چرا بعضی افراد چال گونه دارند؟

چال گونه چیست و چگونه ایجاد می شود؟
چال گونه چیست و چگونه ایجاد می شود؟

چال فرورفتگی بسیار کوچکی است که روی پوست برخی افراد و در بخش های مختلف بدن از جمله گونه ها، چانه یا کمر ایجاد می شود و چال گونه یا چال خنده یکی از جذاب ترین انواع آن محسوب می شود که بسیاری از افراد به خصوص خانم ها آرزوی داشتنش را دارند!

چال گونه (به انگلیسی : Cheek Dimples) که تنها در تعدادی از مردم – گاهی به صورت دو طرفه در هر دو سمت دهان و در برخی موارد تنها روی یک طرف دهان – ظاهر می شود در حقیقت به دلیل تفاوت خاصی در عضله و پوست صورت برخی افراد در ناحیه گونه به وجود می آید.

اما آیا می دانید:

علت اصلی ایجاد چال گونه چیست و چرا برخی از مردم چال گونه دارند و برخی دیگر ندارند؟
آیا چال گونه ارثی است یا نقص مادرزادی محسوب می شود؟
چرا برخی مردم آن را معیار جذابیت می دانند؟
چگونه می توان چال گونه ایجاد کرد؟
و …

در ادامه قصد داریم به سوالات بالا پاسخ داده و درباره چال گونه بیشتر بدانیم. با کوکا همراه باشید.

چال گونه چگونه ایجاد می شود؟

چال گونه گاهی به دلیل تغییرات در عضله ای در صورت به نام زایگوماتیک ماژور یا زاگوماتیک اصلی ایجاد می شود. این عضله در بیان حالات چهره نقش مهمی داشته و از عضلات مسئول برای بالا بردن گوشه های لب هنگام لبخند زدن محسوب می باشد.

در افرادی که چال گونه ندارند عضله زایگوماتیک ماژور به طور طبیعی از استخوان گونه – استخوان زایگوماتیک – آغاز شده و امتداد آن به سمت پایین صورت به گوشه لب متصل می شود.

در افرادی که چال گونه دارند این عضله اگرچه از استخوان زایگوماتیک شروع می شود اما انتهای دیگر آن انشعاب پیدا کرده و به دو عضله تقسیم می شود، یک عضله به گوشه دهان و عضله دیگر به زیر گوشه دهان متصل شده و به پوست بالای آن گره می خورد.

بنابراین هنگام لبخند زدن عضله اول باعث کشیده شدن دهان و ایجاد لبخند شده و عضله دیگر باعث کشیدگی پوست و ایجاد چال گونه می شود.

از آن جا که چال گونه می تواند به دلیل نوعی دگرگونی عضله ای در دوران جنینی رخ دهد برخی افراد به اشتباه آن را نوعی نقص تولد تلقی می کنند.

آن چه درباره چال گونه اهمیت دارد توجه به این نکته است که این مورد نه تنها بسیار شایع است بلکه هیچ اثر منفی روی سلامتی نداشته و در بسیاری از فرهنگ ها نماد زیبایی و جذابیت محسوب می شود.

آیا چال گونه ارثی است؟

بسیاری از افراد معتقدند چال گونه به صورت یک صفت غالب ارثی از والدین به فرزند منتقل می شود، اگرچه تحقیقات بسیار کمی درباره ارثی بودن چال گونه انجام شده و تاکنون نتیجه قطعی در این زمینه گزارش نشده است.

معمولا فرزندان افرادی که چال گونه دارند نیز از این ویژگی ظاهری برخوردارند و این مسئله ارثی بودن چال گونه و انتقال آن به عنوان یک صفت غالب از والدین به فرزندان را تقویت می کند اما نمی توان آن را به همه موارد تعمیم داد زیرا گاهی والدین چال گونه داشته اما فرزند آن ها بدون این خصوصیت متولد شده است.

علاوه بر این چال گونه در برخی افراد به صورت مادام العمر بوده و در بعضی دیگر ممکن است به مرور زمان تغییر کند.

مثلا یک نفر در دوران کودکی چال گونه داشته اما در دوران بزرگسالی چال گونه او ناپدید می شود یا کودکی در بدو تولد چال گونه نداشته و این ویژگی در دوران کودکی روی گونه هایش ظاهر می شود.

با توجه به آن چه گفته شد به نظر می رسد الگوی ارث بری چال گونه مسئله ای غیر قابل پیش بینی است و به همین دلیل بعضی از محققان آن را به عنوان یک صفت غالب بی قاعده طبقه بندی کرده اند، به عبارت دیگر چال گونه اغلب و نه همیشه به صورت یک صفت غالب به ارث برده می شود.

همچنین مسئله ارث بری چال گونه ممکن است تنها به یک مجموعه * الل محدود نشده و چندین ژن در ایجاد چال گونه اثرگذار باشند. برای رسیدن به پاسخ درست نیاز به تحقیقات بیشتری در این زمینه می باشد.

* ژن همه انسان ها یکسان است و این الل ها هستند که مشخص می کنند که ژن ها چگونه در هر فرد ظهور پیدا کنند. به عنوان مثال صفت داشتن رنگ چشم به ژن انسانی ما مربوط می شود اما این که رنگ چشم ما چه رنگی می شود به الل ژن مرتبط است

آیا چال گونه جذاب است؟

اگر از افراد مختلف درباره جذاب بودن چال گونه سوال کنید جواب های متنوع و جالبی دریافت خواهید کرد. مثلا برخی افراد معتقدند چال گونه باعث جوان تر دیده شدن آدم ها شده و نقش مهمی در جذابیت آن ها دارد.

در واقع بسیاری از فرهنگ ها نیز ارتباط نزدیکی میان چال گونه با زیبایی و حتی خوش شانسی قائل شده اند اما محققان در این باره چه می گویند؟

از نظر علمی مطالعه کمی در این زمینه انجام شده، مطالعه ای نشان داده مردان معمولا زنانی را که صفات چهره ای – از جمله رنگ چشم، رنگ مو و چال گونه – شبیه تر به خودشان دارند را بیشتر ترجیح می دهند. اگرچه در این مطالعه به صورت خاص به بررسی چال گونه پرداخته نشده اما با توجه به نتایج به دست آمده شاید افرادی که چال گونه دارند بیشتر جذب هم شوند.

چال گونه به بهبود روابط ما با دیگران نیز کمک می کند. مطالعات نشان داده ویژگی های خاص چهره هر فرد مانند چال گونه می تواند حالات چهره یا لبخند را متمایز کرده یا اطلاعات بیشتری درباره حالات فردی شخص به دیگران انتقال دهد.

چه تعداد از مردم چال گونه دارند؟

اگرچه پاسخ به این سوال در جوامع آماری مختلف متفاوت است اما نتایج مطالعه انجام شده روی 2300 نفر نشان داده حدود 37 درصد شرکت کنندگان دارای چال گونه بوده اند.

عمل جراحی چال گونه

بسیاری از افراد به دلایل مختلف از جمله جذابیت بیشتر دوست دارند چال گونه داشته باشند و امروزه با ابداع عمل جراحی دیمپل پلاستی این امکان برای آن ها میسر شده است.

در این روش پزشک از داخل دهان برش کوچکی در نقطه مورد نظر روی گونه ایجاد کرده و با دقت، اندکی از بافت این ناحیه را برمی دارد. سپس با بخیه کوچکی به نام اسلینگ پوست و عضله به هم متصل شده و چال گونه ایجاد خواهد شد.

منبع: healthline