زیباترین متن ها و دلنوشته های طولانی درباره مادر برای قدردانی و تشکر

2 متن طولانی و زیبا برای توصیف مقام و جایگاه مادران مهربان و تشکر از آنها برای لطف بی دریغ و نا محدودشان به فرزندان

متن طولانی درباره مادر
متن طولانی درباره مادر

انشای طولانی در مورد مادر

واژه مادر در بر گیرنده ی خوبی ها، مهر و عطوفت، فداکاری، از خود گذشتگی و تمام معانی مثبتی است که در جهان وجود دارد. موجودات بی نظیری که بزرگ ترین رسالت آن ها در زندگی عشق ورزیدن به فرزند است.

تلاشی که یک مادر برای به ثمر رساندن فرزندانش دارد ستودنی است، او با تمام وجود خواستار فراهم کردن بهترین ها برای عزیزانش می باشد و در این راه از هیچ تلاشی مضایقه نمی کند. آنچه که او می خواهد آسایش و آرامش و شادی همیشگی فرزندانش است.

مادر، مامان، ننه، آنا، دالکه و … واژگان آشنایی که در فرهنگ ما، همه یک مفهوم را دارند : مفهوم زیبای فداکاری و گذشت، کاری که همه ی مادرهای دنیا بی دریغ انجام می دهند. در حقیقت بزرگ ترین درس فدا کاری را می توان از مادرها آموخت.

انوره دو بالزاک نویسنده ی فرانسوی می گوید : مادر یگانه موجودی است که حقیقت عشق پاک را می‌شناسد.

روزی برای قدر دانی از مادران جهان

با بررسی کوچکی از جملات و نوشته های مختلفی از نویسندگان و افراد ملل مختلف در می یابیم که در تمامی فرهنگ ها مادر و عشق دو کلمه جدایی ناپذیر است، و به پاس همین عشق بی دریغ است که اکثر کشورهای جهان در تقویم خود روزی را به نام روز مادر ثبت کرده اند تا این روز بهانه ای باشد برای سپاس گذاری از زحمات آن ها، همچنین هدیه دادن در این روز آیین مرسومی می باشد.

بر اساس نوشته های کتاب‌ های «آثار الباقیه» و «التّفهیم» ابوریحان بیرونی، «زین‌ الأخبار» گردیزی، «شرف‌ نامه» نظامی گنجوی و «شاهنامه» فردوسی در گذشته روز زن و روز مادر در ایران هم زمان با جشن اسفندگان در پنجم اسفند ماه بوده‌ است. اما امروزه این مناسبت در 20 جمادی‌ الثانی که زادروز دختر پیامبر اسلام، فاطمه زهرا(س) است بر گزار می گردد.

دلنوشته زیبا در مورد مادران

مادر معجزه خلقت خداوند است، کسی که بودنش مایه آرامش و نعمت است و نبودنش همه چیز را سخت می کند، همه چیزهای عالی را … همه چیزهای حیاتی را … از نفس کشیدن تا خندیدن و حرف زدن و خوابیدن و … نبود مادر “زندگی” را سخت می کند.

و من چقدر خوشبختم که سایه پر مهر مادرم بالای سرم است و دستان گرمش در دستانم، نگاه آرامش منتظر من است و قلب سرشار از عشقش برای من می تپد … من بی نهایت خوشبختم!

اوج شکوه یک زن مادر بودن است، اما مادر فقط مادر نیست، نقش های زیادی است که در یک کلمه “مادر” خلاصه می شود، دختر پدرش، همسر پدرم، مادر من، مادربزرگ نوه هایش و خواهری مهربان… و مادر چقدر خوب از پس همه نقش هایش برآمده، بله او معجزه خلقت خداوند است که زندگی کردن کنارش معنای واقعی خود را پیدا می کند.

مادرم! می دانم هر چروک و خطی که به صورتت افتاده حکایت غریبی دارد و اگر پای قصه چین و چروک های چهره ات بنشینم حاصلش چندین کتاب از سختی ها و رنج هایی خواهد بود که به عشق همسر و فرزندانت کشیده ای … من گاهی چقدر ناسپاس بوده ام و قلب تو در مقابل ناسپاسی من چقدر با گذشت و بزرگ.

می خواهم بدانی از این که فرزند چون تو مادری هستم و در آغوش تو بزرگ شده ام به خود می بالم و مطمئنم تو بهترین مادری هستی که خداوند می توانست من را وارد زندگی او و او را ملکه قلب من کند، اصلا مگر می شود موجودی از تو مهربان تر و دلسوزتر و عاشق تر؟!

تو همیشه الگوی من در زن بودن و مادر بودن هستی و خوشحالم که زیبایی و هوش و عشق را از تو به ارث برده ام تا بتوانم مادری چون تو برای فرزندانم باشم، مادری عاشق، دلسوز، مهربان و قوی ….

در ادامه بخوانید : متن مادر عزیزم دوستت دارم