عود از چه چیزی ساخته شده و فواید دود کردن آن چیست؟

خواص دود کردن عود
خواص روشن کردن عود

عود بخور چیست؟

عود که به نام داربوی هم شناخته می شود در واقع تکه چوبی ست که از مواد گیاهی ساخته شده و برای تولید رایحه ای معطر سوزانده می شود. سوزاندن عود از زمان های بسیار قدیم وجود داشته است و از آن در مراسم های مذهبی هند، چین، مصر باستان، بابل و یونان استفاده می شد.

سوزاندن عود می تواند برای مراسم های مذهبی، روشی برای مقابله با بو های بد و راهی برای دفع شیاطین یا ارواح شیطانی استفاده شود.

چگونه عود را روشن کنیم؟

عود را می توان به وسیله کویل، مخروط، پودر و چوب به کار رفته در آن مشتعل کرد؛ برای روشن کردن عود ابتدا آن را به آرامی با استفاده از یک فندک یا کبریت مشتعل کنید. پس از آتش زدن عود، به آرامی شعله را خاموش کرده و بگذارید تا عود بسوزد و عطر خوبی تولید کند.

زمان سوختن عود بسته به نوع آن متفاوت است. به عنوان مثال سوختن یک عود چوبی ممکن است بین 50 تا 90 دقیقه طول بکشد.

عود بخور از چه چیزی ساخته شده است؟

عود معمولا از مواد طبیعی مانند مریم گلی، رزین (شیره معطر برخی درخت ها)، روغن، چوب، گل هایی مانند گل رز و چیز های دیگر ساخته می شود. از محبوب ترین موادی که در ساخت عود به کار می روند می توان به دارچین، کندر، مشک، مر مکی، نعنای هندی و چوب صندل اشاره کرد.

اما امروزه مواد بیشتری مانند ذغال سنگ یا پودر های چوبی به عود اضافه شده تا توانایی تولید عطر بیشتر، توانایی احتراق و نگهداری مواد عود در کنار هم را افزایش دهند.

فواید عود بخور برای سلامتی بدن (علمی)

درمان افسردگی

یک مطالعه در سال 2008 نشان داده که استنشاق بوی عود تشکیل شده از رزین می تواند به پیشگیری و درمان اضطراب و افسردگی کمک کند.

ضد التهاب طبیعی

یک مطالعه در سال 2017 نشان داده که برخی از ترکیبات موجود در عود های ساخته شده از کندر و مر مکی دارای اثر ضد التهابی در موش ها هستند.

خواص عود از نظر طب سنتی

بوی عطر ها و رایحه ها می توانند برای ایجاد واکنش های خاصی از جمله آرامش، درمان بی خوابی، افزایش تمرکز، تحریک خلاقیت، افزایش انگیزه و افزایش میل جنسی مفید باشند.

1. آرامش اعصاب

روشن کردن عود چوب صندل، کندر و چوب سرو همراه با نوشیدن یک فنجان چای، خواندن یک کتاب و گوش کردن به یک موسیقی ملایم می تواند به آرامش اعصاب شما کمک کند.

همچنین شما می توانید یک یا دو عدد عود را در حمام روشن کنید و در یک وان آب گرم دراز بکشید و ریلکس کنید تا ذهن تان به دور از دغدغه های روزانه کمی آرام شود.

2. درمان استرس و اضطراب

بوی عود چوب صندل، اسطوخودوس و رزماری علاوه بر آرامش اعصاب می توانند تپش قلب و تنفس را کاهش داده و باعث پیشگیری و درمان استرس و اضطراب شوند.

3. مدیتیشن

بوی عود باعث افزایش توجه و احساسات و بالا بردن روحیه فرد می شود به همین دلیل به طور سنتی برای انجام مراقبه یا مدیتیشن عود روشن می کنند.

عود چوب صندل و لوتوس بیشتر برای مدیتیشن استفاده می شوند.

4. معنویت

سوزاندن عود هزاران سال است که در بسیاری از ادیان جهان (هندوئیسم، بودائیسم و ​​مسیحیت) برای افزایش معنویت هنگام انجام مراسم های مذهبی استفاده می شود.

5. بخشش و ذهن آگاهی

سوزاندن عود در بسیاری از مذاهب برای بخشش و ذهن آگاهی (یک فرایند روانشناختی آوردن توجه به تجربیات زمان حال بدون قضاوت) استفاده می شود.

6. تحریک خلاقیت

یک عود خوب مانند عود های تهیه شده از چوب آگار، علف لیمو، رایحه مرکبات، شمعدانی و درخت کانانگا می توانند برای تقویت خلاقیت و بهبود عملکرد ذهنی مناسب باشند.

7. افزایش تمرکز

برای افزایش تمرکز توصیه می شود که عود چوب آگار را هنگام کار یا مطالعه بسوزانید تا دقت و تمرکز شما را افزایش دهد.

8. درمان بی خوابی

برخی عود ها مانند عود اسطوخودوس، علف وتیور و بابونه با آرام کردن ذهن به درمان بی خوابی شبانه که در جامعه مدرن به یک معضل تبدیل شده، کمک می کنند.

9. افزایش میل جنسی

عود هایی با رایحه ی یاس، دارچین، وانیل و گل سرخ باعث افزایش شور و اشتیاق شده و میل جنسی را در افراد بهبود می بخشند.

10. یوگا

با ایجاد فضایی معطر باعث افزایش تمرکز ذهن و آمادگی بدن برای انجام حرکات یوگا می شوید. با انجام یوگا علاوه بر بهبود سلامتی بدن، پر انرژی و آرام خواهید شد.

11. افزایش سروتونین خون

برخی از انواع عود ها از جمله چوب درخت آگار و گل رز باعث افزایش سروتونین در مغز می شوند بدون اینکه عوارض جانبی به همراه داشته باشند.

سروتونین یک تثبیت کننده ی طبیعی خلقی به حساب می آید و باعث داشتن خواب بهتر، افزایش اشتها و بهبود هضم غذا می شود. سروتونین همچنین باعث بهبود خلق و خو، کاهش اضطراب، افسردگی و سردرد می شود.

12. شفابخشی

برخی افراد با سوزاندن عود احساس خوبی پیدا می کنند. بوی عود باعث می شود که شما آرام شده و بهتر از داشته هایتان قدردانی کنید، تمرکز تان بیشتر می شود و یادگیری شما افزایش می یابد.

13. تصفیه هوا

برخی از ترکیبات انواع عود مانند عود چامپاک و چوب صندل، چوب سرو و مر مکی دارای خاصیت ضد باکتری هستند و برای از بین بردن بوی نامطبوع ناشی از غذا پختن، حیوانات خانگی و لباس های مرطوب مناسب می باشند.

14. احساس خوبی به شما می دهد

عطر و بوی عود می توانند باعث ایجاد احساس خوبی در افراد شوند.

منابع : healthline –  vectiskarma