بیوگرافی و عکس های اینستاگرام گلاب آدینه و همسرش مهدی هاشمی

عکس گلاب آدینه
عکس گلاب آدینه

گلاب آدینه با نام اصلی گلاب مستعان 22 آبان 1332 در تهران، ایران متولد شد.

پدرش حسینقلی مستعان داستان نویس و مترجم است.

او فارغ‌ التحصیل رشته اقتصاد سیاسی است و فعالیت هنری خود را در سال 1354 با گروه تئاتر دانشجویی پیاده در کنار مهدی هاشمی و داریوش فرهنگ شروع کرد.

گلاب آدینه و همسرش مهدی هاشمی
گلاب آدینه و همسرش مهدی هاشمی

فیلم ها و نمایش های تلویزیونی گلاب آدینه

از فیلم های معروف او می توان به چوپانان کویر، رسول پسر ابوالقاسم، زرد قناری در کنار مهدی هاشمی، شکار خاموش در کنار مهدی هاشمی و علیرضا خمسه، بهترین بابای دنیا، روسری آبی در کنار فاطمه معتمد آریا، فصل پنجم، بانوی اردیبهشت، بال های سپید و زیر پوست شهر در کنار محمدرضا فروتن اشاره کرد.

زندان زنان، دوشیزه، نغمه، عروس افغان، مهمان مامان، گل یخ، یک تکه نان، وقتی همه خواب بودند در کنار محمدرضا فروتن، آرامش در میان مردگان در کنار نورا هاشمی، قصه ها، من دیه گو مارادونا هستم در کنار سعید آقاخانی و ویشکا آسایش، آبجی و دوباره زندگی از دیگر فیلم های موفق او هستند.

از سریال های او در تلویزیون می توان افسانه سلطان و شبان در کنار مهدی هاشمی، آغوش های خالی، فرستاده در کنار زیبا بروفه و حسین یاری، پرواز در حباب، سلام و خواستگاران را نام برد.

آدم های ماشینی، داستانی نه تازه، دایره گچی قفقازی، مرگ یزدگرد، همشهری، سلطان مار، سیندرلا، بیوه‌ های غمگین سالار جنگ و  شیر های خان بابا سلطنه (به کارگردانی افشین هاشمی) از تئاتر های معروف او می باشند.

گلاب آدینه
گلاب آدینه

گلاب آدینه در سال 1360 با مهدی هاشمی ازدواج کرد، حاصل این ازدواج یک فرزند دختر به نام نورا هاشمی است که او هم بازیگر است.

در تاریخ 7 تیر 1398 ویدئویی منتشر شد که در آن مهنوش صادقی اعلام کرد که همسر قانونی مهدی هاشمی است. گلاب آدینه پس از انتشار این ویدئو نوشت توجهی نکنید، ببینید و بخندید!

اما مهدی هاشمی با انتشار ویدئویی این خبر را تایید کرد. او در یادداشتی نوشت که سال هاست جدا از گلاب آدینه زندگی می کند و آن ها تنها به دلایل شخصی و محدودیت‌ های شغلی ترجیح داده اند که به این جدایی رسمیت نبخشند.

گلاب آدینه و دخترش نورا هاشمی
گلاب آدینه و دخترش نورا هاشمی

جوایز گلاب آدینه

  • برنده جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن جشنواره بین‌ المللی فیلم پکن برای فیلم آبجی – سال 1396
  • برنده جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن جشنواره بین‌ المللی فیلم خروس طلایی و صد گل کشور چین برای فیلم دوباره زندگی – سال 1397

علاوه بر بازیگری به آموزش بازیگری برای گروه‌ های مختلف سنی در مدارس و موسسات آموزشی از جمله مدرسه هنر و ادبیات کودکان و نوجوانان وابسته به صدا وسیما پرداخت و در حال حاضر استاد بازیگری است.