10 تکنیک چینی چی کونگ برای کاهش استرس، درمان درد بدن و تقویت حافظه

آیا تا به حال شده که در محل کار به دلیل زیاد نشستن پشت میز، دچار کمر درد شدید و خستگی ستون فقرات شوید؟ شاید باور نکنید اما می خواهیم به شما بگوییم که بدون استفاده از هیچ دارویی و تنها با تکنیک چی کونگ می توانید به راحتی کمردرد را درمان کنید.

چی کونگ چیست؟

در چین تکنیکی وجود دارد به نام چی کونگ یا کی کونگ که به معنای ” ترویج انرژی زندگی ” است و شامل تمریناتی می شود که در آن روش های حرکات صحیح بدن، تنفس و مدیتیشن برای بهبود سلامتی، آرامش روحی و هنرهای رزمی آموزش داده می شود.

ما در این مقاله از سایت کوکا مجموعه ای از حرکات چی کونگ برای کاهش استرس، درمان درد بدن و بیماری های مزمن، تقویت حافظه و بهبود عملکرد مغزی را برای شما ارائه کرده ایم. با ما همراه باشید!

1. ایستادن بر روی یک پا

حرکات چی کونگ : ایستادن بر روی یک پا
حرکات چی کونگ : ایستادن بر روی یک پا

این تمرین برای بهبود تعادل و چابکی بسیار مفید است، به کشش آرام رباط ها کمک می کند، گردش خون در بدن را بهبود بخشیده و فشار روی ستون فقرات را کاهش می دهد.

این تمرین را هر روز حداقل 5 بار برای هر پا تکرار کنید. اگر روز های اول نتوانستید تعادل خود را حفظ کنید، نگران نباشید به زودی یاد می گیرید.

2. روش مدیتیشن تنفسی

حرکات چی کونگ : مدیتیشن تنفسی
حرکات چی کونگ : مدیتیشن تنفسی

این تمرین مدیتیشن تنفس شما را بهبود بخشیده و به بدن انرژی و قدرت بیشتری می دهد. برای انجام این تمرین، تجسم کنید که در حال باد کردن یک بادکنک هستید و در همین حال همه ی انرژی خود را به مرکز بدن سوق دهید. هر روز این تمرین را 2 تا 5 دقیقه انجام دهید.

مهم است که در طول انجام این تمرین، بازوهای تان درست قسمت جلوی بدن قرار بگیرند. (مانند تصویر)

3. حرکات مارپیچی دست ها

حرکات چی کونگ : حرکات مارپیچی دست ها
حرکات چی کونگ : حرکات مارپیچی دست ها

این یک حرکت تمرینی است که عموما قبل از شروع ورزش های رزمی نمایش داده می شود. در تمرینات چی کونگ از دست ها برای هدایت انرژی در یک الگوی مارپیچ استفاده می شود. این تمرین برای افزایش انرژی، قدرت بدنی و تندرستی مفید است.

توجه داشته باشید که در این تمرین، جهت حرکت انگشتان شما به سمت شکم می باشد.

4. اسکات دیواری چینی

حرکات چی کونگ : اسکات دیواری چینی
حرکات چی کونگ : اسکات دیواری چینی

این حرکت یک تمرین اساسی برای نگه داشتن کانال های چی در ناحیه نخاعی و کمری می باشد. این تمرین اختلالات روانی و عصبی را درمان کرده و به بهبود عملکرد کلیه ها کمک می کند.

این حرکت را هر چند بار که می توانید، بار تکرار کنید اما بد نیست بدانید که کارشناسان مؤسسه چی کونگ توصیه می کنند که این حرکت را از روزی 10 بار شروع کرده و به مرور آن را افزایش دهید.

5. سنجش استقامت

حرکات چی کونگ : سنجش استقامت
حرکات چی کونگ : سنجش استقامت

در قرون وسطی، راهبان چینی از این تمرین چی کیونگ برای افزایش استقامت و بهبود قدرت پا ها استفاده می کردند.

برای انجام این حرکت توجه داشته باشید که قوز نکنید. (کمر نباید گرد شود)

6. تمرین میوه چیدن

حرکات چی کونگ : تمرین میوه چیدن از درخت
حرکات چی کونگ : تمرین میوه چیدن از درخت

این یک تمرین ساده اما بسیار موثر محسوب می شود. سعی کنید دست ها را از کنار سر به سمت بالا بکشید و تصور کنید که می خواهید میوه ای را از درخت بچینید. این یکی از قدیمی ترین حرکات چی کونگ است که کلیه ها، طحال و پانکراس را فعال کرده و به کشش بهتر مفاصل کمک می کند.

7. حرکات مارپیچی کل بدن

حرکات چی کونگ : حرکات مارپیچی بدن
حرکات چی کونگ : حرکات مارپیچی بدن

این حرکت باعث تقویت مفاصل شده و به آرامش ماهیچه ها کمک می کند. این تمرین همچنین باعث اتحاد و یکپارچه سازی کامل بدن می شود و به شما امکان می دهد تا با تکیه بر روی عضلات به آرامی تاندون ها و رباط ها را هم به کار بگیرید.

این تمرین را هر روز 8 بار تکرار کنید.

8. حلقه اسب دوانی

حرکات چی کونگ : اسب دوانی
حرکات چی کونگ : اسب دوانی

هدف اصلی این تمرین تنها ورزش جسمانی نیست بلکه ورزشی برای تقویت انرژی و ذهن شماست. این یک روش شگفت انگیز است که می تواند به کاهش تنش و درد در ناحیه کمر و بهبود وضعیت و همچنین باز شدن انرژی در قسمت پایین تنه کمک کند.

فرض کنید بر روی اسب نشسته اید، در حالیکه ایستاده اید پاها را در همان وضعیت نگه دارید. آرنج ها را از جلوی قفسه ی سینه خم کنید و به سمت بالا بیاورید تا در بالای سر انگشتان دو دست به هم برسند.

حالا دست ها را به سمت پایین حرکت دهید تا کمی از بدن فاصله بگیرند. انرژی را جمع کنید و با دست ها به سمت قسمت پایین تنه حرکت دهید تا دست ها از پشت در جلوی سینه به هم برسند.

9. بر روی زانو نشستن و بلند شدن

حرکات چی کونگ : بر روی زانو نشستن و بلند شدن
حرکات چی کونگ : بر روی زانو نشستن و بلند شدن

این تمرین ورزشی به تقویت مفاصل زانو کمک کرده و به شما یاد می دهد که چگونه بدون آسیب رساندن به بدن خود، اجسام سنگین را از روی زمین بلند کنید.

فراموش نکنید که در این تمرین وضعیت زانو و کمر بسیار مهم هستند؛ زانو ها خیلی نرم به سمت جلو خم می شوند ولی نباید از انگشتان پا جلو بزنند و این در حالیست که کمر کاملا صاف است.

10. چرخش دایره ای زانو ها

حرکات چی کونگ : چرخش دایره ای زانو ها
حرکات چی کونگ : چرخش دایره ای زانو ها

این تمرین به طور گسترده در ورزش های رزمی برای گرم کردن پاها و به سمت بالا و پایین انجام می شود. پا ها را به عرض شانه باز کنید و به آرامی بر روی کمر و زانو های خود خم شوید. دستان خود را روی زانو قرار دهید و آن ها را در اطراف مچ پا بچرخانید و اطمینان حاصل کنید که زانوی شما از انگشتان پا جلوتر نمی رود.

منبع : brightside