اهمیت یک دندانپزشک خوب در سلامت دهان و دندان

دندانپزشک خوب
دندانپزشک خوب

بی تردید دهان و دندان از مهم ترین اندام های بدن هستند که رسیدگی و مراقبت همیشگی از آن ها با روش های مختلف از جمله مسواک زدن، استفاده از نخ دندان، دهانشویه و معاینه منظم توسط یک دندانپزشک خوب از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.

از یک سو سلامت دهان و دندان تاثیر بسزایی در سلامت عمومی فرد داشته و با توجه به مطالعات علمی انجام شده با مشکلات گوارشی، دیابت و حتی بیماری های قلبی مرتبط است و از سوی دیگر مواردی همچون بوی دهان، رنگ دندان ها و زیبایی لبخند نقش مهمی در روابط اجتماعی افراد ایفا می کند.

رعایت بهداشت دهان و دندان از بوی بد دهان، پوسیدگی دندان ها و بیماری های دهان و لثه پیشگیری کرده و به زیبایی لبخند و درخشندگی دندان ها کمک می کند و مراجعه منظم به دندانپزشکی از جمله مهم ترین اقدامات مورد نیاز در این زمینه می باشد.

اگرچه بسیاری از افراد به اشتباه گمان می کنند تنها بعد از شروع دندان درد یا بروز مشکلات دهان و لثه نیاز است به دندانپزشک مراجعه شود اما به توصیه اغلب انجمن های دندانپزشکی مراجعه به دندانپزشک باید از اوایل کودکی آغاز شود تا علاوه بر پیشگیری از مشکلات دهان و دندان، هرگونه مشکل یا بیماری در این ناحیه طی مراحل اولیه تشخیص داده شده و به سرعت درمان شود.

خوشبختانه بیماری های دهان و دندان به طور کامل قابل پیشگیری بوده و تنها با انجام معاینات دوره ای و منظم می توان از بروز آن جلوگیری کرد، در این صورت تا پایان عمر می توان از دندان های سالم و طبیعی بهره برده و هزینه های مربوط به ترمیم دندان ها و غیره نیز تا حد زیادی کاهش می یابد.

وظایف دندانپزشک چیست؟

دندانپزشک پزشکی است که در حوزه دهان، دندان و لثه تخصص داشته و با معاینه دقیق دهان و دندان به حفظ سلامت و درمان بیماری های این ناحیه کمک می کند.

دندانپزشک وظایف متعددی در زمینه دهان، دندان و لثه بر عهده داشته و خدمات گوناگونی ارائه می دهد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • معاینه کامل و دوره ای دهان و دندان از مهم ترین وظایف دندانپزشک است که به خصوص برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های دهانی بسیار مهم است
  • تشخیص بیماری های دهان با روش های مختلف عکس برداری، رادیوگرافی و غیره
  • نظارت بر رشد مناسب دندان ها و شکل گیری فک
  • استفاده از تکنیک های مختلف دندانپزشکی برای درمان های ترمیمی (ترمیم دندان، تاج دندان و روکش)، ارتودنسی، پروتز و دندان مصنوعی، پر کردن و عصب کشی، کشیدن دندان، جرم گیری
  • جراحی دندان، لثه، استخوان ها و بافت های نرم دهانی
  • رسیدگی به جراحات مربوط به دهان در شرایط اورژانسی و سوانح
  • تجویز داروهایی همچون آنتی بیوتیک ها، فلوراید، داروهای ضد درد، بی حس کننده های موضعی، داروهای آرامبخش و هرگونه داروی دیگر که برای درمان مشکلات ناحیه سر و گردن نیاز است

از دیگر خدمات دندانپزشک می توان به طراحی لبخند، بلیچینگ دندان (سفید کردن دندان)، لمینت دندان، ایمپلنت و کاشت نگین اشاره کرد.

تاریخچه دندانپزشکی

دندانپزشکی تقریبا به اندازه تاریخ بشریت قدمت دارد. اولین مدارک یافت شده از دندانپزشکی به حدود 7 هزار سال قبل از میلاد برمی گردد زیرا تا قبل از عصر کشاورزی افراد بسیار کمی دچار پوسیدگی دندان می شدند اما با فراگیر شدن کشاورزی در میان جوامع مختلف – حدود 10 هزار سال پیش – آمار پوسیدگی دندان نیز افزایش قابل توجهی پیدا کرد.

جالب است بدانید اولین شواهد به دست آمده از عمل پر کردن دندان به حدود 6500 سال پیش برمی گردد که از موم عسل برای این کار استفاده شده بود.

اولین دندانپزشکان قرون وسطایی آرایشگران چینی و فرانسوی بودند که به دو گروه حرفه ای و عمومی تقسیم می شدند.

گروه اول برای انجام جراحی های پیچیده و دشوار آموزش می دیدند در حالی که گروه دوم تنها خدمات ساده تری همچون کشیدن دندان و یا جراحی های ساده را انجام می دادند.

دولت فرانسه در سال 1400 میلادی انجام فعالیت های دندانپزشکی توسط آرایشگران عمومی را ممنوع اعلام کرد.

انتخاب دندانپزشک 

بدون شک انتخاب دندانپزشک مجرب و متخصص در زمینه های مختلف بیماری های دهان و دندان یکی از مهم ترین مواردی است که در زمینه حفظ سلامت دهان و دندان باید به آن توجه داشت.

از جمله مواردی که لازم است هنگام انتخاب دندانپزشک به آن ها دقت کرد اطمینان از استریل بودن لوازم مورد استفاده، استفاده از تجهیزات مناسب، مقرون به صرفه بودن خدمات ارائه شده و مطالعه سوابق پزشک می باشد و به همین دلیل در بازار رقابتی موجود جستجوی دندانپزشک مجرب کار وقت گیر و دشواری به نظر می رسد.