شنا سوئدی چه فوایدی دارد و چند کالری می سوزاند؟

شنا سوئدی چند کالری می سوزاند؟
شنا سوئدی چند کالری می سوزاند؟

شنا سوئدی از بهترین حرکات ورزشی ساده و بدون نیاز به ابزار است که هر جایی می توان آن را انجام داد، این ورزش باعث تقویت ماهیچه ها و عضلات درگیر در ورزش شنا سوئدی از جمله عضلات سه سر بازویی، گردن، شانه، عضلات شکم، کمر و لگن می شود.

در ادامه همراه کوکا باشید تا با مزایا و معایب شنا سوئدی و میزان کالری سوزی این حرکت ورزشی بیشتر آشنا شوید.

فواید و مزایای ورزش شنا سوئدی برای بانوان و آقایان

1. تقویت عضلات بالا تنه

شنا سوئدی یکی از بهترین تمرینات ورزشی برای تقویت عضلات و ماهیچه های سینه، سه سر بازویی و سرشانه می باشد.

2. تقویت عضلات میانی بدن

شنا سوئدی به طور غیر مستقیم باعث تقویت عضلات میانی بدن (شامل کمر، شکم و لگن) شده و همچنین به خوش فرم تر شدن شکم کمک می کند.

3. سلامت قلب

شنا سوئدی عضلات و ماهیچه های بدن را درگیر می کند، هنگامی که گروه بزرگی از عضلانی بدن درگیر حرکت ورزشی باشند قلب باید بیشتر کار کند تا خون غنی از اکسیژن را به بافت ماهیچه ای تحویل دهد.

در نهایت، این حرکت ورزشی باعث می شود که چربی بدن کاهش یافته و خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی کاهش یابد.

4. عضله سازی سریع بدن

در تمرینات ورزشی شدید مانند شنا سوئدی تولید و انتشاز هورمون رشد انسانی که به نام HGH هم شناخته می شود، افزایش می یابد و همین باعث افزایش عضله سازی بدن زنان و مردان حتی در سنین بالا می شود.

5. جلوگیری از آسیب شانه ها

یکی از آسیب های ناخوشایند ترین و رایج در افراد مسن، پارگی روتاتور کاف شانه است. ورزش شنا سوئدی باعث تقویت عضلات سرشانه شده و خطر ابتلا به این آسیب را کاهش می دهد.

6. بهبود وضعیت بدن

شنا سوئدی با تقویت عضلات میانی به بهبود وضعیت بدن کمک کرده و از افتادگی سرشانه ها و قوز در آوردن جلوگیری می کند.

7. جلوگیری از آسیب کمر

همانطور که گفتیم شنا سوئدی به طور غیر مستقیم باعث تقویت عضلات کمر شده و خطر ابتلا به کمر درد و آسیب های کمر را کاهش می دهد.

8. تقویت قوای جسمانی بدن

9. لاغری و کاهش وزن

شنا سوئدی یکی از تمرینات ورزشی است که عضلات زیادی را درگیر کرده و کالری زیادی مصرف می کند، در نتیجه می تواند باعث لاغری و کاهش وزن افراد شود.

10. پیشگیری از پوکی استخوان

همانطور که می دانید که با افزایش سن، غلظت هورمون های بدن زنان و مردان کاهش می یابد؛ مطالعات متعدد نشان می دهد که حرکت های ساده ای مانند شنا سوئدی باعث افزایش تولید هورمون تستوسترون در مردان می شود.

علاوه بر این، شنا سوئدی به افزایش تراکم استخوان ها و تقویت آن ها کمک کرده و خطر ابتلا به بیماری هایی مانند پوکی استخوان را کاهش می دهد.

عوارض و معایب شنا سوئدی

1. اگر حرکت شنا سوئدی به درستی انجام نشود ممکن است باعث کمر درد و درد شانه ها شود.

2. اگر در حین انجام شنا سوئدی بر روی مچ دست خود فشار زیادی وارد کنید می تواند باعث آسیب های شدید در مچ شود.

میزان کالری سوزی شنا سوئدی چقدر است؟

شنا سوئدی از تمرینات شدید ورزشی محسوب می شود که کالری زیادی مصرف می کند؛ میزان کالری سوزی شنا سوئدی به شدت تمرین و وزن فرد بستگی دارد چون هر چه فرد سنگین تر باشد انرژی بیشتری برای جابجایی بدن او نیاز است.

به عنوان مثال یک مرد 81 کیلوگرمی برای انجام 100 تمرین شنا سوئدی در 5 دقیقه تنها 34 کالری و در 3 دقیقه 35 کالری می سوزاند.

اما یک مرد 113 کیلوگرمی برای انجام 100 تمرین شنا سوئدی در 5 دقیقه 48 کالری می سوزاند و یک مرد 59 کیلوگرمی برای انجام 100 تمرین شنا سوئدی در 5 دقیقه فقط 25 کالری می سوزاند.

شنا سوئدی چگونه است؟

شنای سوئدی که همه ی ما می شناسیم در واقع همان حالت استاندارد و معمولی ترین نوع شنا سوئدی است؛

1- بر روی تشک ورزشی یا زمین به صورت دمر دراز بکشید، دست ها را بر روی زمین و دقیقا زیر شانه ها قرار دهید و بر روی پنجه پا بلند شوید، پاها را کمی از هم فاصله دهید تا تعادل تان حفظ شود.

کمر را صاف کرده، گردن را در راستای بدن قرار دهید و عضلات شکم را منقبض کنید.

2- به آرامی بدن را پایین بیاورید در این وضعیت سعی کنید که کمر و گردن خود را صاف نگه دارید، شانه ها را به سمت پایین بکشید و آرنج ها را در کنار بدن نگه دارید. (دست ها نباید از بدن فاصیه بگیرند)

تا زمانی که سینه یا چانه شما به زمین نزدیک شود، خود را پایین بیاورید.

3- به آرامی بدن را بالا بکشید در این وضعیت با درگیر کردن عضلات شکم و خارج کردن هوا از شش ها با کمک دست ها بدن را بالا بکشید.

نکته : اگر انجام این حرکت برای شما دشوار است می توانید زانو های خود را بر روی زمین قرار دهید تا فشار کمتری به بدن وارد شود.

منابع : keepinspiringhealthline