نقد و بررسی فیلم سخنرانی پادشاه + خلاصه داستان

داستان و نقد فیلم سخنرانی پادشاه
داستان و نقد فیلم سخنرانی پادشاه

خلاصه داستان فیلم سخنرانی پادشاه | داستان کامل | نقد و بررسی | آمار فیلم و جوایز

سخنرانی پادشاه (The King’s Speech) فیلم تاریخی و درام بریتانیایی به کارگردانی تام هوپر و نقش آفرینی کالین فرث، جفری راش و هلنا بونهام کارتر است.

دیوید سیدلر (فیلمنامه نویس) که خود در دوران جوانی از لکنت زبان رنج می برده، پس از مطالعه زندگی پادشاه جرج ششم در سال 1980 اقدام به نوشتن فیلمنامه کرد اما به درخواست بیوه پادشاه یعنی ملکه الیزابت مادر، ادامه کار را تا بعد از مرگ او در سال 2002 به تاخیر انداخت.

جالب است بدانید تنها نه هفته قبل از شروع فیلمبرداری دفترهای یادداشت لیونل لوگو (یکی از دو شخصیت اصلی فیلم) کشف و نقل قول هایش در فیلمنامه گنجانده شد.

درجه فیلم : R
ژانر: درام، تاریخی
زمان فیلم: 118 دقیقه
تاریخ اکران: 25 دسامبر سال 2010
استودیو: مومنتوم پیکچرز، واینستین کمپانی

خلاصه داستان فیلم سخنرانی پادشاه

شاهزاده آلبرت دوک یورک که بعدها به عنوان پادشاه جرج ششم به تخت پادشاهی بریتانیا می نشیند از دوران کودکی از مشکل لکنت زبان رنج می برده است. این مسئله باعث آشنایی او با یک گفتار درمان گر استرالیایی به نام لیونل لوگو می شود که طی پروسه درمان رابطه دوستی عمیقی بین آن ها شکل می گیرد.

داستان کامل فیلم

خطر اسپویل و لو رفتن داستان:

شاهزاده آلبرت دوک یورک (پسر دوم پادشاه جرج پنجم) از کودکی دچار لکنت زبان بوده و در ابتدای فیلم شاهد هستیم که در مراسم اختتامیه رسمی نمایشگاه امپراطوری بریتانیا با لکنت زبان سخنرانی می کند. او و همسرش (الیزابت) به دنبال درمان این مشکل گفتاری هستند زیرا این مسئله می تواند تاثیر بسیار بدی روی جایگاهش به عنوان شاهزاده بگذارد.

نتایج تکنیک های درمانی مختلف امیدوار کننده نیست و شاهزاده از این مسئله بسیار ناراحت است تا این که همسرش با یک گفتار درمان گر استرالیایی به نام لیونل لوگو ملاقات می کند که برای درمان بیمارانش از شیوه های نوین استفاده کرده و در کارش موفق بوده است.

الیزابت از لیونل می خواهد برای شروع درمان به کاخ برود اما لیونل نمی پذیرد و پرنس آلبرت مجبور می شود خودش برای درمان به دفتر لیونل بیاید.

لیونل در جلسه اول از شیوه غیر معمول برای نزدیک شده به شاهزاده استفاده می کند، او شاهزاده را برتی خطاب می کند که تنها افراد بسیار نزدیک او را به این نام می شناسند. همچنین از شاهزاده می خواهد درباره زندگی خصوصی اش بگوید تا بتوانند ریشه مشکل لکنت زبان او را پیدا کنند اما برتی از این ملاقات احساس خوبی ندارد.

همچنین از برتی می خواهد همزمان با پخش موسیقی متن نمایشنامه بودن یا نبودن را بخواند به گونه ای که صدای خودش را نشنود. او صدای برتی را ضبط می کند و به عنوان یادگاری به او می دهد.

پدر برتی یعنی پادشاه جرج پنجم اولین پادشاه بریتانیا است که از طریق رادیو برای مردم سخنرانی می کند، او سال 1934 هنگام پخش پیام تبریک کریسمس خود به مردم به برتی توضیح داده که رادیو نقش مهمی در خانواده سلطنتی خواهد داشت و به آن ها اجازه خواهد داد وارد خانه های مردم شوند.

برتی همان شب به صدای ضبط شده خودش گوش می دهد و در کمال تعجب متوجه می شود هنگام خواندن متن هیچ لکنتی نداشته است. همین مسئله او را به ادامه درمان هایش ترغیب می کند و لیونل و برتی سعی می کنند ریشه های روانی لکنت زبان را در دوران کودکی برتی جستجو کنند.

سال 1936 جرج پنجم از دنیا می رود و پسر بزرگ او دیوید به عنوان پادشاه ادوارد هشتم بر تخت سلطنت می نشیند، او عاشق یک زن آمریکایی به نام والیس سیمپسون است که قرار است از همسر قبلی اش طلاق گرفته و با پادشاه ازدواج کند اما ازدواج آن ها از نظر قانونی مشکل دارد.

طبق قانون بریتانیا، ادوارد به عنوان رئیس کلیسای انگلیس نمی تواند با زنی که هر دو شوهر قبلی او زنده هستند ازدواج کند اما ادوارد روی ازدواج با والیس اصرار دارد و این مسئله را به طور صریح به برادرش برتی می گوید.

برتی و لیونل به درمان ادامه می دهند و به مرور رابطه عمیق دوستی بین آن ها شکل می گیرد. یک روز لیونل هنگام صحبت با برتی، به او می گوید که می تواند پادشاه خوبی برای کشورش باشد و روی این مسئله تاکید می کند اما برتی، لیونل را به خیانت متهم کرده و با عصبانیت او را ترک می کند.

رابطه آن ها به طور موقت قطع می شود. مدتی بعد ادوارد برای ازدواج با والیس به طور رسمی از سلطنت کناره گیری می کند و برتی به عنوان جانشین او مطرح می شود.

بعد از این رخداد، رابطه برتی و لیونل از سر گرفته می شود و برتی به همراه همسرش قبل از تاج گذاری به منزل لیونل می روند. همسر لیونل که تا آن زمان نمی دانست همسرش درمان گر چه کسی است با دیدن آن ها در منزل خودش شوکه می شود.

برتی و لیونل به محل آماده سازی مکان تاج گذاری می روند اما مشاوران پادشاه رابطه آن ها را زیر سوال می برند و اسقف اعظم کانتربری به برتی می گوید که لیونل هرگز برای کار گفتار درمانی آموزش رسمی ندیده است.

برتی از این موضوع عصبانی می شود و از لیونل توضیح می خواهد، لیونل این مسئله را تایید می کند و می گوید که تجربه شخصی اش درمان مشکلات گفتاری ناشی از جنگ در سربازان استرالیایی بوده است.

آن ها مدتی با هم صحبت می کنند، سرانجام خشم برتی فروکش کرده و سعی می کند با کمک لیونل برای مراسم تاج گذاری آماده شود.

برتی بعد از تاج گذاری به پادشاه جرج ششم تغییر نام می دهد اما به عنوان پادشاه بریتانیا وظایف جدیدی دارد که به دلیل لکنت زبان برایش چالش برانگیز هستند، یکی از این موارد شروع جنگ بریتانیا و آلمان در سال 1939 است که قرار است پادشاه آن را از طریق رادیو به مردم اعلام کند.

لیونل به کاخ باکینگهام فرا خوانده می شود تا پادشاه را برای سخنرانی آماده کند و مشاورانش که می دانند فشار زیادی روی پادشاه است برای حمایت و دلگرمی دادن به او حاضر می شوند. پادشاه و لیونل در اتاق سخنرانی رادیویی هستند و پادشاه با توجه به توصیه های مفید لیونل سخنرانی اش را شروع می کند اما در نهایت خودش سخنرانی را کنترل کرده و بدون لکنت زبان با مردم صحبت می کند.

بعد از پایان سخنرانی، لیونل به پادشاه می گوید که هنوز در ادای یک حرف مشکل دارد و پادشاه به شوخی در جواب او می گوید باید چند جا لکنت داشته باشد تا مردم مطمئن شوند او بوده که با آن ها صحبت کرده است!

پادشاه و خانواده اش به بالکن کاخ می روند و مورد تشویق و احترام مردم قرار می گیرند.

در توضیحات فیلم می خوانیم لیونل به خاطر خدمات فراوانش به ولیعهد، نشانه سلطنتی ویکتوریا دریافت می کند. او همیشه در سخنرانی های پادشاه جرج ششم در طول جنگ حضور داشته و تا پایان با پادشاه دوست نزدیک بوده است، پادشاه جرج ششم سال 1952 در اثر ابتلا به سرطان ریه فوت می کند.

نقد و بررسی فیلم

فیلم سخنرانی پادشاه از فیلم های تاریخی و در عین حال انگیزشی خوش ساخت است که با به تصویر کشیدن فضای جامعه سلطنتی بریتانیا در دهه 30 و بهره بردن از جزئیات تاریخی توانسته به بیان نقش تلاش و پشتکار در عبور از موانع سخت زندگی بپردازد.

در این فیلم داستان فراز و فرودهای زندگی پادشاهی خجالتی و مبتلا به لکنت زبان را شاهد هستیم که قرار است با صحبت هایش در شرایط مختلف از جمله شادی ها، غم ها و چالش هایی همچون جنگ که کشورش با آن ها روبرو می شود به مردم دلگرمی بدهد در حالی که سخنرانی در جمع ترسناک ترین کابوس او است.

این فیلم از آثار برجسته در زمینه عملی کردن شعار “خواستن توانستن است” است، همچنین به خوبی نقش زنان هوشمند در جامعه سلطنتی بریتانیا را توصیف کرده است.

سخنرانی پادشاه یک داستان عالی درباره یک دوستی عمیق است، داستانی ساده و اصیل، نه خیالی و اغراق آمیز. در طول فیلم خنده و غم در هر ادغام می شود و در صحنه های پایانی نوعی احساس شادی در مخاطب ایجاد می شود که وصف ناپذیر است.

از فیلمنامه که بگذریم بازی کالین فرث در نقش پادشاه جرج ششم و جفری راش در نقش لیونل لوگو نفس گیر است، فرث به قدری در نقش خود غرق شده که در طول فیلم به نظر می رسد واقعا دچار لکنت زبان است. در کنار همه این موارد موسیقی متن و کارگردانی نیز فوق العاده عمل کرده اند.

فروش فیلم سخنرانی پادشاه

سخنرانی پادشاه که با بودجه 15 میلیون دلاری ساخته شده توانست به فروش 424 میلیون دلاری در باکس آفیس دست پیدا کند.

جوایز فیلم سخنرانی پادشاه

  • برنده جایزه اسکار بهترین فیلم
  • برنده جایزه اسکار بهترین کارگردانی
  • برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد نقش اول
  • برنده جایزه اسکار بهترین فیلمنامه
  • برنده جایزه گلدن گلاب بهترین بازیگر مرد