داستان کامل فیلم بتمن شوالیه تاریکی + نقد و بررسی

داستان فیلم شوالیه تاریکی
داستان فیلم شوالیه تاریکی

خلاصه داستان فیلم پدر خوانده | داستان کامل | نقد و بررسی | آمار فیلم و جوایز

شوالیه تاریکی یک فیلم ابرقهرمانی براساس شخصیت کمیک بتمن است که در سال 2008 به کارگردانی، تهیه کنندگی و نویسندگی کریستوفر نولان ساخته شده است.

در این فیلم کریستین بیل (بروس وین / بتمن) به عنوان بازیگر اصلی و مایکل کین، هیت لجر (جوکر)، گری اولدمن، آرون اکهارت، مگی جیلنهاال و مورگان فریمن برای نقش های مکمل حضور داشته اند.

درجه فیلم: PG-13 (به دلیل خشونت زیاد)
ژانر: ابرقهرمانی
زمان فیلم: 152 دقیقه
تاریخ اکران: 18 جولای 2008
استودیو: لجندری پیکچرز – سینکاپی فیلمز – دی‌ سی کامیکس – برادران وارنر

خلاصه داستان فیلم شوالیه تاریکی

در این فیلم بروس وین / بتمن، ستوان پلیس جیمز گوردون و دادستان هاروی دنت اتحادی تشکیل می دهند تا جنایات سازمان یافته در شهر گاتهام را از بین ببرند. اما یک مغز متفکر آنارشیستی به نام جوکر که به دنبال تضعیف نفوذ بتمن است شهر را به آشوب می کشد و …

داستان کامل فیلم

خطر اسپویل و لو رفتن داستان:

یک باند جنایتکار بانک شهر گاتهام را سرقت می کنند و بر سر تقسیم پول همدیگر را به قتل می رسانند و در نهایت همه ی پول ها به جوکر (هیث لجر) می رسد. بتمن (کریستین بیل)، دادستان ناحیه هاروی دنت (آرون اکهارت) و ستوان جیمز گوردون (گری اولدمن) برای رهایی شهر گاتهام از جنایت های سازمان یافته اتحادی تشکیل می دهند.

بروس وین معتقد است که با وجود دنت به عنوان محافظ گاتهام، می تواند از شغل بتمن بودن بازنشسته شود و یک زندگی عادی را در کنار ریچل داوس (مگی جیلنهال) آغاز کند.

سال مارونی، گمبل و چچن که سردسته خلافکاران هستند جلسه‌ ای برگزار می‌کنند که در آن لائو، یک حسابدار چینی که پول‌ های خلافکاران را پنهان کرده با ویدئو کنفرانس با آن‌ ها صحبت می‌ کند. جوکر وارد جلسه می‌ شود و به آن‌ ها پیشنهاد می کند تا در ازای دریافت نصف پول ها، بتمن را می کشد.

افراد جمع این پیشنهاد را رد می کنند و گمبل جایزه ای برای جوکر می گذارد. جوکر گمبل را پیدا کرده و می کشد و در نتیجه سران خلافکاران تصمیم می گیرند که پیشنهاد جوکر را قبول کنند.

بتمن لائو را در هنگ کنگ دستگیر می کند و به دنت اجازه می دهد همه ی خلافکاران را دستگیر کند. جوکر تهدید می کند که مردم را به قتل می رساند مگر اینکه بتمن هویت اصلی خود را فاش کند و تهدید خود را با قتل کمیسر پلیس جیلیان بی. لوب (کالین مک فارلن) و قاضی دادگاه عملی می کند.

جوکر سعی دارد شهردار آنتونی گارسیا را بکشد اما گوردون خود را فدا می کند تا جلوی ترور را بگیرد. دنت متوجه می شود که راشل هدف بعدی جوکر است. بروس وین تصمیم می گیرد هویت مخفی خود را فاش کند تا از قتل های بیشتر جلوگیری کند اما قبل از اینکه او اقدامی انجام دهد، دنت برای فریب جوکر اعلام می کند که او بتمن است.

دنت تحت مراقبت ویژه قرار می گیرد اما جوکر او را می دزد، بتمن به نجات دنت می آید و گوردون جوکر را دستگیر می کند و به مقام کمیسری ارتقا می یابد.

راشل و دنت همراه با محافظ هایی به خانه اسکورت می شوند اما بعدا گوردون می فهمد که آن ها هرگز به خانه نرسیده اند. بتمن از جوکر بازجویی می کند و جوکر به او می گوید که آن ها را در دو جای مختلف با مواد منفجره زندانی کرده است و بتمن فقط می تواند یکی از آن ها را نجات دهد.

بتمن برای نجات راشل می رود در حالی که گوردون تلاش می کند دنت را نجات دهد. بتمن وارد ساختمان می شود اما می فهمد که جوکر او را به محل دنت فرستاده است. هر دو ساختمان منفجر می شوند، راشل کشته می شود اما دنت فقط آسیب می بیند و نیمی از صورت خود را از دست می دهد.

جوکر با لائو فرار می کند تا او را به جای پول ها ببرد، جوکر سهم خود را از پول می سوزاند و لائو و چچن را می کشد.

کلمن ریس حسابدار شرکت وین، می فهمد که بروس وین، بتمن است و تهدید می کند که اطلاعات را منتشر می کند. جوکر از دخالت او خوشش نمی آید و تهدید می کند بیمارستان را نابود می کند مگر اینکه ریس در طی یک ساعت کشته شود.

تمام بیمارستان ها تخلیه شده اند و گوردون برای تأمین امنیت ریس می رود. جوکر به عنوان یک پرستار بیمارستان به بخشی که دنت در آن بستری است می رود و او را متقاعد می کند که به دنبال انتقام از مرگ راشل باشد.

جوکر بیمارستان را نابود می کند. دنت تصمیم می گیرد از کسانی که مسئول مرگ راشل بوده اند، انتقام بگیرد و در این بین خانواده گوردون را محکوم می کند چون معتقد است که عشق گوردون به خانواده اش مانند عشق او به راشل است.

جوکر اعلام می کند که شهر گاتهام تا آخر شب به کنترل او در می آید و دو کشتی را با مواد منفجره پر می کند، یک کشتی نظامی و یک کشتی که زندانیان را حمل می کند.

بتمن با کمک لوشیوس فاکس (مورگان فریمن)، جوکر را با استفاده از دستگاه سونار که در کل شهر جاسوسی می کند، پیدا می کنند. بتمن پس از یک درگیری جوکر را دستگیر می کند اما قبل از رسیدن پلیس برای بازداشت جوکر، او می گوید که شهروندان گاتهام هنگامی که چهره ی واقعی دنت را ببینند، امید خود را از دست خواهند داد.

گوردون و بتمن به ساختمانی می روند که ریچل در آن کشته شده و هاروی دنت را پیدا می کنند که می خواهد پسر گوردون را بکشد و ادعا می کند سهل انگاری گوردون باعث مرگ راشل شده است. بتمن در نهایت دنت را کشته و پسر گوردون را نجات می دهد اما از او می خواهد تا شخصیت قهرمانانه دنت را حفظ کند.

گوردون سیگنال دستگاهی را که پلیس برای ارتباط با بتمن ساخته بود از بین می برد، فاکس به تقویت دستگاه سونار می پردازد و آلفرد (مایکل کین) نامه ای از راشل را می سوزاند که در آن به وین گفته بود قرار است با هاروی دنت ازدواج کند.

نقد و بررسی فیلم شوالیه تاریکی

شوالیه تاریکی در  ادامه فیلم بتمن آغار می کند ساخته شده و در آن تقابل بتمن با جوکر به تصویر کشیده می شود، تبهکاری که در میان دشمنان بتمن مهم ترین آن هاست. در این فیلم علاوه بر تمرکز بر مثلث بتمن-جوکر- دنت، متوجه می شویم که نکته ی مهم خود شهر گاتهام است، شهری بی قرار که ممکن است با خوبی ها یا بدی ها روبه رو شود.

نقش جوکر توسط هیث لجر به طرز خارق العاده ای بازی می شود. پوزخند عالی او اگرچه با استفاده از رژ کشیده می شود اما بدیهی است که توسط دو زخم وحشتناک در گوشه دهان ایجاد شده و آرایش سفید صورتش که ترک خورده و لایه لایه است می تواند آثار اشک های او را بیشتر نشان دهد.

جوکر به عنوان ابرقهرمان در این فیلم به تصویر کشیده می شود. او می کوشد تا مردم گاتهام را به سمت جنایت سوق دهد؛ بتمن را پیدا کنید یا خشم من را تحمل کنید، دیگران را بکشید یا خودتان کشته شوید. او یک روانی بی رحم است که هنگام هرج و مرج جشن گرفته و از درد و مرگ ترسی ندارد.

فیلم شوالیه تاریکی برخلاف قسمت های دیگر به جزییات نپرداخته و در واقع می توان گفت که نولان آنقدر فیلم را خوب کارگردانی کرده که علی رغم طولانی بودن ما هرگز احساس خستگی نمی کنیم.

فروش فیلم شوالیه تاریکی

فیلم شوالیه تاریکی با بودجه 185 میلیون دلار ساخته شده است.

فروش این فیلم 534.9 میلیون دلار در آمریکای شمالی و 469.7 میلیون دلار در کشور های دیگر و در مجموع 1 میلیارد دلار در جهان بوده است. فیلم در افتتاحیه آخر هفته 199.7 میلیون دلار فروش داشته است.

شوالیه تاریکی 43 امین فیلم پرفروش جهان، پرفروش ترین فیلم سال 2008 و چهارمین فیلم در تاریخ است که بیش از یک میلیارد دلار فروش داشته است.

به منظور افزایش فروش فیلم به بیش از 1 میلیارد دلار و همچنین افزایش شانس دریافت جوایز اسکار، شرکت برادران وارنر این فیلم را در 23 ژانویه 2009 دوباره اکران کرد و در نهایت در فوریه 2009 فروش آن از مرز 1 میلیارد دلار گذشت.

دستاوردهای فیلم شوالیه تاریکی

  • برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای هیث لجر
  • برنده جایزه اسکار بهترین تدوین صدا برای ریچارد کینگ
  • برنده جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای هیث لجر
  • برنده جایزه گرمی بهترین موسیقی فیلم برای جیمز نیوتن هوارد و هانس زیمر
  • رتبه 3 لیست 250 فیلم برتر imdb با امتیاز 9

منابع : wikipediatheatlantic