دیالوگ های ماندگار فیلم فهرست شیندلر

دیالوگ های ماندگار فیلم فهرست شیندلر
دیالوگ های ماندگار فیلم فهرست شیندلر

فیلم فهرست شیندلر یکی از مشهورترین آثار کارگردان صاحب نام هالیوود استیون اسپیلبرگ است که بازیگرانی همچون لیام نیسون، رافل فاینز و بن کینگزلی در آن به ایفای نقش پرداخته اند.

این فیلم داستان زندگی اسکار شیندلر را در دوره ای از زمان روایت می کند، او که یک تاجر آلمانی است در جنگ جهانی دوم موفق می شود با راه اندازی یک کارخانه جان تعداد زیادی از پناه جویان یهودی لهستانی را از هولوکاست نجات دهد.

در ادامه دیالوگ های تاثیر گذار این فیلم را قرار داده ایم، با کوکا همراه باشید.

***

ایزاک اشترن: عبریه، از تلمود که می گه:”هر کس یک زندگی را نجات دهد تمام دنیا را نجات می دهد.”

***

اسکار شیندلر: قدرت زمانیه که برای کشتن هر گونه توجیهی داشته باشیم اما این کارو نکنیم.
آمون گوت: فکر می کنی این قدرته؟
اسکار شیندلر: این همون چیزیه که امپراطور گفت. یه روز مردی چیزی می دزده، اونو پیش امپراطور میارن، مرد خودشو زمین میندازه، برای نجات زندگیش التماس می کنه، می دونه که می میره و امپراطور … اونو می بخشه، به اون مرد بی ارزش اجازه می ده که بره. این قدرته آمون، این قدرته

***

اسکار شیندلر: به هر کاری که دست زدم حالا می فهمم که این من نبودم که شکست خوردم، یه چیزی کم بود، حتی اگه می دونستم اون چی بود هیچ کاری نمی تونستم انجام بدم چون اون چیز رو نمی شه به وجود آورد و فرق بین موفقیت و شکست در جهان همینه.
امیلی شیندلر: شانس؟
اسکار شیندلر (در حالی که دست همسرش را می بوسد و لبخند می زند): جنگ!

***

اسکار شیندلر: پدرم همیشه می گفت تو به سه چیز توی زندگیت احتیاج داری: یه دکتر خوب، یه پدر روحانی بخشنده و یه حسابدار باهوش. هیچ وقت از دو تای اولی استفاده زیادی نکردم.

***

ایزاک اشترن: امشب چند تا سیگار دود کردی؟
اسکار شیندلر: خیلی!
ایزاک اشترن: هر سیگاری که دود می کنی من نصفشو دود می کنم.

***

آمون گوت: این خیلی ظالمانه س اسکار! تو به اونا امید می دی، نباید این کارو بکنی، این بی رحمانس

***

ایزاک اشترن: این لیست واقعا خوبه، لیست زندگیه!

***

ایزاک اشترن: به خاطر کار تو نسل های آینده وجود خواهند داشت.
اسکار شیندلر: اما به اندازه کافی تلاش نکردم
ایزاک اشترن: تو خیلی کارا کردی

***

اسکار شیندلر: می دونم شما از فرمانده و اون هم از ما فوق خودش دستور داره تا همه افراد اردوگاه رو بکشید و الان هم موقع اون رسیده، همه شون اینجا هستن، همه اونا اینجان، این یه فرصت برای شماست یا … می تونید از این جا برید و به جای یه قاتل به عنوان مرد به خانواده تون برگردید.

***

اسکار شیندلر: اونا به این زودی ها نام اسکار شیندلر رو فراموش نمی کنن، اسکار شیندلر، همه این اسم رو به یاد میارن. اون یه کار خارق العاده کرد، کاری کرد که دیگران نکردند. اون با دست خالی اومد، با یه چمدون و یه شرکت ورشکسته رو به یه کارخونه بزرگ تبدیل کرد.