سیاهی و کبودی زیر چشم نشانه چیست؟

علت سیاهی و کبودی زیر چشم
علت سیاهی و کبودی زیر چشم

سیاهی دور چشم یک مشکل رایج در زنان، مردان و کودکان است که به صورت دایره های تیره زیر پلک ها ایجاد می شود. تیرگی دور چشم اغلب همراه با پف زیر چشم ایجاد شده و سن را بیشتر نشان می دهد.

سیاهی زیر چشم بسته به رنگ پوست ممکن است بنفش، آبی، قهوه ای تیره یا سیاه به نظر برسد. سیاهی دور چشم بیشتر در افراد سالخورده، افرادی که به صورت ژنتیکی این مشکل را دارند و افراد با رنگ پوست تیره دیده می شود.

در ادامه همراه کوکا باشید تا با همه علل سیاهی دور چشم بیشتر آشنا شوید؛

علت تیرگی زیر چشم چیست؟

1. خستگی

خستگی بیش از حد و بی خوابی شدید می توانند باعث ایجاد سیاهی دور چشم شوند؛

کمبود خواب می تواند باعث لکه دار شدن پوست صورت، رنگ پریدگی و همچنین ایجاد بافت های تیره و رگ های خونی در زیر پوست شود.

کمبود خواب همچنین می تواند باعث تجمع مایعات در زیر چشم ها و پف زیر چشم شود. در نتیجه سیاهی دور چشم ممکن است سایه هایی باشند که توسط پف زیر چشم ایجاد شده اند.

2. سن

پیری یکی دیگر از دلایل عمده سیاهی دور چشم در افراد محسوب می شود؛

هرچه پیرتر می شوید، پوست شما نازک تر می شود، همچنین چربی و کلاژن مورد نیاز برای حفظ خاصیت ارتجاعی پوست را از دست می دهید به این ترتیب رگ های خونی تیره در زیر پوست نمایان تر شده و سیاهی دور چشم ایجاد می شود.

3. خستگی چشم

خیره شدن به صفحه تلویزیون یا رایانه می تواند باعث ایجاد فشار چشمگیری در چشم شود. این فشار می تواند باعث بزرگ شدن رگ های خونی اطراف چشم و در نتیجه تیرگی دور چشم شود.

4. آلرژی و حساسیت

واکنش های آلرژیک و خشکی چشم می توانند باعث سیاهی دور چشم شوند؛

هنگامی که حساسیت دارید، بدن شما هیستامین ها را به عنوان پاسخ در برابر آلرژن ها آزاد می کند. هیستامین باعث خارش، قرمزی و پف زیر چشم می شود همچنین باعث می شود که رگ های خونی زیر چشم گشاد شده و در زیر پوست نمایان تر شوند.

آلرژی و حساسیت همچنین می تواند میل شما به مالیدن و خراش دادن پوست اطراف چشم را افزایش دهد. این اقدامات می توانند علائم شما را بدتر کرده و باعث التهاب، تورم و آسیب رگ های خونی و در نتیجه تیرگی زیر چشم شوند.

5. کم آبی بدن

کم آبی بدن یک دلیل شایع برای سیاهی دور چشم می باشد. هنگامی که بدن شما مقدار مناسب آب را دریافت نمی کند دچار گودی و سیاهی دور چشم می شوید.

6. قرار گرفتن در معرض نور خورشید

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید می تواند باعث تولید مقدار زیادی ملانین (رنگدانه ای که رنگ پوست را ایجاد می کند) و در نتیجه تیرگی دور چشم شود.

7. ژنتیک

ژنتیک هم یکی از علل اصلی سیاهی دور چشم است. این می تواند یک صفت ارثی باشد که در اوایل کودکی دیده می شود و ممکن است با افزایش سن بدتر شود یا به آرامی از بین برود.

همچنین ابتلا به بیماری های تیروئید هم می تواند باعث ایجاد سیاهی زیر چشم شما شود.

علاوه بر این ها سیاهی دور چشم بیشتر در افراد سیاه پوست و افرادی که پوست تیره دارند، دیده می شود. تصور می شود این به علت تغییر رنگدانه ها باشد.

سیاهی دور چشم نشانه چیست؟

سیاهی دور چشم می تواند نشانه کاهش سطح چربی در اطراف چشم، نازک شدن پوست زیر چشم، کم خونی ناشی از فقر آهن و کمبود ویتامین B12، سیگار کشیدن و استفاده از قطره های چشمی برای درمان بیماری گلوکوم باشد.

منابع : healthlinemedicalnewstoday