آیا واقعا می توان به رشد ناخن ها سرعت بخشید ؟

باورهای اشتباه درباره رشد ناخن ها

بعضی باور ها در بین مردم وجود دارد که کارهایی مانند خوردن مکمل های غذایی، مالیدن سیر روی ناخن و غیره باعث افزایش رشد ناخن می شود ولی تحقیقات دانشمندان ثابت کرده است که همه این تصورات نادرست است و هیچ کاری باعث نمی شود سرعت رشد ناخن افزایش یابد. ناخن ها با یک نرخ ثابت رشد می کنند ولی اگر ناخن های خود را تقویت کنید تا نشکنند بلند تر به نظر می رسند.

رشد ناخن
رشد ناخن

افزایش رشد ناخن

خوردن مکمل های بیوتن دار ناخن ها را محکم کرده و از شکستن آنها جلوگیری می کند ولی سرعت رشد آن را افزایش نمی دهد. مکمل های پوست و ناخن همه دارای بیوتن، کلسیم و نوعی سیلیکون هستند. عوارض مصرف زیاد بیوتن مشخص نیست و احتمال اینکه فردی مقدار زیادی بیوتن دریافت کند کم است. اگر مکمل بیوتن مصرف می کنید حتما به دز مصرفی توجه کرده و بدون نظر پزشک بیشتر از دز مجاز مصرف نکنید.

افرادی که در طول روز فعالیت زیادی با انگشتانشان انجام می هند نه تنها سرعت رشد ناخن هایشان بیشتر نیست بلکه کار زیاد با دست ممکن است موجب شکستن ناخن ها شود. باور غلط دیگر این است که . ثابت شده است که کمبود پروتئین سرعت رشد ناخن را کم می کند ولی رژیم پر از پروتئین سرعت رشد ناخن را افزایش نمی دهد. محققان هیچ ارتباطی بین سیر و افزایش رشد ناخن پیدا نکرده اند ولی سیر به دلیل سلنیم ممکن است از شکنندگی ناخن ها جلوگیری کند.
استفاده از کرم مرطوب کننده مناسب به خصوص در فصل پاییز و زمستان که هوا خشک می شود مانع شکستن ناخن ها را می شود.
نظر شما در مورد این موضوع چیست؟ آیا با نکات بیان شده در این نوشته موافقید؟/ ایسام