تاریخ شروع اولین سهمیه بندی بنزین در سال 97 + جزئیات کامل

سهمیه بندی بنزین در سال 97
سهمیه بندی بنزین در سال 97

سهمیه بندی بنزین و دو نرخی شدن قیمت آن، از موضوعات داغ این روزها است که بنا به اظهارات وزیر نفت، جوانب مختلف آن به صورت جدی در حال بررسی در وزارتخانه می باشد.

به نظر می رسد در ماه های اخیر عواملی همچون افزایش شدید مصرف بنزین، رشد بی رویه قاچاق آن بعد از نوسانات بازار ارز و همچنین تفاوت قیمت عرضه بنزین در داخل و خارج از کشور همگی دست به دست هم داده تا موضوع بازگشت کارت سوخت و دو نرخی شدن بنزین قوت بیشتری گرفته و صحبت های مختلفی پیرامون این مسئله انجام شده است.

تاریخچه سهمیه بندی بنزین

مسئله هدفمند شدن سوخت و ارائه کارت سوخت حدود 11 سال پیش و در سال 1986 برای اولین بار مطرح و به مدت 8 سال در کشور اجرا شد. سال 1394، پس از تک نرخی شدن بنزین، ظاهرا کارت سوخت ها همچنان پابرجا بودند اما در سه سال اخیر، استفاده از آن ها عملا متوقف شده و مردم تنها از کارت سوخت های جایگاه استفاده می کنند.

تا این که در زمستان سال 97 شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی طی اطلاعیه ای اعلام کرد به زودی استفاده از کارت سوخت خودرو حین سوخت گیری الزامی خواهد بود و افرادی که فاقد کارت سوخت هستند باید نسبت به تهیه آن اقدام کنند.

این موضوع تا 4 ماه بعد از آن، تقریبا به فراموشی سپرده شد تا این که در اواسط تابستان و با توجه به نوسانات بازار ارز و افزایش مصرف بنزین، مجددا موضوع سهمیه بندی بنزین به بحث داغی تبدیل شد و دولتمردان خبر از بازگشت حتمی کارت سوخت دادند.

در این مدت اخبار مختلفی در این زمینه به گوش رسیده است، برخی منابع خبر دادند سهمیه بندی بنزین تا پایان مهرماه 97 عملی خواهد شد و به گفته برخی دیگر تصمیم گیری درباره این موضوع بعد از یک ماه به اطلاع مردم خواهد رسید و پس از آن زمان اجرایی شدن آن مشخص می شود.

تاریخ شروع سهمیه بندی بنزین

آخرین اخبار رسیده در تاریخ 20 آبان 97 حاکی از آن است که با وجود تلاش های فراوان و صحبت هایی که در زمینه سهمیه بندی و دو نرخی شدن بنزین صورت گرفته اما تاکنون نتیجه قطعی حاصل نشده است و بحث در این باره تا اطلاع ثانوی به تعویق افتاده است.

به گفته یک منبع آگاه، آن چه مسلم است قبل از اجرایی کردن هرگونه تصمیم درباره سهمیه بندی بنزین، این موضوع با مردم در میان گذاشته خواهد شد و طولانی شدن آن نیز به دلیل تلاش برای اتخاذ تصمیمات مدیریتی بهتر و کاهش فشار روی مردم می باشد.

خوانندگان عزیز! اخبار جدید درباره تصمیمات اتخاذ شده در این زمینه، تاریخ شروع سهمیه بندی بنزین و میزان سهمیه بنزین هر خودرو به محض انتشار، در همین صفحه به اطلاع شما خواهد رسید.