نقد و بررسی فیلم گلادیاتور + خلاصه داستان

فیلم سینمایی تاریخی گلادیاتور
داستان و نقد فیلم گلادیاتور

خلاصه داستان فیلم گلادیاتور | داستان کامل | نقد و بررسی | آمار فیلم و جوایز

گلادیاتور (Gladiator) فیلمی در ژانر افسانه ای و حماسی به کارگردانی ریدلی اسکات، کارگردان مشهور انگلیسی است و از ستارگان آن می توان به راسل کرو، واکین فینیکس، کانی نیلسن، الیور رید اشاره کرد.

اگرچه اسامی برخی شخصیت های فیلم گلادیاتور از شخصیت های واقعی و تاریخی گرفته شده اما داستان این فیلم واقعیت ندارد. جالب است بدانید برخی منتقدان از گلادیاتور به عنوان موفق ترین اثر ریدلی اسکات یاد می کنند.

درجه فیلم: R
ژانر: درام، تاریخی
زمان فیلم: 155 دقیقه
تاریخ اکران: 1 می 2000
استودیو: یونیورسال پیکچرز

خلاصه فیلم

فیلم روایت گر انتقام جویی یک ژنرال رومی به نام ماکسیموس است که طی توطئه ای خانواده اش به قتل رسیده  است. ماکسیموس که خودش نیز به بردگی گرفته شده به عنوان یک گلادیاتور، برای گرفتن انتقام به پا می خیزد …

داستان کامل فیلم

خطر اسپویل و لو رفتن داستان:

در سال 180 میلادی، ژنرال رومی به نام ماکسیموس دسمیوس مریدیوس که رهبری ارتش روم را بر عهده دارد با شکست قبایل آلمانی پیروزی بزرگی به دست آورده و پس از پایان جنگ قصد دارد به نزد خانواده اش بازگردد.

امپراتور مارکوس اورئلیوس در ملاقاتی به ماکسیموس می گوید که پسرش شاهزاده کومودوس شخص مناسبی برای فرمانروایی نیست و آرزو می کند که ای کاش ماکسیموس جانشین او شود، امپراتور عقیده دارد ماکسیموس می تواند روم را از فساد نجات دهد و جمهوری روم را اعتلا بخشد.

کومودوس با شنیدن این موضوع ناراحت می شود و پدرش را به قتل می رساند. او خود را امپراتور جدید معرفی می کند و از ماکسیموس می خواهد به او اعلام وفاداری نماید اما ماکسیموس از این کار خودداری می کند.

گارد امپراتوری ماکسیموس را دستگیر کرده و به او می گویند که خودش و خانواده اش کشته خواهند شد. ماکسیموس افرادی که قصد اعدامش را دارند را کشته و می گریزد و با وجود جراحات شدید جسمی سوار بر اسب به سمت خانه اش می تازد.

هنگامی که ماکسیموس به خانه می رسد متوجه می شود خانه اش ویران شده و اعضای خانواده اش به قتل رسیده اند. او همسر و فرزند خود را دفن می کند و به دلیل جراحت شدید بیهوش می شود اما برده فروشان او را یافته و ماکسیموس از مرگ نجات پیدا می کند.

برده فروشان ماکسیموس را به یک مربی گلادیاتور بنام پراکسیمو می فروشند. او ابتدا تمایلی به مبارزه ندارد اما میل به انتقام عطش جنگیدن را در او بیدار می کند.

ماکسیموس در مسابقات محلی توانایی های خود را نشان می دهد، به دلیل مهارت های نظامی در مسابقات مختلف پیروز شده و محبوبیت زیادی پیدا می کند.

در طول این مدت با دو گلادیاتور دیگر به نام های جوبا و هاگن دوست می شود و پراکسیمو برایش تعریف می کند که خودش زمانی گلادیاتور بوده و توسط مارکوس اورئولیوس آزاد شده است، او به ماکسیموس توصیه می کند که برای رسیدن به پیروزی و آزادی اش باید دل مردم را به دست آورد.

کومودوس که حالا امپراتور روم شده تصمیم می گیرد پس از سال ها مسابقات گلادیاتورها را دوباره برگزار کند. پراکسیمو گلادیاتورهای خود را برای شرکت در این مسابقات به کالسیوم (مکانی مانند ورزشگاه که گلادیاتور ها در آن مبارزه می کنند) می برد.

در اولین مسابقه، گروهی از گلادیاتورها در نبردی نا برابر با سربازان روم مبارزه می کنند، ماکسیموس سایر گلادیاتورها را در میدان نبرد هماهنگ کرده و رقیبان را شکست می دهد.

کومودوس از این نبرد تعجب می کند و شخصا برای تبریک به زمین کالسیوم می رود، او به ماکسیموس دستور می دهد که کلاه خود خود را برداشته و خودش را معرفی کند. ماکسیموس در ابتدا از این کار خودداری می کند اما بالاخره می پذیرد.

او در زمین کالسیوم و در میان جمعیت انبوه مردم خود را معرفی می کند، کومودوس با دیدن ماکسیموس تصمیم می گیرد دستور مرگش را صادر کند اما با تقاضای جمعیت تماشاگران مجبور می شود گلادیاتورها را زنده بگذارد.

مبارزه بعدی ماکسیموس علیه یک گلادیاتور افسانه ای و شکست ناپذیر به نام دجله گول است. کومودوس دستور داده در طول دوئل چند ببر مقابل ماکسیموس قرار بگیرند اما ماکسیموس نبرد را پیروز می شود.

در پایان مبارزه کومودوس به ماکسیموس دستور می دهد دجله را بکشد، ماکسیموس دستور او را نمی پذیرد و جمعیت او را ماکسیموس مهربان صدا می زنند.

سیسرو که قبلا از سربازان ماکسیموس بوده خودش را به او می رساند و از وفاداری سربازانی که تحت خدمتش بوده اند خبر می دهد. لوسیلا، خواهر کومودوس و سناتور گراچوس که یک سناتور با نفوذ است نیز ماکسیموس را مخفیانه ملاقات می کنند.

گراچوس به ماکسیموس می گوید که کومودوس برای تامین هزینه مسابقات ذخایر غلات را به فروش گذاشته و این کار او موجب قحطی خواهد شد، او به ماکسیموس پیشنهاد می کند که فرار کند و با کمک سپاهیانش که هنوز به او وفادار هستند امپراتوری کومودوس را سرنگون سازد و ماکسیموس این پیشنهاد را قبول می کند.

قبل از اجرای نقشه، فرزند لوسیلا وقتی در حال بازی با دایی اش کومودوس بود بدون آن که بداند به توطئه ای که در جریان است اشاره کرده و کومودوس نقشه را می فهمد.

گراچوس دستگیر می شود و سربازان امپراتوری به پادگان گلادیاتورها حمله می کنند. پراکسیمو و افرادش از جمله هاگن، جان خود را فدا می کنند تا ماکسیموس فرار کند. ماکسیموس سعی می کند به همراه سیسرو فرار کند اما سیسرو کشته و ماکسیموس دستگیر می شود.

کومودوس در تلاش برای جلب رضایت مردم قصد دارد خودش با ماکسیموس مبارزه کند. او قبل از مبارزه جراحتی سنگین به پهلوی ماکسیموس وارد می کند تا از پیروزی خود مطمئن باشد.

ماکسیموس در حالی که جراحتش زیر زره پنهان است به میدان مبارزه می رود و در مبارزه نشان می دهد که با وجود زخمی بودن هنوز از رقیب بی رحمش قوی تر است، او ضرباتی سنگین به کومودوس وارد کرده و او را خلع سلاح می کند.

گارد امپراتوری که در میدان مبارزه حضور دارد از کمک به کومودوس امتناع می کنند. کومودوس یک چاقوی پنهان از آستین خود بیرون می آورد تا ماکسیموس که حال خوبی ندارد را بکشد اما ماکسیموس با او مقابله کرده و کومودوس را می کشد.

جراحت پهلوی ماکسیموس سنگین است و چیزی نمانده که او را از پای در آورد، او قبل از مرگ دستور اصلاحات سیاسی را می دهد و متحدین گلادیاتور خود را آزاد می کند. سناتور گراچوس نیز که در بند است دوباره مقام خود را به دست می آورد.

دوستان و متحدان ماکسیموس به دستور لوسیلا از او به عنوان “سرباز روم” نام برده و با احترام بدنش را به بیرون از زمین مبارزه حمل می کنند در حالی که جسد کومودوس بدون توجه روی زمین باقی می ماند.

جوبا شبانه به زمین مبارزه کولوسئوم می رود و مجسمه های چوبی کوچک همسر و پسر ماکسیموس را در آنجا دفن می کند. جوبا قول می دهد که روزی دوباره ماکسیموس را خواهد دید، “اما هنوز نه” چرا که باید خانواده اش را پیدا کند.

نقد و بررسی فیلم

گلادیاتور اثری هنرمندانه و هیجان انگیز از ریدلی اسکات است و بازی زیبای راسل کرو در نقش ماکسیموس به دل می نشیند. هر چند کرو به خاطر بازی در این فیلم و خستگی ناشی از آن، بازی در نقش ولوورین را به هیو جکمن واگذار کرد اما گلادیاتور را همه با نام راسل کرو خواهند شناخت.

در کنار درخشش بی نظیر راسل کرو نمی توان از بازی سایر بازیگران نیز به سادگی گذشت، به خصوص واکین فینیکس که به خوبی شخصیت افسرده و نیمه دیوانه کومودوس را به نمایش گذاشته است.

مطمئنا اگر فیلمنامه اصلی فیلم تغییر نکرده بود شاهد چنین موفقیت بزرگی برای فیلم گلادیاتور نبودیم، در فیلمنامه اولیه لوسیلا کشته می شد و ماکسیموس زنده می ماند (که در نسخه اصلی تغییر کرد). گلادیاتور نشان داد چطور یک فیلمنامه مناسب می تواند به فیلم جریان دهد.

جلوه های ویژه این فیلم، واقعی و ستودنی از آب درآمده است، به خصوص زمین مبارزه باستانی کالسیوم طراحی چشم نوازی دارد. اگرچه حتی جلوه های ویژه خوب این فیلم نیز نمی تواند به پای صحنه های فیزیکی آن را برسد، به نظر می رسد ریدلی اسکات علاقه داشته صحنه های زد و خورد را تا حد امکان واقعی و بدون جلوه های ویژه فیلم برداری کند، این کار باعث می شود که بیننده به اصالت فیلم پی ببرد.

موسیقی متن گلادیاتور از ویژگی های مثبت این فیلم است که تاثیر گذاری در لحظات هیجانی و احساسی (به خصوص صحنه های پایانی) را به شدت بالا می برد، بی شک گلادیاتور شایستگی دریافت اسکار بهترین موسیقی را داشته است.

تمام این امتیازات باعث شده فیلم گلادیاتور به اثری ماندگار در سینمای جهان تبدیل شود.

فروش فیلم گلادیاتور

فیلم گلادیاتور در ایالات متحده آمریکا و کانادا 187.7 میلیون دلار، در سایر کشورها 269.9 میلیون دلار و در مجموع 457.6 میلیون دلار فروش داشته است.

دستاوردهای فیلم گلادیاتور

جایزه اسکار بهترین جلوه‌های تصویری
جایزه اسکار بهترین طراحی لباس
جایزه اسکار بهترین فیلم
جایزه اسکار بهترین بازگیر نقش اول مرد
جایزه اسکار بهترین تدوین صدا
جایزه گلدن گلوب بهترین فیلم
جایزه گلدن گلوب بهترین کارگردانی
جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش اول مرد

در ادامه بخوانید : داستان فیلم پاپیون

منابع: wikipediaimdb