10 نکته جالب درباره بوگاتی کایرون، ابرخودروی افسانه ای

حقایقی خواندنی درباره بوگاتی کایرون

معرفی نسل جدیدی از بوگاتی به معنی سرآمدن دهه‌ای دیگر از فعالیت اسطوره‌ای شناخته شده در دنیای خودروسازی است. پس از ویرون افسانه‌ای، حال نوبت به نسل جدیدی از ابرخودروی زاده در سرزمین عشاق رسیده تا عاشقان دنیای فناوری را سرمست کند. در ادامه نگاهی به 10 حقیقت در مورد این خودروی 1٫500 اسب بخاری خواهیم داشت که شاید اطلاعی از آن نداشته باشید.

بوگاتی کایرون
بوگاتی کایرون

با آغاز نمایشگاه ژنو، دوباره چشم دوستداران خودرو به قلب اروپا دوخته شده تا دوباره نتیجه‌ی ترکیب هنر و صنعت را که به دست بهترین خودروسازان جهان صورت می‌گیرد، مشاهده کنند. بوگاتی نیز با گذشت یک دهه، نسل جدید ابرخودروی خود را معرفی کرده تا دوباره برای سایر خودروسازان خط و نشان بکشد. هر چند سالی یکبار پرآوازه‌ترین سازندگان خودروهای سوپر اسپورت، با معرفی نسل جدید محصولات خود، دنیای ابرخودروها را یک قدم به جلو برده‌اند، برای مثال می‌توان به خودروی افسانه‌ای F1 مک‌لارن اشاره کرد که روزگاری با ثبت رکورد سرعت 370 کیلومتر بر ساعتی خود، در دنیای سوپراسپورت‌ها آقایی می‌کرد. یک دهه پس از تولد این خودرو، نوبت به ویرون افسانه‌ای رسید که تا با ثبت رکورد 407 کیلومتر در ساعت، نظرها را به سمت خود جلب کند. حال پس از گذشته 10 سال، به نظر می‌رسد میراث‌دار ویرون نیز پتانسیل لازم را برای گرفتن جای ویرون دارد. بوگاتی کایرون با پیشرانه‌ی 1٫500 اسب بخاری آمده تا رکوردهای پیشین ثبت شده را جابجا کند. در ادامه به بررسی 10 حقیقتی خواهیم پرداخت که شاید در مورد بوگاتی کایرون اطلاع نداشته باشید.

بوگاتی شیرون یا کایرون؟

بوگاتی شیرون یا کایرون؟
بوگاتی شیرون یا کایرون؟

تاکنون بسیاری از اخبار و اطلاعات ارائه شده در مورد نسل جدید سوپراسپورت بوگاتی این خودرو را با نام کایرون معرفی کرده‌‌اند. اما این نام اصیل خودروی جدید بوگاتی نیست و در زبان انگلیسی کایرون تلفظ می‌شود؛ باید ابرخودروی تازه متولد شده‌ی این کمپانی فرانسوی را شیرون بنامیم. بوگاتی این خودرو را به یاد راننده‌ی افسانه‌ای خود، لوئیس شیرون، به این نام مزین کرده است.

مد روز و کاربردی

مد روز و کاربردی
مد روز و کاربردی

با گسترش روزافزون استفاده از اینترنت و انتشار گسترده‌ی اخبار در گوشه گوشه‌ی جهان، بسیاری از افراد با خودروهایی نظیر ویرون آشنا شدند، از این‌رو اغلب افرادی که گوشه چشمی به دنیای خودرو دارند، بوگاتی را فقط با ویرون می‌شناسند که تنها خودروی عرضه شده توسط این کمپانی در 10 سال اخیر است. اما کمپانی فرانسوی تاریخ طول و درازی دارد و طراحی شیرون نیز برگرفته از این تاریخ بلند بالا است. اگرچه شیرون شباهت‌هایی را با ویرون دارد، اما توجه به خطوط و طراحی این خودروی چشم نواز، ماهیت خود را در آینده جستجو می‌کند، اما در این مسیر اصالت طراحی گذشته‌ی خود را فراموش نکرده است. خط نقره‌ای C شکل میانه‌ی شیرون را باید اصلی‌ترین فاکتور ظاهری برای شناسایی این سوپراسپورت بدانیم. طراحان شیرون این خودرو را با در نظر گرفتن ویژگی‌های ظاهری خودروی بی بدیل بوگاتی Type 57SC Atlantic که در سال 1930 تولید شده، خلق کرده‌اند. این طراحی باعث می‌شود تا موتور این خودرو بتواند هوای تمیز و غیر آشفته‌ای را برای تنفس دریافت کند.

روکش نقره‌ای آرم جلو پنجره

روکش نقره‌ای آرم جلو پنجره
روکش نقره‌ای آرم جلو پنجره

شرکت فرانسوی بوگاتی کوچک‌ترین جزئیات ابرخودروی جدید خود را نیز با توجه بالایی تولید کرده تا خودرویی در خور مشتریان گران پسندش عرضه کند. برای مثال می‌توان به آرم بوگاتی در جلو پنجره‌ی شیرون اشاره کرد که بصورت دست ساز با استفاده از نقره عیار بالا تولید شده است. هر آرم دست ساز از جنس نقره برای فولکس واگن که بوگاتی را در اختیار دارد، بیش از 550 دلار هزینه برداشته است.

برچسب قیمت 2.7 میلیون دلاری

برچسب قیمت 2.7 میلیون دلاری
برچسب قیمت 2.7 میلیون دلاری

شاید در ظاهر هزینه کردن 550 دلار برای آرم جلوی بوگاتی بسیار زیاد باشد، اما با نگاهی به برچسب قیمت این ابرخودرو می‌‌توان دید که 550 دلار برای این خودرو بسیار ناچیز است. بوگاتی سوپر اسپورت شیرون را به قیمت 2.7 میلیون دلار روانه‌ی بازار خواهد کرد. براساس اطلاعات ارائه شده توسط بوگاتی، خریداران این خودروی بسیار گران قیمت به طور متوسط دارای یک جت اختصاصی، 42 خودروی دیگر، سه هلیکوپتر و چهار خانه هستند.

بوگاتی شیرون، رکورددار سرعت

بوگاتی شیرون، رکورددار سرعت
بوگاتی شیرون، رکورددار سرعت

یکی از اصلی‌ترین فاکتورهایی که بوگاتی از آن‌ها برای نمایش قدرت خودروهای خود استفاده می‌کند، سرعت بالای خودروهای این کمپانی است که رکوردهای زیادی را به خود اختصاص داده‌اند. شیرون با سرعت 442 کیلومتر بر ساعت قادر است نسل پیشین این خودرو یعنی ویرون و هنسی ونوم جی تی را پشت سر بگذارد.

محدودیت سرعت شیرون

محدودیت سرعت شیرون
محدودیت سرعت شیرون

براساس اطلاعات ارائه شده توسط بوگاتی، این کمپانی سرعت شیرون را به 420 کیلومتر در ساعت محدود خواهد کرد. یعنی خریداران این خودرو قادر نخواهند بود تا به سرعت رویایی 442 کیلومتر در ساعت دست یابند و باید در صورت دست یافتن به سرعت‌های بالا که احتمال آن بسیار کم است، به همان 420 کیلومتر در ساعت بسنده کنند. البته تکنسین‌های بوگاتی قادرند در صورت تجهیز این خودرو به تایرهای بالانس شده و اضافه کردن شماری از سنسور‌ها، امکان رسیدن به سرعت 442 کیلومتر در ساعت را توسط شیرون میسر کنند.

قدرت بالای موتور

قدرت بالای موتور
قدرت بالای موتور

به طور حتم برای رسیدن به سرعت 420 کیلومتر بر ساعت، داشتن یک پیشرانه‌ی قدرتمند شرط اصلی این موضوع است. متخصصان بوگاتی در قلب شیرون از پیشرانه‌ی بروزشده‌ی ویرون با حجم 8 لیتر استفاده کرده‌اند‌. این موتور قدرتمند از وجود بلوک‌های چهار سیلندری با چینش W شکل بهره گرفته که در مجموع شامل 16 سیلندر می‌شود. در زیر کاپوت شیرون، این موتور 16 سیلندر قادر است 1٫500 اسب بخار نیرو تولید کند که این نیرو از طریق یک گیرباکس هفت سرعته به تمام چرخ‌های این خودرو منتقل می‌شود.

نمودار Dyno اعجاب انگیز

نمودار Dyno اعجاب انگیز
نمودار Dyno اعجاب انگیز

اغلب خودروهای موجود در بازار دارای نمودار Dyno هستند که در آن، خط تابع مورد نظر با جلو رفتن در جهت محور X و Y با شیبی ملایم افزایش پیدا می‌کند. در نمودار Dyno محور افقی متعلق به گشتاور و محور عمودی در اختیار قدرت موتور است. اما در مورد بوگاتی شیرون وضعیت متفاوت است. در این خودرو شاهد این موضوع هستیم که به یکباره قدرت موتور بصورت عمودی تا دور موتور 2٫000 افزایش پیدا می‌کند و پس از آن تا دور موتور 6٫700 با شیب ملایمی در جهت افزایش قدرت موتور بالا می‌رود.

سیستم هندلینگ مناسب

سیستم هندلینگ مناسب
سیستم هندلینگ مناسب

با توجه به بهره‌گیری از یک موتور 1٫500 اسب بخاری در این خودرو، طراحی سیستمی که بتواند هندلینگ مناسبی را در اختیار رانندگان قرار دهد، بسیار لازم به نظر می‌رسد. بوگاتی به منظور بهره‌گیری از یک هندلینگ مناسب در این خودرو، از سیستم فرمان تمام الکتریکی ZF در کنار دامپرهای سیستم تعلیق ساخت Sachs بهره برده است. همچنین باید به تایرهای اختصاصی دست ساز ساخت میشلن با نام Pilot Sport Cup 2 اشاره کرد که رانندگی مطمئن و راحتی را در اختیار رانندگان این خودرو قرار خواهد داد.

سیستم اگزوز با 6 خروجی

سیستم اگزوز با 6 خروجی
سیستم اگزوز با 6 خروجی

متخصصان بوگاتی حربه‌ی بسیار هوشمندانه‌ای را استفاده کرده‌اند تا از گازهای خروجی به منظور کنترل هر چه بهتر خودرو استفاده کنند. در ظاهر به نظر می‌رسد که بوگاتی شیرون دارای چهار خروجی به منظور هدایت گازهای تولید شده در موتور است، اما در واقعیت این خودرو از وجود 6 خروجی به قطر 8 سانتی متر استفاده می‌کند که چهار عدد از آن‌ها در پشت و دو عدد در طرفین قرار دارند. خروجی‌های تعبیه شده در طرفین خودرو که به ترتیب در سمت راست و چپ قرار دارند، از طراحی مشابه خودروهای فرمول یک استفاده می‌کنند که مزیت آن افزایش نیروی پایین برنده‌ی خودرو و داشتن نقشی نظیر دیفیوزر است. / زومیت

فال روزانه کوکا