بیوگرافی و عکس های اینستاگرام پیتر دینکلیج و همسرش اریکا اشمیت

بیوگرافی و زندگی نامه پیتر دینکلیج

عکس پیتر دینکلیج
عکس پیتر دینکلیج

پیتر دینکلیج با نام کامل پیتر هایدن دینکلیج به انگلیسی Peter Dinklage در 11 ژوئن 1969 در موریس تاون، نیوجرسی آمریکا متولد شد.

پدرش جان کارل دینکلیج کارمند بیمه و مادرش دایان دینکلیج، معلم مدرسه ابتدایی بودند.

پیتر یک برادر بزرگتر به نام جاناتان دینکلیج دارد که ویونولیست است.

قد او 135 سانتیمتر است. او مبتلا به بیماری ژنتیکی آکندوپلازی است که باعث کوتوله شدنش شده و جالب اینکه تنها عضو کوتوله خانواده محسوب می شود.

دینکلیج در مدرسه دلبارتون، یک مدرسه کاتولیک برای پسران مشغول به تحصیل شد، او در سال 1984 در تئاتر مدرسه به بازیگری پرداخت. پیتر در سال 1987 از مدرسه فارغ التحصیل شد و پس از پایان تحصیلات در رشته تئاتر کالج بنینگتون در سال 1991 به نیویورک آمد تا به بازیگری بپردازد.

پیتر دینکلیج و همسرش اریکا اشمیت
پیتر دینکلیج و همسرش اریکا اشمیت

اما نتوانست موفقیتی به دست آورد و مجبور شد به مدت شش سال در یک شرکت پردازش داده ها کار کند.

فیلم ها و نمایش های تلویزیونی پیتر دینکلیج

او مدت ها به عنوان سیاه لشکر در فیلم ها ظاهر می شد و سرانجام در سال 1995 با بازی در فیلم زندگی در فراموشی مورد تحسین قرار گرفت و به دنیای بازیگری حرفه ای وارد شد.

از فیلم های معروف او می توان به مرا گناهکار بدان در کنار وین دیزل، مرگ در مراسم خاکسپاری، مردان ایکس : روز های گذشته در کنار هیو جکمن، رییس، کوتاهی پا مشکلی نیست در کنار متیو مک کانهی، عصبانی ترین مرد در بروکلین، پیکسل ها در کنار آدام سندلر، خاطره و سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری اشاره کرد.

سریال بازی تاج و تخت (گیمز اف ترون) در کنار لینا هیدی، امیلیا کلارک و کیت هرینگلتون بهترین و موفق ترین کار تلویزیونی او محسوب می شود.

پیتر دینکلیج در سال 2005 با اریکا اشمیت، کارگردان تئاتر ازدواج کرد. حاصل این ازدواج یک فرزند دختر به نام زلیگ دینکلیج است که در سال 2011 متولد شد و فرزند دوم آن ها که در سال 2017 متولد شده اما تا کنون جزئیاتی از جنسیت و نام او منتشر نشده است.

پیتر دینکلیج در سریال بازی تاج و تخت
پیتر دینکلیج در سریال بازی تاج و تخت

جوایز پیتر دینکلیج

پیتر برای بازی در سریال بازی تاج و تخت در سال 2011 جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش مکمل مرد در سریال های تلویزیونی و جایزه ی امی، در سال 2015 جایزه ی امی و امپایر و در سال 2018 جایزه ی امی بهترین بازیگر نقش مکمل مرد سریال های تلویزیونی را به دست آورده است.

او برای بازی در فیلم سه بیلبورد خارج از ابنگ، میزوری موفق به دریافت جوایز جامعه منتقدان جورجیا، جامعه آنلاین منتقدان فیلم، جایزه انجمن بازیگران فیلم و انجمن منتقدان فیلم واشنگتن دی سی شده است.

دینکلیج از 16 سالگی گیاهخوار است و در مصاحبه ای گفته که به خطر علاقه ای که به حیوانات داشت، گیاهخوار شده است. در اغلب فیلم ها و سریال ها که باید گوشت بخورد، در واقع از توفو استفاده می کند.

پیتر دینکلیج و همسر و دخترش
پیتر دینکلیج و همسر و دخترش

بتمن ابر قهرمان مورد علاقه ی اوست.

یک سگ به نام کوین دارد.

با خانواده اش در منهتن زندگی می کند.

پیتر به عنوان نویسنده هم فعالیت می کند.

لینا هیدی دوست صمیمی اوست.

او تنها بازیگر آمریکایی سریال بازی تاج و تخت بوده است.

ثروت او 16 میلیون دلار تخمین زده می شود.