نقد و بررسی فیلم پالپ فیکشن + خلاصه داستان

داستان فیلم پالپ فیکشن
نقد و داستان فیلم پالپ فیکشن

خلاصه داستان فیلم پالپ فیکشن | داستان کامل | نقد و بررسی | آمار فیلم و جوایز

پالپ فیکشن یا داستان عامه پسند یک فیلم جنایی آمریکایی است که در سال 1994 به کارگردانی کوئنتین تارانتینو و براساس فیلمنامه ی راجر آواری و کوئنتین تارانتینو ساخته شده است.

در این فیلم جان تراولتا، ساموئل ال. جکسون و اوما تورمن به عنوان بازیگران اصلی و بروس ویلیس، تیم راث، هاروی کایتل و کریستوفر واکن برای نقش های مکمل حضور داشته اند.

درجه فیلم: R (به دلیل خشونت)
ژانر: جنایی
زمان فیلم: 154 دقیقه
تاریخ اکران: 14 اکتبر 1994
استودیو: میراماکس فیلمز

خلاصه داستان فیلم داستان عامه پسند

این فیلم زندگی دو آدمکش حرفه ای لس آنجلسی، یک بوکسور، یک گانگستر و همسرش و دو سارق مسلح خرده پا را به تصویر می کشد.

داستان این فیلم به شکل غیر خطی روایت می‌شود و براساس سه داستان جداگانه شکل می گیرد؛

آدمکش حرفه‌ای وینسنت وگا (جان تراولتا) شخصیت اصلی داستان اول، بوکسور حرفه‌ ای بوچ کولیج (بروس ویلیس) شخصیت اصلی داستان دوم و همکار آدمکش وینسنت، جولز وینفلد (ساموئل ال. جکسون) شخصیت اصلی داستان سوم هستند.

داستان کامل فیلم

خطر اسپویل و لو رفتن داستان:

جولز وینفیلد (ساموئل ال. جکسون) و وینسنت وگا (جان تراولتا) وارد یک آپارتمان می شوند تا یک کیف را از برت شریک رئیس خود، مارسالس والاس (وینگ رهامس) بدزدند.

بعد از اینکه وینسنت محتویات کیف را بررسی می کند، ژول به یکی از همکاران برت شلیک می کند و سپس قبل از کشتن برت بخشی از آیات کتاب مقدس را برای او می خواند. آن ها کیف را برای مارسالس می برند اما متوجه می شوند که او در حال رشوه دادن به بوچ کولیج (بروس ویلیس) یک بوکسور قهرمان است تا او را مجاب کند که در مسابقه ی بعدی شکست بخورد.

روز بعد، وینسنت مقداری هروئین را از فروشنده مواد مخدر، لنس خریداری می کند سپس به ملاقات همسر مارسالس، میا (اوما تورمن) می رود تا زمانی که والاس در خارج از شهر است او را اسکورت کند.

آن ها در یک رستوران با تم دهه 1950 غذا می خورند، در یک مسابقه رقص شرکت می کنند و سپس به خانه باز می گردند. در حالی که وینسنت در توالت است میا هروئین را پیدا کرده و فکر می کند که کوکائین است به همین دلیل همه ی آن را مصرف کرده و دچار اوردوز می شود.

وینسنت میا را به خانه لنس می برد و با تزریق آدرنالین به قلبش، او را زنده می کند.

بوچ در مسابقه پیروز می شود و به طور تصادفی حریف خود را می کشد. در متلی او و نامزدش فابین (ماریا دی مدروس) آماده فرار هستند. بوچ متوجه می شود که ساعت طلای پدرش که یک ارث محبوب برای اوست را فراموش کرده به همین دلیل به آپارتمانش بر می گردد و متوجه می شود که والاس، وینسنت را برای کشتن او اجیر کرده است.

بوچ وینسنت را کشته و آنجا را ترک می کند. در حالی که بوچ پشت چراغ قرمز در اتومبیل خود نشسته، مارسالس به طور اتفاقی او را می بینید و تا یک مرکز تعقیب می کند.

مالک آنجا، مینارد آن ها را با ضربات اسلحه بی هوش کرده و به زیرزمین می برد. مینارد و زد که یک نگهبان امنیتی است بیماران جنسی هستند، آن ها مارسالس را به اتاق دیگری می برند تا به او تجاوز کنند.

بوچ موفق می شود دستان خود را آزاد کند و در حال فرار تصمیم می گیرد که والاس را هم نجات دهد. او مینارد را می کشد، مارسل اسلحه مینارد را برداشته و به زد شلیک می کند. مارسل به بوچ می گوید که در این رابطه با کسی حرف نزند و برای همیشه لس آنجلس را ترک کند.

پیش از این و پس از اینکه وینسنت و جولز، برت را در آپارتمان خود می کشند، مرد دیگری از توالت بیرون آمده و به آن ها شلیک می کند اما هر دوی آن ها نجات پیدا می کنند. جولز معتقد است که زنده ماندن آن ها یک معجزه بوده اما وینسنت در این مورد با او اختلاف نظر دارد.

در حالی که جولز در حال رانندگی است، وینسنت اتفاقی به ماروین (فیل لامار)، همکار برت شلیک کرده او را می کشد. آن ها ماشین را در خانه دوست جولز، جیمی (کوئنتین تارانتینو) مخفی می کنند که از آن ها می خواهد پیش از بازگشت همسرش به خانه این مشکل را حل کنند.

مارسالاس آدم خود، وینستون ولف (هاروی کایتل) را می فرستد که به جولز و وینسنت برای از بین بردن ماشین کمک کند. آن ها جسد را در صندوق عقب پنهان می کنند، لباس های خونی خود را عوض کرده و ماشین را به یک ماشین اوراق کن می دهند.

جولز در رستوران به وینسنت می گوید که قصد دارد آدم کشی را کنار بگذارد. در حالی که وینسنت در توالت است یک زن و شوهر با نام های رینگو (تیم راث) و یولاندا برای دزدی وارد رستوران می شوند. جولز، یولاندا و رینگو را خلع سلاخ می کند اما آن ها را نمی کشد، پول خود را به آن دو داده و اجازه می دهد تا فرار کنند.

جولز و وینسنت با کیسه غذا رستوران را ترک می کنند.

نقد و بررسی فیلم داستان عامه پسند

پالپ فیکشن یکی از تاثیرگذار ترین و موفق ترین فیلم های دهه 90 میلادی محسوب می شود. این فیلم به صورت ترکیبی از سبک های پست مدرن، طنز سیاه و نئو نوآر ساخته شده است.

هیچ صحنه یا شخصیتی در فیلم وجود ندارد که فقط یک مسیر را بازی کند. صحنه های قتل و خونریزی خنده دار به نظر می رسند، کمک کردن ها با تنش همراه می شوند و مهم ترین سوال در ذهن بیننده می ماند که واقعا در کیف چه بود؟

منتقدین معتقدند که موضوع اصلی این فیلم خشونت بوده و برخی از صحنه های کشتار آن مانند شلیک به سر همکار برت واقعا منزجر کننده است.

فروش فیلم داستان عامه پسند

فیلم داستان عامه پسند با بودجه ی 8.5 میلیون دلار ساخته شده است.

فروش این فیلم در ایالات متحده آمریکا 107.9 میلیون دلار و در دیگر کشور ها 106.1 میلیون دلار بوده و در مجموع 214 میلیون دلار فروش داشته است.

دستاوردهای فیلم داستان عامه پسند

  • برنده جایزه نخل طلای بهترین فیلم از جشنواره کن برای کوئنتین تارانتینو
  • برنده جایزه اسکار بهترین فیلم‌ نامه غیر اقتباسی سال برای راجر اوری و کوئنتین تارانتینو
  • برنده جایزه گلدن گلوب بهترین فیلمنامه
  • برنده جایزه بفتای بهترین فیلمنامه اورجینال
  • برنده جایزه بفتای بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای ساموئل ال. جکسون
  • رتبه 6 لیست 250 فیلم برتر imdb با امتیاز 8.9

منابع : wikipedia