برای جلوگیری از چرب شدن موها چه باید کرد؟

روش های جلوگیری از چرب شدن موهای سر
روش های جلوگیری از چرب شدن موهای سر

چرب شدن مو ها اغلب به علت فعالیت زیاد غدد سباسه (غدد چربی پوست) و تولید بیش از حد سبوم است که باعث بروز این مشکل در زنان و مردان می شود.

گرچه سبوم به سلامتی مو کمک می کند، از خشک شدن آن ها جلوگیری کرده و احتمال شکستگی مو را کاهش می دهد اما مقادیر بالای آن می تواند باعث چرب شدن و کدر شدن رنگ مو شود. چربی مو ها می تواند باعث شوره سر و جوش در کف سر شود.

در ادامه همراه کوکا باشید تا با تمامی راه ها و روش های جلوگیری از چرب شدن مو ها بیشتر آشنا شوید؛

برای جلوگیری از چربی موی سر چه باید کرد؟

1. هر روز از شامپو استفاده نکنید

اگر مو های چرب و روغنی دارید به شما توصیه می کنیم که هر روز از شامپو استفاده نکنید چون باعث کاهش چربی های طبیعی و مواد مغذی پوست سر شده و این عامل شکستگی مو و خشکی پوست سر و پوسته پوسته شدن آن می شود.

همچنین هر چه مو های خود را بیشتر بشویید، پوست سر خود را برای تولید سبوم بیشتر تحریک می کنید چون روغن های طبیعی را از بین می برید.

متخصصان توصیه می کنند که برای جلوگیری از چرب شدن مو ها، آن ها را هر دو یا سه روز یکبار شامپو کنید.

2. مو های سر را دست دست نکنید

دست دست کردن مو ها و خاراندن پوست سر باعث افزایش سبوم بیشتر شده و در نتیجه باعث چرب شدن مو ها می شود.

3. قبل از حمام بر روی مو ها ماسک نرم کننده استفاده کنید

قبل از حمام رفتن و شامپو کردن مو ها از ماسک های نرم کننده مو خانگی استفاده کنید تا به کاهش چربی مو کمک کرده و مانع از چرب به نظر رسیدن آن ها شود؛

ماسک مو روغن نارگیل و روغن کرچک و روغن جوجوبا

2 قاشق چای خوری روغن نارگیل را با 1 قاشق چای خوری روغن جوجوبا و 1 قاشق چای خوری روغن کرچک ترکیب کنید و بر روی مو ها مرطوب بمالید، بگذارید 1 تا 2 ساعت بماند و سپس با آب گرم و شامپو خوب بشویید.

ماسک مو روغن بادام و روغن زیتون و روغن کرچک

2 قاشق چای خوری روغن بادام را با 2 قاشق چای خوری روغن زیتون و 1 قاشق چای خوری روغن کرچک ترکیب کنید و بر روی مو های خشک یا مرطوب بمالید، بگذارید 1 تا 2 ساعت بماند و سپس با آب گرم و شامپو خوب بشویید.

4. مو های خود را با شامپو های گیاهی بشویید

شما می توانید برای شستشوی روزانه مو ها و جلوگیری از چربی مو از شامپو های گیاهی مانند گل سرشور، گزنه، پوست لیمو ترش و پوست پرتقال استفاده کنید.

روشن شستن مو ها با شامپو های گیاهی

1-2 قاشق چای خوری از گیاهان مورد نظر خود را در یک ظرف آب داغ بریزید و بگذارید 10 تا 15 دقیقه بماند تا عصاره آن آزاد شود.

مقداری از مایع به دست آمده را بر روی مو ها و پوست سر بمالید، بگذارید 3 تا 5 دقیقه بماند و سپس با آب گرم خوب بشویید.

5. هفته ای یک بار از شامپو خشک استفاده کنید

شامپو خشک یک راه عالی برای جذب چربی اضافی مو ها و پوست سر محسوب می شود اما توصیه می شود که فقط هفته ای یک بار از آن استفاده کنید.

6. هر هفته رویه بالش خود را بشویید

اگر رویه بالش شما چرب و کثیف باشد، چربی بیشتری را به مو ها انتقال می دهد و حتی می تواند باعث آکنه و جوش صورت شود، توصیه می شود که هر هفته رویه بالش خود را خوب بشویید تا آلودگی های آن از بین بروند.

7. با آب ولرم و سرد دوش بگیرید

آب گرم باعث کاهش چربی طبیعی پوست سر شده و در نتیجه با افزایش فعالیت سبوم باعث چربی موی سر چند ساعت پس از دوش گرفتن خواهد شد.

دوش گرفتن با آب سرد و ولرم به جلوگیری از چرب شدن مو ها کمک می کند. بنابراین توصیه شده که همیشه از آب ولرم برای شستن مو ها استفاده کنید و در آخر مو ها را با آب سرد شستشو دهید تا منافذ را بسته و باعث صاف تر و براق تر شدن مو ها شود.

8. از سشوار و اتوی مو کمتر استفاده کنید

استفاده زیاد از سشوار و اتوی مو با تولید گرما باعث افزایش تولید سبوم و در نتیجه چرب شدن مو ها می شود. همچنین گرمای سشوار باعث شکستگی مو ها و موخوره می شود.

9. ماسک های مناسب موی چرب استفاده کنید

برای جلوگیری از چرب شدن مو ها می توانید از ماسک های مناسب مو های چرب استفاده کنید. ماسک آلوئه ورا، ماسک حنا و ماسک زرده تخم مرغ از بهترین ماسک ها برای پیشگیری و درمان خانگی موی چرب محسوب می شوند؛

ماسک مو آلوئه ورا و آب لیمو ترش

2 قاشق چای خوری ژل آلوئه ورا تازه را با 1 قاشق چای خوری آب لیمو ترش تازه و 1 فنجان آب ترکیب کنید و بعد از شامپو کردن مو ها، بر روی آن ها بمالید، بگذارید 2 تا 5 دقیقه بماند و سپس با آب سرد خوب بشویید.

ماسک مو حنا و روغن نارگیل

1/2 فنجان پودر حنا را با یک سفیده تخم مرغ و دو قاشق غذا خوری روغن نارگیل ترکیب کنید و بر روی مو ها بمالید، بگذارید 30 تا 60 دقیقه بماند و سپس با آب و شامپو بشویید.

ماسک مو زرده تخم مرغ و آب لیمو ترش

یک زرده تخم مرغ را با یک قاشق غذا خوری آب لیمو ترش تازه ترکیب کنید و بر روی مو ها بمالید، بگذارید 30 تا 40 دقیقه بماند و سپس با آب سرد خوب بشویید.

10. کمتر از محصولات زیبایی مو (موس، اسپری و واکس) استفاده کنید

علل و دلایل رایج چرب شدن مو ها

  • مشکلات ارثی
  • رژیم غذایی ناسالم
  • برخی دارو ها
  • مراقبت نامناسب از مو های سر
  • تغییر فصل
  • نوسانات هورمونی
  • استرس و اضطراب

درمان مو های چرب چیست؟

پیدا کردن علت اصلی چرب شدن مو ها برای پیدا کردن درمان مناسب آن ضروری است. توجه داشته باشید که افرادی که مو های صاف و لخت دارند بیشتر در معرض چرب شدن مو ها هستند.

منبع : hairbuddhaschwarzkopf