نقد و بررسی فیلم زندگی پی + خلاصه داستان

نقد و بررسی فیلم زندگی پای
داستان و تفسیر فیلم زندگی پی

خلاصه داستان فیلم زندگی پی | داستان کامل | نقد و بررسی | آمار فیلم و جوایز | اسم ببر در فیلم زندگی پی

زندگی پی (Life of Pi) فیلم فانتزی و درام به کارگردانی انگ لی، کارگردان مشهور تایوانی – آمریکایی است و از ستارگان آن می توان به سورج شرما و عرفان خان اشاره کرد. این فیلم موفقیت های بسیاری کسب کرده و نامزد یازده جایزه اسکار شده است.

درجه فیلم: PG
ژانر: فانتزی، ماجرایی، درام
زمان فیلم: 127 دقیقه
تاریخ اکران: 21 نوامبر 2012
استودیو: فاکس قرن بیستم

خلاصه فیلم

جوان هندی به نام پی به همراه خانواده اش عازم کانادا هستند، کشتی بر اثر طوفان غرق می شود در حالی که پی به همراه یک ببر، تنها بازماندگان این سانحه هستند و پی تلاش برای زنده ماندن را آغاز می کند …

داستان کامل فیلم

خطر اسپویل و لو رفتن داستان:

نویسنده ای جوان با شخصی به نام پی پاتل در کانادا آشنا می شود. به نویسنده گفته شده داستان زندگی پی موضوع خوبی برای نوشتن یک کتاب خواهد بود و پی داستان خود را برای او تعریف می کند:

پدر پی نام او را پیسینه مولیتور ماتال می گذارد که از نام یک استخر شنا در فرانسه گرفته شده است. پی در کودکی و نوجوانی به خاطر اسم عجیبش مورد تمسخر قرار می گرفته به همین دلیل نام پی (برگفته از عدد π) را برای خودش بر می گزیند و همه او را به این نام صدا می کنند.

پی در یک خانواده هندو بزرگ شده است، اما در 12 سالگی با مسیحیت و سپس اسلام آشنا می شود و تصمیم می گیرد هر سه دین را دنبال کند چرا که “فقط می خواهد خدا را دوست داشته باشد”. مادرش از این ذهنیت حمایت می کند اما پدرش که یک خردگرا است سعی می کند او را از این کار منصرف کند.

خانواده پی صاحب حیوانات یک باغ وحش هستند و پی به حیوانات، به خصوص یک ببر بنگال به نام ریچارد پارکر علاقه مند است. او طی یک اقدام خطرناک سعی می کند به ریچارد پارکر نزدیک شود اما پدر او را از این کار منع می کند و برای این که به اشتباهش پی ببرد یک بز زنده را در محل غذا خوری ببر قرار می دهد تا پی مجبور شود کشته شدن بز توسط ببر را ببیند.

زمانی که پی 16 ساله است پدرش به طور ناگهانی از تصمیمش برای عزیمت به کانادا سخن می گوید. او قصد دارد حیوانات باغ وحش را در کانادا فروخته و زندگی جدیدی برای خانواده اش بسازد. پی از این تصمیم ناراضی است اما چاره ای جز پذیرفتن ندارد.

خانواده در یک کشتی باری ژاپنی عازم کانادا می شوند در حالی که نگهداری و غذا دادن حیوانات به عهده خودشان است. در مسیر حرکت آن ها طوفان سهمگینی رخ می دهد و کشتی تاب مقاومت در برابر آن را ندارد.

پی که به تماشای طوفان رفته متوجه این موضوع می شود و سعی می کند خانواده اش را پیدا کند، اما خدمه روی عرشه او را به قایق نجات می اندازند. گور خر آزاد شده با او به داخل قایق می پرد و پایش می شکند.

پی در دریای طوفانی سعی می کند به شخصی که در آب افتاده کمک کند اما متوجه می شود او همان ریچارد پارکر است، پی می ترسد و از قایق نجات به آب می پرد. کشتی باری عظیم به آب فرو می رود و خانواده پی نیز به همراهش غرق می شوند. پی سرانجام نا امیدانه دوباره خودش را به قایق می رساند.

پس از طوفان، پی در قایق نجات کنار یک گورخر از خواب بیدار می شود، یک کفتار خال دار هم از زیر پارچه برزنتی قایق نجات بیرون می آید، کفتار وحشی است و مدام در قایق می دود در حالی که هنوز تحت تاثیر داروی بیهوشی است.

مدتی بعد یک اورانگوتان که بر روی دسته موز روی آب شناور است به آن ها می پیوندد. کفتار که قصد حمله دارد به گور خر زخمی حمله می کند و گوشتش را می درد، سپس می خواهد به اورانگوتان حمله کند که او با یک ضربه محکم کفتار را به انتهای قایق می راند اما در حمله مجدد اورانگوتان کشته می شود.

در پایان این جدال، ببر (ریچارد پارکر) از زیر پارچه برزنتی بیرون می آید و کفتار را می کشد.

پی با اتصال جلیقه های شناور یک کرجی کوچک می سازد و آن را با طنابی به قایق وصل می کند، خودش روی کرجی می رود تا از ریچارد پارکر دور شود.

پی نمی خواهد به موجودات دیگر آزار برساند اما مجبور می شود ماهی گیری کند تا علاوه بر سیر کردن خود، ببر را نیز از گرسنگی نجات دهد.

ببر که گرسنه است برای شکار ماهی به آب می پرد اما موفق به شکار نمی شود و به سمت کرجی پی شنا می کند، پی هراسان خودش را به قایق می رساند و تصمیم می گیرد ببر را غرق کند، اما در نهایت به او کمک می کند تا دوباره وارد قایق شود.

یک شب یک نهنگ کوهان دار نزدیک قایق می آید و باعث می شود جیره غذایی پی به آب بریزد و از بین برود. پی سعی می کند ریچارد پارکر را آموزش دهد و در این کار تا حدی موفق می شود.

آن ها هفته ها روی آب شناور هستند تا این که با یک جزیره شناور از درختان به هم پیوسته روبرو می شوند. این جزیره چشمه های آب شیرین و گیاهان خوراکی دارد و جمعیت زیادی از میرکات ها در آن زندگی می کنند.

پی و ریچارد پارکر می توانند آزادانه غذا بخورند و آب بنوشند و انرژی از دست رفته خود را احیا کنند، اما پی متوجه می شود که شب ها این جزیره به یک محیط خصمانه تبدیل می شود.

حوضچه های آب شیرین در واقع نوعی تله هستند که شب ها آب آن ها اسیدی می شود و ماهی ها را هضم می کند. پی پس از یافتن دندان انسان داخل یک گل به این نتیجه می رسد که این جزیره گوشت خوار است و تصمیم به ترک آن می گیرد.

پی و ریچارد پارکر جزیره را ترک می کنند و در نهایت به سواحل مکزیک می رسند. به محض رسیدن به ساحل، ببر او را تنها می گذارد و به جنگل می رود. پی ناراحت می شود که ریچارد پارکر قبل از رفتن به او توجه نکرده است.

پی نجات یافته و به بیمارستان منتقل می شود. نمایندگان بیمه شرکت کشتیرانی ژاپنی با او صحبت می کنند اما داستان او را باور نمی کنند و اصرار دارند بدانند واقعا چه اتفاقی افتاده است.

این بار پی داستان متفاوت و وحشیانه ای را روایت می کند، در این داستان حیوانات با بازماندگان انسانی جایگزین می شوند: مادرش به عنوان اورانگوتان، یک ملوان به عنوان گورخر و آشپز بی رحم کشتی به جای کفتار.

در این داستان ساختگی بعد از غرق شدن کشتی، آشپز پیشنهاد ساخت کرجی را می دهد، ملوان که زخم پایش عفونت کرده و رو به مرگ است در تلاشی برای قطع کردن پایش می میرد و آشپز از گوشتش به عنوان طعمه برای گرفتن ماهی استفاده می کند.

یک هفته بعد آشپز مادر پی را می کشد و پی نیز با چاقو او را به قتل می رساند و از بقایای او به عنوان طعمه ماهی ها استفاده می کند.

نمایندگان بیمه از این داستان نیز راضی نمی شوند اما بدون سوال بیشتر از پی آن جا را ترک می کنند.

نویسنده جوان که در حال گوش دادن به داستان پی است تشابه بین دو روایت را تشخیص می دهد و به پی می گوید که ریچارد پارکر در داستان اول در واقع خود پی است.

پی در جواب می گوید مهم نیست که کدام داستان حقیقت دارد زیرا خانواده اش به هر حال جان خود را از دست داده اند و کشتی نیز غرق شده است. او از نویسنده می پرسد کدام داستان را ترجیح می دهد و نویسنده اولین داستان را انتخاب می کند.

نقد و بررسی فیلم

فیلم زندگی پی یک اثر متفاوت و ستودنی است و حالتی رویا گونه دارد (در انتهای فیلم متوجه می شویم داستان اول در واقع رویا بوده است). موسیقی بسیار دلنواز است و با جلوه های بصری هم خوانی کامل دارد.

بی شک جلوه های ویژه مهم ترین عامل موفقیت این فیلم است که صحنه های شگرفی را به نمایش می گذارد، به عنوان مثال دریای طوفانی، دریا زیر پرتوهای نورانی خورشید، دریای شب با عروس های دریایی و غیره.

گویی هر صحنه یک اثر هنری زیبا است، به علاوه با فیلمبرداری متفاوت و تا حدی عجیب نیز سعی شده به عظمت صحنه ها افزوده شود که صد البته در این کار موفق عمل شده است.

در این میان فیلمنامه فیلم اگرچه مجال چندانی برای خودنمایی ندارد (با توجه به این که نیمی از فیلم در دریا و تک شخصیتی است) با این حال شخصیت پردازی ها جالب (و نه کامل) به تصویر کشیده شده اند.

کارگردان انگ لی توجه زیادی به هماهنگ کردن عناصر سازنده فیلم مانند جلوه های ویژه، موسیقی و فیلمبرداری داشته و همین امر موجب موفقیت فوق العاده فیلم شده است.

فروش فیلم زندگی پی

فیلم زندگی پی در ایالات متحده آمریکا و کانادا 124.7 میلیون دلار، در سایر کشورها 484.2 میلیون دلار و در مجموع 609 میلیون دلار فروش داشته است.

دستاوردهای فیلم زندگی پی

جایزه اسکار بهترین کارگردانی
جایزه اسکار بهترین فیلمبرداری
جایزه اسکار بهترین جلوه های ویژه
جایزه اسکار بهترین موسیقی متن
جایزه گلدن گلوب بهترین موسیقی متن

در ادامه بخوانید : داستان فیلم نجات سرباز رایان

منابع: wikipediaimdb