آیا خوردن موز قبل از خواب به درمان بی خوابی کمک می کند؟

خواص موز برای درمان بی خوابی
خواص موز برای درمان بی خوابی

اگر از مشکلات خواب و بی خوابی رنج می برید احتمالا سعی کرده اید به شیوه های مختلف از مصرف دارو گرفته تا تغییراتی در سبک زندگی و استفاده از برخی درمان های طبیعی این مشکل را برطرف کنید.

بی خوابی نوعی اختلال است که از نشانه های تشخیصی آن می توان به سخت به خواب رفتن و خواب ماندن اشاره کرد و اغلب خواب آلودگی در طول روز، کسل بودن و حس و حال ناخوشایندی به همراه دارد.

احتمالا شما هم شنیده اید خوردن یک عدد موز قبل از خواب می تواند به درمان بی خوابی کمک کند اما آیا این ادعا پشتوانه علمی دارد؟ امروزه برخی محققان به این نتیجه رسیده اند خوردن موز می تواند برای رفع کم خوابی مفید باشد و ما در ادامه قصد داریم درباره اثرات مثبت آن در این زمینه صحبت کنیم، با کوکا همراه باشید.

فواید موز برای خواب

موز حاوی چند ماده مغذی است که احتمالا به بهبود خواب و آرامش کمک می کنند، از جمله:

1. منیزیم

یک عدد موز متوسط (126 گرم) حاوی حدود 34 میلی گرم منیزیم است که 8 درصد نیاز روزانه بدن به این ماده را برطرف می کند.

منیزیم احتمالا از چند جهت باعث بهبود خواب می شود. اول این که این ماده معدنی به حفظ چرخه شبانه روزی طبیعی که به ساعت داخلی بدن مربوط است و مسئول دوره های خواب و بیداری کافی می باشد کمک می کند.

به علاوه مشخص شده مصرف 500 میلی گرم مکمل منیزیم در روز باعث افزایش تولید ملاتونین شده و سطح کورتیزول را کاهش می دهد.

همان طور که می دانید کورتیزول به نام هورمون استرس نیز شناخته شده و ملاتونین هورمونی است که در طول چرخه خواب تولید می شود و به فرد در الگوی خواب سالم کمک می کند. بنابراین مصرف منیزیم می تواند مدت زمان لازم برای به خواب رفتن را کاهش و مدت خوابیدن را افزایش دهد.

از سوی دیگر کمبود منیزیم در بدن با خواب بسیار کوتاه که کمتر از 5 ساعت طول می کشد مرتبط می باشد.

با خوردن یک عدد موز هنگام خواب می توانید از مزیت های منیزیم موجود در آن برای بهبود خواب بهره ببرید. سایر منابع غذایی خوب منیزیم شامل آووکادو، آجیل، حبوبات و غلات کامل می باشد.

2. تریپتوفان

تریپتوفان یک اسید آمینه ضروری است، به عبارت دیگر بدن نمی تواند این ماده را به تنهایی تولید کند و آن را از طریق مواد غذایی همچون موز به دست می آورد.

به نظر می رسد مصرف مواد غذایی حاوی تریپتوفان به بهبود خواب از جمله افزایش مدت زمان خوابیدن، مشکل کمتر در به خواب رفتن و کمتر از خواب پریدن در طول شب کمک می کند.

این اسید آمینه بعد از ورود به مغز به سروتونین که نوعی هورمون تنظیم خواب است و به عنوان پیش ماده ملاتونین شناخته شده تبدیل می شود. به عبارت دیگر تریپتوفان با افزایش تولید سروتونین که به افزایش سطح ملاتونین منجر می شود کیفیت خواب را بهبود می بخشد.

3. سایر مواد مغذی موز

موز حاوی چند ماده مغذی دیگر نیز می باشد که احتمالا تاثیر خوبی در بهبود کیفیت خواب دارند، از جمله:

  • کربوهیدرات ها: به نظر می رسد مواد غذایی سرشار از کربوهیدرات باعث افزایش احتمال ورود تریپتوفان به مغز و تبدیل آن به سروتونین و ملاتونین می شوند
  • پتاسیم: سطح پایین پتاسیم می تواند خواب افراد مبتلا به فشار خون بالا را مختل کند. این ماده معدنی با کاهش گرفتگی عضلات در شب می تواند در بهبود کیفیت خواب موثر باشد.

سایر فواید خوردن موز قبل از خواب

موز علاوه بر مواد مغذی متعدد که به کیفیت خواب کمک می کنند فواید دیگری نیز دارد که به طور غیر مستقیم در این زمینه مفید هستند، از جمله:

1. بهبود هضم

موز سرشار از نشاسته مقاوم است، نوعی نشاسته که بدن نمی تواند آن را هضم کند بلکه باکتری های موجود در روده آن را تخمیر کرده و به عنوان پروبیوتیک یا منبع تغذیه از آن استفاده می کنند.

تخمیر نشاسته مقاوم باعث تولید اسیدهای چرب زنجیره کوتاه مانند بوتیرات می شود، این ماده با کاهش التهاب و تقویت عملکرد روده به بهبود هضم کمک می کند.

به نظر می رسد افراد مبتلا به التهاب روده مزمن دچار خواب کم و بی کیفیت هستند.

2. احساس پر بودن

موز منبع غنی پکتین است، نوعی فیبر محلول که معمولا در میوه ها و سبزیجات یافت می شود و به نظر می رسد با ایجاد تاخیر در تخلیه معده باعث افزایش حس سیری و پر بودن در فرد می شود.

بنابراین خوردن یک عدد موز در شب ممکن است کم خوابی ناشی از احساس گرسنگی را کاهش دهد.

توصیه های مفید برای بهبود کیفیت خواب

اگر از مشکلات خواب و کم خوابی رنج می برید بهتر است به توصیه های زیر توجه داشته باشید:

  • سعی کنید یک برنامه ثابت و منظم برای زمان خواب و بیداری خود داشته باشید، این روش برای بهبود کیفیت خواب و کاهش اختلالات خواب مفید می باشد
  • محیط خانه را تا حد امکان برای خواب آماده کنید. به عنوان مثال سر و صدا را کاهش داده، درجه حرارت را تنظیم کنید و اتاق را تاریک نگه دارید
  • از تکنیک های آرامش اعصاب مانند تنفس آرام، مدیتیشن و یوگا قبل از خواب استفاده کنید که همگی روش های موثر و کم هزینه برای بهبود خواب و درمان بی خوابی محسوب می شوند
  • از مصرف الکل و کافئین قبل از خواب اجتناب کنید زیرا هر دو از عوامل محرک هستند که ممکن است خواب را مختل کرده و باعث کاهش سطح ملاتونین شوند
  • ابتدای روز ورزش کنید. گفته شده ورزش تاثیر خوبی در بهبود خواب و درمان بی خوابی دارد اما ورزش شبانه می تواند باعث اختلالات خواب در افراد حساس شود

در ادامه بخوانید : روش نگهداری موز در منزل

منبع: healthline