آشنایی کامل با قهوه اتیوپی و خصوصیات آن

آیا می دانستید قهوه خوشمزه و دوست داشتنی بومی کشور اتیوپی در آفریقای شرقی است؟ بله! اولین قهوه دنیا در حقیقت نوعی قهوه عربیکا بوده که نخستین بار در اتیوپی متولد شده است و در حال حاضر نیز برخی از بهترین قهوه های با کیفیت دنیا در این کشور تولید می شود.

همه چیز درباره قهوه اتیوپی
همه چیز درباره قهوه اتیوپی

در ادامه مطالب معرفی بهترین قهوه های دنیا و پس از آشنایی شما با قهوه برزیل و قهوه سوماترا، این بار به سراغ قهوه اتیوپی رفته ایم.

اگر مانند اکثر مردم دنیا به قهوه علاقمند هستید با کوکا همراه باشید تا با خصوصیات منحصر بفرد، طعم و خواص قهوه اتیوپی آشنا شویم.

تاریخچه قهوه اتیوپی

اتیوپی امروزه به عنوان پنجمین تولید کننده بزرگ قهوه در سراسر جهان و صد البته بزرگ ترین تولید کننده قهوه در آفریقا شناخته شده است.

کشور اتیوپی 3 درصد قهوه جهانی را تولید می کند در حالی که حدود نیمی از قهوه تولید شده در آن به صورت داخلی مصرف می شود.

قهوه در میان مردم اتیوپی طرفداران زیادی داشته و در تاریخ و فرهنگ این کشور ریشه دوانده است به طوری که تاثیر بسزای آن روی زبان، اصطلاحات و ضرب المثل های رایج این کشور بر کسی پوشیده نیست.

اهمیت قهوه در اتیوپی به قدری است که مراسم ویژه ای برای آن برگزار می شود، این مراسم از رخدادهای اجتماعی مهم محسوب شده و دعوت شدن در آن نشانه دوستی و احترام می باشد.

افسانه های جالبی درباره اولین قهوه کشف شده در جهان وجود دارد، از جمله در افسانه های تاریخی باستانی اتیوپی آمده قهوه اولین بار در قرن نهم توسط یک چوپان اتیوپیایی به نام کالدی کشف شده است، او که گله بز خود را به چراگاه برده بود متوجه شد بزها هنگام خوردن دانه های قرمز رنگ روی درختچه کوچکی به هیجان آمده و بالا و پایین می پرند.

کالدی که از تاثیر این دانه های عجیب روی بزهایش تعجب کرده بود تعدادی از دانه ها را به صومعه ای در همان حوالی برد، اما راهب با شنیدن داستان او دانه ها را شیطانی دانسته و آن ها را آتش زد.

آتش دانه ها را برشته کرد و عطر منحصر بفرد قهوه برشته هوای صومعه را پر کرد به طوری که راهبان شگفت زده شده و در تصمیم خود تجدید نظر کردند. آن ها دانه های برشته را خرد کرده و خاکستر حاصل را در کوزه آب داغ اضافه کردند و از طعم بی نظیر آن لذت بردند.

راهبان به مرور با خواص فوق العاده قهوه روی انرژی و هوشیاری آشنا شده و از آن در مراسم مذهبی خود استفاده کردند.

برخی افسانه های دیگر کشف اولین دانه قهوه را به یک مسلمان به نام شیخ عمر که در موکا یمن زندگی می کرد ارتباط داده اند.

نام قهوه (کافا Kaffa) از نام ناحیه ای در جنوب غربی اتیوپی گرفته شده که اولین دانه های قهوه در آن جا کشف شد.

مشخصات کلی قهوه اتیوپی

 • نوع: عربیکا
 • اسیدیته: بالا
 • عطر: قوی
 • طعم: میوه ای و گلی
 • درصد برشته شدن: مدیوم رست
 • کافئین: 1.10 تا 1.13 درصد

طعم قهوه اتیوپی

قهوه اتیوپی به خاطر طعم میوه ای و گُلی آن شناخته شده که تا حد زیادی به نوع پردازش مورد استفاده در آن بستگی دارد. روش های مورد استفاده برای تولید قهوه در اتیوپی تقریبا در هیچ نقطه دیگری از دنیا (به جز برزیل) استفاده نمی شود.

این قهوه معمولا اسیدیته بالایی دارد.

تاثیر ارتفاع روی طعم قهوه اتیوپی

قهوه از قرن ها پیش به صورت وحشی در اتیوپی رشد می کرده و انسان در کاشت آن نقشی نداشته زیرا محیط این نواحی برای تولید قهوه بسیار ایده آل می باشد.

ارتفاعات بلند در نواحی کوهستانی جنوبی این کشور بهترین شرایط برای رشد قهوه را دارا می باشد، ارتفاع رشد قهوه در این ناحیه معمولا بین 1500 تا 2700 متر است و به دلیل شرایط رشد عالی و ارتفاع زیاد این کشور خواستگاه برخی از بهترین گونه های قهوه در سراسر دنیا می باشد.

نحوه تولید قهوه در مزارع اتیوپی

روش تولید قهوه اتیوپی
روش تولید قهوه اتیوپی

در اتیوپی در اغلب موارد درخت های قهوه بدون استفاده از مواد شیمیایی کشاورزی زیر سایه و در میان درختان دیگر رشد می کنند، در حالی که در نقاط دیگر جهان کشاورزان انواع خاصی از قهوه را کاشته و خودشان شرایط عالی رشد قهوه مانند کاشت درختان بیشتر در اطراف درختچه های کوتاه قهوه و سایه مورد نیاز آن ها را فراهم می کنند.

در این کشور برای تولید دان های قهوه از دو روش طبیعی و مرطوب استفاده می شود و همانطور که قبلا اشاره کردیم نوع پردازش مورد استفاده برای تولید قهوه تاثیر زیادی در طعم نهایی آن دارد.

در روش پردازش مرطوب میوه قهوه به صورت مکانیکی و با سرعت زیاد – معمولا طی 12 ساعت – از دانه قهوه جدا می شود. قهوه به دست آمده از روش مرطوب عطر و طعم واضح تر و پیچیده ای شبیه طعم یاسمن، علف لیمو و مرکبات دارد.

در روش طبیعی دانه های قهوه در حالی که هنوز میوه آن ها جدا نشده به صورت طبیعی خشک شده و گوشت میوه دقیقا قبل از صادرات قهوه جدا خواهد شد. قهوه به دست آمده از این روش طعم سنگین تر و میوه ای مانند بلوبری داشته و مزه شکلاتی در آن احساس می شود.

در اتیوپی از دیرباز اغلب از روش طبیعی برای تولید قهوه استفاده شده است و شیوه پردازش در طول زمان چندان تغییری نداشته است در حالی که روش مرطوب روش نسبتا جدیدی بوده و به دلیل ساخت تجهیزات به روزتر روش های آن پیوسته تغییر می کند.

انواع قهوه اتیوپی

شرایط مساعد رشد و ارتفاع بالا باعث شده بیش از هزار گونه مختلف قهوه در اتیوپی تولید شود. برخی از معروف ترین انواع قهوه اتیوپی عبارتند از:

قهوه یرگاچفه (Yirgacheffe): این نوع قهوه در ایالت جنوبی اتیوپی به نام سیدامو تولید می شود، ناحیه ای که بیشترین رشد قهوه در اتیوپی به آن تعلق داشته و قهوه یرگاچفه محبوب ترین نوع آن ها و یکی از بهترین قهوه های باکیفیت دنیاست.

یرگاچفه شهر کوچکی در سیدامو است که اغلب از روش پردازش مرطوب برای تولید قهوه در آن استفاده می شود. قهوه در این نواحی اسیدیته بالا و طعم شیرین گلی دارد.

قهوه گوجی (Guji): گوجی از دیگر مناطق ایده آل اتیوپی برای رشد و تولید قهوه است که در جنوب سیدامو واقع شده و قهوه های آن معمولا طعم شیرین گلی داشته و مزه یاسمن، ملون و هلو را در آن می توان تشخیص داد.

قهوه هارار (Harrar): هارار نام منطقه دیگری است که در شرق اتیوپی واقع شده و مردم اغلب از روش پردازش طبیعی برای تولید قهوه در این ناحیه استفاده می کنند. قهوه این ناحیه طعم میوه های وحشی دارد.

خواص قهوه اتیوپی

قهوه از نوشیدنی های آنتی اکسیدانی بسیار پرخاصیت است. از جمله خواص قهوه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پیشگیری از دیابت نوع 2
 • افزایش انرژی
 • بهبود هوشیاری و تمرکز
 • لاغری
 • سلامت کبد
 • پیشگیری از پارکینسون و آلزایمر
 • بهبود عملکرد فیزیکی
 • افزایش طول عمر
 • جلوگیری از سکته مغزی
 • پیشگیری از سرطان
 • درمان افسردگی

طرز تهیه قهوه اتیوپی

قهوه اتیوپی معمولا به صورت مدیوم رست تولید می شود که اسیدیته ملایم و طعم شیرینی به قهوه می بخشد.

هنگام مصرف این نوع قهوه بهتر است آن را به تنهایی و بدون ترکیب با سایر انواع قهوه تهیه کرد، همچنین قهوه اتیوپی با اسیدیته بالا معمولا با شیر و شیرین کننده ها ترکیب خوبی نخواهند داشت.

3 روش اصلی تهیه قهوه در اتیوپی عبارتند از:

1. استفاده از قهوه ساز چکه ای اتوماتیک

از آن جا که قهوه اتیوپی اسیدیته واضح تر و غلظت کمتری دارد استفاده از فیلتر قهوه بهترین روش برای آماده سازی آن است. هنگامی که از قهوه برشته تازه استفاده می شود می توان با قهوه ساز چکه ای یک فنجان قهوه عالی تهیه کرد.

فیلتر کاغذی وضوح خوبی به طعم قهوه بخشیده و اسیدیته و غلظت آن را تعدیل می کند.

2. روش ریختن از بالا

در این روش کنترل بیشتری روی فرایند دم کردن قهوه داشته و دم کردن آن قدر کند انجام می شود که بهترین طعم قهوه به دست خواهد آمد.

3. روش سرد

با توجه به طعم میوه و گلی قهوه اتیوپی روش سرد یا قهوه سرد نیز برای تهیه این قهوه نتیجه عالی خواهد داشت و طعم قهوه به بلوبری و هلو نزدیک تر خواهد بود.

در صورت استفاده از این روش دقت کنید دان های قهوه را تا حدی آسیاب کنید که اسیدیته قهوه چندان زیاد نشود.

برشته کردن قهوه اتیوپی در منزل

ابتدا دستگاه قهوه جوش و تابه برشته کردن را خوب بشویید تا هیچ عطر و طعم اضافه ای به قهوه اضافه نشود.

2/3 فنجان دانه های قهوه سبز را 3 مرتبه با آب شسته، داخل تابه بریزید و به مدت 10 دقیقه روی حرارت متوسط اجاق گاز بگیرید.

در این مدت دانه ها را مرتبا تکان دهید تا همه آن ها به طور یکسان برشته شوند. قهوه را روی اجاق رها نکنید چون قهوه می سوزد و طعم آن تلخ می شود.

هنگامی که دان های قهوه به رنگ قهوه ای طلایی تیره تغییر کرد آن را به مدت 5 دقیقه کنار بگذارید تا در دمای اتاق خنک شود.

طرز تهیه قهوه اتیوپی (روش سنتی)

بعد از آسیاب کردن دان های برشته قهوه، 2 فنجان آب داخل قوری قهوه جوش بریزید، در اتیوپی از قوری قهوه به نام گبنا استفاده می شود.

پودر قهوه را به قهوه جوش اضافه کرده و به مدت 10 دقیقه روی اجاق با حرارت متوسط بگذارید.

سپس آن را از روی حرارت برداشته و بعد از این که پودر قهوه ته نشین شد قهوه را در فنجان ریخته و میل کنید.

در صورت تمایل می توانید 1 قاشق غذاخوری نمک یا شکر نیز به آن اضافه کنید.

جالب است بدانید:

 • امروزه بیش از 12 میلیون نفر در اتیوپی به کار کشت و چیدن قهوه مشغول هستند و قهوه هسته فرهنگی این کشور را تشکیل می دهد.
 • قهوه عربیکا معروف در سراسر دنیا نوعی قهوه است که بومی نواحی مرتفع تر اتیوپی می باشد.
 • قهوه در نواحی با آب و هوای گرمسیری که به نام کمربند قهوه نیز مشهور شده است بهتر رشد می کند که جزایر اقیانوس آرام، کشورهای آمریکای جنوبی و قسمت های میانی و جنوبی آفریقا را در برمی گیرد.

منابع: homegrounds mankiracoffeewikihow