4 واقعیت شگفت انگیز درباره بدن انسان

وقتی درباره بدن فکر می کنیم گاهی تصور می شود همه بدن در پوست و گوشت و استخوان ها خلاصه شده و وسیله ای است برای حرکت ما و جابجایی از نقطه ای به نقطه دیگر! اما عجایب بدن انسان بسیار فراتر از آن چیزی است که تصور می کنیم، در ادامه به 4 مورد شگفت انگیز درباره بدن اشاره می کنیم:

4 واقعیت خواندنی درباره بدن انسان
4 واقعیت خواندنی درباره بدن انسان

1.اندازه قسمت های مختلف بدن با هم متناسب هستند:
احتمالا با طرح معروف لئوناردو داوینچی به نام Vetruvian Man آشنا هستید، این یکی از اولین و بهترین اکتشافات آنتروپومتری یا مطالعه علمی نسبت های اندازه گیری در بدن انسان است. آیا می دانستید :

فاصله بین آرنج تا مچ دست برابر اندازه کف پای هر فرد است
وقتی هر دو دست را کامل باز می کنیم، فاصله بین این دو برابر قد هر انسان است.
قد هر انسان 10 برابر طول مچ دست تا نوک انگشت وسط و 7 برابر طول کف پا می باشد.

این دانستنی ها علاوه بر این که بسیار جالب هستند همچنین توسط انسان شناسان و محققان پزشکی قانونی بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

2. حرارت موجود در بدن انسان می توان آب را به جوش بیاورد:
حرارت حاصل از نیم ساعت واکنش هایی که داخل بدن انجام می شود می تواند باعث جوشیدن نیم گالن آب شود، البته بدن همیشه دمای خود را به طور میانگین در مقدار ثابتی نگه می داد اما واکنش های بیوشیمیایی سلول های بدن مخصوصا در کبد، باعث تولید مقدار زیادی گرما می شود که بدن از آن استفاده نمی کند.
همچنین این فرایندهای داخلی بدن باعث تولید الکتریسته می شود. هنگام استراحت بدن انسان به طور متوسط حدود 100 وات انرژی الکتریکی تولید می کند که برای روشن کردن یک لامپ 100 واتی کافی است. همچنین بدن یک ورزشکار دو می تواند حدود 2000 وات انرژی تولید کند.

3. هنگام صبح قدمان بلندتر از سایر زمان ها می باشد:
طبق گزارش ناسا، قد فضانوردان در فضا، دو اینچ بلندتر از زمانی است که روی زمین هستند، دلیل آن نبودن عامل گرانش می باشد که دیسک های ستون فقرات فشرده نمی شوند و همین باعث بلندتر شدن قد می شود. روی زمین عامل گرانش همیشه وجود دارد اما هنگامی که در طول شب دراز کشیده ایم مفاصل نسبت به بقیه مواقع فشردگی کمتری را متحمل می شود و هنگام صبح قد بلندتری داریم.

4. استخوان های انسان از فولادتر محکم تر هستند:
درست است که ما نمی توانیم سریع تر از یک گلوله باشیم یا قوی تر از یک لوکوموتیو، اما چیزی بین ما و سوپرمن مشترک است و آن داشتن استخوان هایی مانند فولاد است.یک اینچ مکعب استخوان می تواند 19000 پوند وزن را تحمل کند و این برای ماده ای که بیش از 30 درصد آن آب است عجیب است. لازم به ذکر است یک هلیکوپتر، جت کوچک در حدود 14000 و یک فیل نر بزرگ حدود 15000 پوند وزن دارند.
و نکته جالب دیگر درباره استخوان ها این است که به محض این که بشکند خودش شروع به ترمیم خود می کند.

اختصاصی کوکا