز حاوی مقادیر بالایی پتاسیم است، یعنی همان ماده مغذی کلیدی که گیاهان برای تولید شکوفه های بزرگ و زیبا به آن نیاز دارند. پتاسیم همچنین انتقال آب و مواد مغذی را در بین سلول های گیاهی تسهیل می‌کند و آنها را از ابتلاع به بیماری های گیاهی مصون نگه می‌دارد. این ماده مغذی شگفت انگیز در واقع گیاهان را برای ورود به فاز زایشی و تولید مثل آماده می‌کند. از این رو یک پوست موز پوسیده شده کودی عالی برای گیاهان است و عمل گلدهی آنها را تشویق می‌کند.

تقویت خاک

با کاشت یک یا دو پوست موز در خاک باغچه‌تان، یک شوک غذایی درست و حسابی به آن بدهید! تنها کافی است یک چاله به عمق 8 سانتی متر و دهانه‌ای به اندازه درازای پوست موز در خاک بکنید. پوست موز ها را در خاک و از قسمت درونی‌شان در تماس با آن قرار دهید و سپس رویشان خاک بریزید. بعد از مدتی آنها مواد مغذی ضروری مثل آهن، کلسیم، پتاسیم و فسفر در خاک آزاد می‌کنند.

برای کنترل شته‌ها

این روش هنوز اثبات محکمی ندارد اما می‌توانید امتحانش کنید! در این روش به پوست موز یا قطعات خشک شده موز نیاز دارید. پوست موز یا قطعات موز خشک شده را، هم می‌توانید از گیاهان آویزان کنید، و هم می‌شود حفره ای به عمق 2 الی 2٫5 سانتی متری درون زمین و در نزدیکی گیاه‌تان حفر کنید و آنها را در حفره دفن کنید. بعد از مدتی مشاهده می‌کنید که شته‌ها به سرعت می‌روند، چرا که آنها از بوی موز رسیده متنفر هستند!

اضافه کردن به کمپوست

پوست موز آسان و به سرعت توسط باکتری‌ها تجزیه می‌شود، پس یکی از بهترین استفاده‌های پوست موز، اضافه کردن آنها به توده کمپوست است. برای قرار دادن آنها در مخلوط کمپوست، آنها را قطعه قطعه کنید یا در آب بخیسانید و یا به صورت یک محلول نیمه جامد به توده کمپوستان اضافه‌شان کنید؛ چرا که ریختن پوست موز به صورت کامل درون مخلوط کمپوست، حیوانات را به آن جذب می‌کند. استفاده از پوست موز درون مخلوط کمپوست، موجب افزایش مقادیر فسفر و پتاسیم در ترکیب آن می‌شود.

جذب کننده پروانه‌ها و پرنده‌ها

به وسیله قرار دادن چند پوست موز رسیده در باغچه‌تان، پرنده ها و پروانه ها را به آنجا بکشانید و جذب‌شان کنید. همچنین می‌توانید پوست موز را خرد کنید یا چند سوراخ در آن به وجود بیاورید تا بوی میوه راه بیافتد و برای حشرات جذاب‌تر شود و همچنین دسترسی حشرات به میوه هم راحت تر شود!

موز میوه بسیار مناسبی برای جذب زنبور‌های عسل، زنبور های معمولی و لارو پروانه‌ها است. فقط مطمئن شوید که پوست موز را در جایی بالاتر از سطح گلدان‌های‌تان قرار می‌دهید و همچنین فراموش نکنید که آن را درست قبل از غروب خورشید بردارید. در غیر این صورت تعداد زیادی حشرات شبانه مزاحم را به باغچه‌تان دعوت کرده‌اید!

تغذیه گیاهان هوازی

گیاهان انگلی که تا سال ها زنده می‌مانند مثل خزه استگ هورن و الک هورن، سیستم ریشه‌ای تولید نمی‌کنند و بر روی خاک زندگی‌ می‌کنند. آنها بر روی ساقه گیاهان ریشه دارد متولد می‌شوند و تمام مواد مغذی که برای رشد نیاز دارند را از هوای اطراف می‌گیرند. آنها را با اسپری پوست موز غبار پاشی کنید تا مطمئن شوید تمام مواد مغذی که برای رشد و زنده ماندن نیاز دارند دریافت می‌کنند.

تغذیه گیاهان با سرکه موز

گیاهان اسید دوست مثل گاردنیا، آزالیا و بلوبری از یک اسپری به موقع سرکه موز بسیار لذت خواهند برد. استفاده از سرکه در مقادیر کم خاصیت اسیدی را تقویت می‌کند و محتوای آهن خاک را افزایش می‌دهد و به این گیاهان اسید دوست اجازه می‌دهد که بهتر رشد کنند و شاخ و برگی سالم و شاداب تولید کنند. فقط کافی است مقداری پوست موز را به روش تولید سرکه تخمیر کنید. اگر محلول ساختگی‌تان بوی شدید سرکه داشت، برای جلوگیری از سوختن گیاهان به وسیله آن، سرکه‌تان را با مقدار مناسبی آب مخلوط کنید و سپس استفاده نمایید.

زمین باغچه‌تان را آماده کنید

کود دهی خاک با ماده طبیعی مثل پوست موز، باعث اصلاح خاک و تغذیه آن می‌شود و آن را برای کاشت گیاهان آماده می‌کند. فقط کافی است پوست موزها را قطعه قطعه کنید و داخل خاک دفن کنید. پوست موز باعث بالا رفتن جمعیت باکتری‌های مفید خاک می‌شود و کرم‌‌های سودمند را توانا می‌سازد تا هوای موجود در خاک و کیفیت خاک را بالا ببرند. مطمئن شوید آنها را در عمق مناسب و زیاد کاشته اید، در غیر این صورت ممکن است باعث تجمع حیوانات مزاحم مثل موش کور یا خرگوش ها شوند.

گیاهان هوازی‌تان را بر روی پوست موز قرار دهید

وقتی می‌خواهید گیاهان هوازی‌تان را بچینید و بیارایید حتما یک پوست موز در زیر آنها قرار دهید. پوست موز را با خزه یا مالچ بپوشانید و گیاهان هوازی‌تان را در سر تا سر آن بچینید. پوست موز مانند کمپوست عمل می‌کند و تجزیه می‌شود و مقدار زیادی مواد مغذی و لازم برای رشد گیاهان‌تان به آنها می‌دهد.

تغذیه گیاهان گوجه فرنگی

اگر می‌خواهید گوجه‌هاتان به خوبی رشد کنند و قوی شوند و در پایان هم محصولات زیادی برای شما تولید کنند، پوست موز را فراموش نکنید! چون پوست موز خاک را با عناصری مانند پتاسیم، کلسیم و آهن تغذیه می‌کند، در نتیجه مقدار زیادی عناصر ضروری در اختیار گیاهان گوجه فرنگی درحال رشد، قرار می‌دهد. فقط کافی است یک چاله در پای گیاهان گوجه فرنگی‌تان بکنید. مراقبت باشید که در حین حفر به ریشه های گوجه فرنگی آسیب نزنید. سپس چند پوست موز را قطعه قطعه کنید و مقداری از آن را درون هر چاله بریزید. به همین راحتی!

جوانه‌هایتان را تغذیه کنید

چند پوست موز را به قطعات ریز خورد کنید، آنها را درست در زیر قسمت رویی خاک، یا در کف سینی کشت دانه ها دفن کنید. این کار مقدار زیادی مواد مغذی مورد نیاز گیاهان جوان را برایشا ن فراهم می‌کند. فقط مطمئن شوید که دانه‌ها یا جوانه ها مستقیم با قطعات پوست موز در تماس نباشند، چرا که در غیر این صورت ممکن است ریشه‌های ظریفشان دچار سوختگی شود.

پس دفعه دیگری که موز خریدید و یک شیر موز مقوی برای خودتان درست کردید به فکر تقویت گیاهان‌تان هم باشید! / فوت و فن