آشنایی با گرانقیمت ترین کلکسیون های سکه جهان

معرفی گرانبها ترین سکه های دنیا در طول تاریخ

همه افراد می توانند کلکسیون سکه داشته باشند، کار سختی نیست و نیاز به زمان، پول و فضای زیادی ندارد. ارزش مجموعه ها را قدمت و فراوانی سکه های آن مشخص می کند. در حال حاضر 235 سکه قدیمی تاریخی آمریکایی وجود دارند که هر کدام بیش از یک میلیون دلار قیمت دارند. بیش از 21 میلیون سکه کمیاب تاریخی در سراسر جهان وجود دارند که ارزش همه آن ها با هم حدود 20 میلیارد دلار می شود. بیشتر این سکه ها که نشانه فرهنگ ملل مختلف هستند، بخشی از مجموعه های سکه ارزشمند هستند.
اولین سکه ها در 600 سال پیش از میلاد مسیح در Anatolia ضرب شدند که در محدوده ترکیه کنونی قرار دارد. از آن زمان سکه های طلایی، نقره ای ، مسی و نیکل ضرب می شدند و پس از از رده خارج شدن دیگر ضرب نمی شدند. جمع کردن سکه زمانی به سرگرمی پادشاهان معروف بود. در این نوشته با ارزش ترین مجموعه های سکه در دنیا معرفی شده اند که ارزش آن ها به چند میلیون دلار می رسد.

گرانترین کلکسیون های سکه در دنیا:

1. کلکسیون سکه John J. Ford

John J. Ford که در سال 1924 به دنیا آمد در جوانی برای یک مرکز خرید و فروش سکه در نیویورک به عنوان پیک کار می کرد. در سال 1950 او کسب و کار خودش را در زمینه سکه با انتشار کاتالوگ هایی در مورد سکه های کلکسیونی شروع کرد. او به سرعت به یک عامل خرید و فروش و کلکسیونر سکه ثروتمند تبدیل شد و بیشتر معروفیت او به دلیل کلکسیون سکه های colonial او بود.

 کلکسیون سکه John J. Ford
کلکسیون سکه John J. Ford

2. کلکسیون سکه Louis E. Eliasberg

بیزینس من و سرمایه گذار ، Louis E. Eliasberg که ساکن شهر Baltimore بود در سال 1920 شروع به جمع آوری سکه های کمیاب کرد و تا 1970 به این کار ادامه داد. Eliasberg تنها فردی بود که تمام سکه های آمریکایی با تاریخ را جمع آوری کرد. کلکسیون او کامل بود و تنها یک مورد را کم داشت، سکه 1849 Double Eagle که در حال حاضر در موزه نگه داری می شود. این کلکسیون در مجموع به قیمت 57 میلیون دلار در حراج هایی در سال های 1982، 1996 و 1997 فروخته شد. در حال حاضر ارزش این مجموعه سکه ها بسیار بیشتر است.

کلکسیون سکه Louis E. Eliasberg
کلکسیون سکه Louis E. Eliasberg

3. کلکسیون سکه Yapi Kredi Bank

گاوصندوق بزرگ بانک Yapi Kredi Bank به نظر یک گاو صندوق معمولی است ولی در اصل محافظ گنجینه Roman، Byzantine و Ottoman است که اولین سکه ضرب شده تا سکه های کمیاب چاپ شده توسط سلطان ها را شامل می شود. Kazim Taskent موسس بانک Yapi Kredi در سال 1953 شروع به جمع کردن سکه به منظور حفاظت از فرهنگ و تاریخ کشورش کرد. در حال حاضر 55 هزار سکه در گاو صندوق ابن بانک در استانبول ترکیه نگه داری می شود. این مجموعه سومین مجموعه بزرگ سکه در دنیا است، بزرگترین مجموعه سکه شخصی و بزرگترین مجموعه سکه های Islamic Anatolianاست. کاملا واضح است که ارزش این مجموعه بالای 100 میلیون و تقریبا غیر قابل ارزش گذاری است.

کلکسیون سکه Yapi Kredi Bank
کلکسیون سکه Yapi Kredi Bank

4.کلکسیون سکه ملک فاروق

ملک فاروق در بین سال های 1936 و 1952 در مصر حکومت کرد و در این سال ها به جمع آوری آثار هنری، قطعات طلا و سکه های نایاب پرداخت. در سال 1940 بسیاری از معامله گران سکه معروف به مصر سفر کرند تا سکه های نادر خود را به پادشاه بفروشند. او صاحب هر پنج سکه نیکل Liberty Head موجود در دنیا بود. در سال 1952 او با انقلاب مصر از سلطنت برکنار شد و دو سال بعد از آن این مجموعه توسط دولت نظامی به فروش گذاشت که آخرین سکه آن در سال 2007 به قیمت 5 میلیون دلار به فروش رفت. با ارزش ترین بخش این کالکشن مجموعه کامل سکه های 20 دلاری Saint Gaudens Double Eagle بود که نسخه 1933 آن بسیار نادر است و به عنوان گران ترین سکه دنیا در سال 200 به قیمت 7٫6 میلیون دلار به فروش رسید. این کلکسیون به قیمت حدودا 150 میلیون دلار فروخته شد.

کلکسیون سکه ملک فاروق
کلکسیون سکه ملک فاروق

5. کلکسیون سکه Smithsonian Institution

مجموعه ملی سکه شناسی یا NNC که در واشنگتن توسط Smithsonian Institution نگه داری می شود، بیش از 1٫6 میلیون سکه کمیاب را شامل می شود. تهیه این کلکسیون از سال 1923 شروع شد و خاص ترین سکه آن، سکه Double Eagle است که در سال 1849 ضرب شده و تنها یک عدد از آن موجود می باشد و ارزش آن حدود 20 میلیون دلار تخمین زده می شود. بازدید کنندگان از این مجموعه همچنین می توانند از دو سکه طلای 50 دلاری ضرب شده در 1877 که ارزش هر کدام 15 میلیون دلار است و بسیاری سکه با ارزش دیگر دیدن کنند. آخرین باری که سکه Double Eagle به مزایده گذاشته شد به قیمت 7٫6 میلیون دلار به فروش رفت. در این کلکسیون یک سکه نیکل Liberty Head ضرب شده در سال 1913 که بهترین کفیت را در میان 5 نمونه موجود دارد و قیمت تخمینی آن 4٫5 میلیون دلار است، سه سکه یک دلاری نقره ضرب شده در 1804 هر کدام به ارزش 4 میلیون دلار، قدیمیترین سکه آمریکایی ضرب شده در 1787 و بسیاری سکه فوق العاده دیگر وجود دارند. این مجموعه سکه با ارزش اولین سکه های تاریخ بشر را هم شامل می شود که تقریبا 2700 سال عمر دارند.

 کلکسیون سکه Smithsonian Institution
کلکسیون سکه Smithsonian Institution

نظر شما در مورد گرانترین کلکسیون های سکه در دنیا چیست؟ کدامیک از سکه ها به نظر شما جالب تر است؟/ ایسام