نقد و بررسی فیلم ارباب حلقه ها 3 + خلاصه داستان

خلاصه داستان و نقد فیلم ارباب حلقه ها 3
خلاصه داستان و نقد فیلم ارباب حلقه ها 3

خلاصه داستان فیلم ارباب حلقه ها : بازگشت پادشاه | داستان کامل | نقد و بررسی | آمار فیلم و جوایز

ارباب حلقه ها : بازگشت پادشاه یک فیلم فانتزی آمریکایی که در سال 2003 به کارگردانی پیتر جکسون و براساس جلد سوم رمان پر فروش ارباب حلقه ها از جی. آر. آر تالکین به نویسندگی فرن والش، فیلیپا بوینس، پیتر جکسون و تهیه کنندگی بری ام. آزبورن، پیتر جکسون و فرن والش ساخته شده است.

ارباب حلقه ها : بازگشت پادشاه در ادامه ی دو قسمت اول فیلم ارباب حلقه ها، ارباب حلقه ها : یاران حلقه و ارباب حلقه ها : دو برج ساخته شده است.

در این فیلم بازیگرانی از جمله الیجاه وود، ایان مک کلن، لیو تایلر، ویگو مورتنسن، شان آستین، کیت بلانشت، جان ریس دیویس، برنارد هیل، بیلی بوید، دومینیک مونگان، اورلاندو بلوم، هوگو ویوینگ و دیوید ونهام حضور دارند.

درجه فیلم: PG-13
ژانر: فانتزی، درام، ماجراجویانه
زمان فیلم: 200 دقیقه
تاریخ اکران: 17 دسامبر 2003
استودیو: نیو لاین سینما

خلاصه داستان فیلم ارباب حلقه‌ ها : بازگشت پادشاه

این فیلم در ادامه قسمت دوم ارباب حلقه ها ساخته شده و داستان از آنجایی شروع می شود که سم و فرودو با گالوم برای نابودی حلقه در راه رسیدن به کوه هلاکت وارد بیابان داگولد می شوند و این در حالیست که حلقه در گردن فرودو بوده و او فشار زیادی را تحمل می کند.

از طرفی گاندولف، آراگورن، لگولاس و گیملی در حال اتحاد نیرو های خود برای جنگ با سارومان و نیروهای او در میناس تیریث هستند.

داستان کامل فیلم

خطر اسپویل و لو رفتن داستان:

دو هابیت به نام های اسمیگل و دیگل در روز تولد اسمیگل به ماهیگیری می روند، دیگل حلقه ای در رودخانه پیدا می کند که اسمیگل جذب آن می شود به همین دلیل پسر عموی خود دیگل را خفه کرده و می کشد، حلقه را بر می دارد و به شخصیتی شرور به نام گالوم (اندی سرکیس) تبدیل می شود.

قرن ها بعد در طول جنگ حلقه گاندولف (ایان مک کلن) رهبری آراگورن (ویگو مورتنسن)، لگولاس (اورلاندو بلوم)، گیملی (جان ریس دیویس) و تئودن را برای مقابله با سارومان (کریستوفر لی) بر عهده می گیرد.

مری (دامینیک مانهن) و پیپین (بیلی بوید) دو تا از هابیت ها هم به آن ها می پیوندند. گاندولف معتقد است که سارومان به میناس تریث پایتخت گوندور حمله خواهد کرد و به همراه پیپین برای کمک به مباشر گوندور، دنه تور (جان نوبل) به آنجا می رود.

گالوم، فردو بگینز (الیجاه وود) و سم (شان آستین) را به میناس مورگول می برد جاییکه آن ها پادشاه جادوگر آنگمار یکی از 9 رهبر نازگول ها را ملاقات می کنند که ارتش اورک ها را برای حمله به گاندور آماده می کند.

هابیت ها شروع به بالا رفتن از صخره ها می کنند تا زودتر از راه مخفی به موردور برسند غافل از اینکه گالوم قصد دارد آن ها را بکشد و حلقه را بردارد.

گالوم غذای هابیت ها را دزدیده و به سم تهمت می زند که آن ها را خورده است. فرودو به سم می گوید که به خانه برگردد و خودش به همراه گالوم به سمت موردور حرکت می کند. گالوم فرودو را فریب می دهد و در دام شلوب (عنکبوت غول پیکر) می اندازد، فردو فرار می کند اما با گالوم رو به رو می شود و به او می گوید که باید حلقه را نابود کند.

گالوم به فرودو حمله می کند، فرودو موفق می شود فرار کند اما شلوب او را پیدا کرده و فلج می کند. سم به کمک فرودو می آید و شلوب را زخمی می کند سپس خود را به شکل اورک ها درآورده و در حالی که اورک ها در حال دعوا کردن هستند به همراه فرودو فرار می کند.

آراگورن از الروند (هوگو ویوینگ) می شنود که آرون (لیو تایلر) در حال مرگ است و چون خواب دیده که به همراه آراگورن پسری خواهد داشت حاضر به ترک سرزمین میانی نیست.

آراگورن به همراه لگولاس و گیملی به سرزمین مردگان سفر می کنند تا ارتش مردگان را به خدمت خود درآورده و به ارتش مردگان قول می دهد که آن ها را از نفرین ایزیلدور آزاد می کند.

فارامیر (دیوید ونهام) پس از تلاش های بیهوده برای بازگرداندن اسگیلیات به شدت زخمی می شود و دنتور با اعتقاد بر اینکه پسرش مرده دچار جنون می شود. گاندولف برای دفاع از شهر در برابر ارتش اورک ها به رهبری گاتمگ در شهر می ماند.

هنگامی که ارتش گاتمگ وارد شهر می شود، دنتور سعی می کند خود و فارامیر را آتش بزند. پیپین به گاندالف هشدار می دهد و فارامیر را نجات می دهند اما دنتور قبل از اینکه تئودن (برنارد هیل) و برادرزاده اش اومر به همراه روهیریم به آنجا برسند، خودش را از بالای برج میناس تیریث پایین می اندازد.

در طول نبرد، تئودن توسط پادشاه جادوگر آنگمار زخمی می شود و در نهایت خواهرزاده تئودن، ائووین (میراندا اتو) با کمک مری پادشاه جادوگر آنگمار را نابود می کنند اما تئودن در نهایت بر اثر جراحت ها کشته می شود.

آراگورن با ارتش مردگان از راه می رسد و بر اورک ها غلبه می کنند. آراگورن آن ها را از نفرین آزاد می کند و تصمیم می گیرد که ارتش خود را برای حواس پرتی به سمت دروازه سیاه هدایت کند تا فرودو و سم بتوانند به کوه هلاکت برسند.

ارتش آراگورن نیرو های سائورون را وادار به ترک موردور کرده و به فردو و سم اجازه می دهند تا به آتشفشان برسند اما گالوم به آن ها حمله می کند. در حالی که گالوم بر لبه ی پرتگاه آتشفشان ایستاده فرودو تسلیم حلقه می شود و آن را در انگشت اشاره خود می اندازد.

با اینکه فرودو نامرئی شده، گالوم او را پیدا کرده و به او حمله می کند. گالوم برای به دست آوردن حلقه انگشت فرودو را قطع می کند و در حالی که هر دو بر سر حلقه می جنگند، گالوم با حلقه در آتش افتاده و می میرد.

سم در حالی که حلقه در گدازه های آتشفشانی تجزیه می شود، فرودو را نجات می دهد. فرودو و سم فرار می کنند، سائرون به همراه نیرو های خود نابود می شود و 9 رهبر نازگول هم از بین می روند.

گاندولف برای ملاقات با هابیت ها که بعدا در میناس تیریث بیدار می شوند، با عقاب ها به آنجا پرواز می کند و به اعضای دیگر می پیوندد. آراگورن تاج پادشاهی گندور را بر سر گذاشته و آروین را به عنوان ملکه خود انتخاب می کند.

هابیت ها به خانه ی خود در شایر (سرزمین میانه) باز می گردند، جایی که سم با رزی کوتون ازدواج می کند. چند سال بعد، فرودو با عموی خود بیلبو بگینز، گاندولف و الویس به آمان (سرزمین میانه) می رود. او و سم جزئیات ماجرای خود را در کتاب سرخ سرحد غربی وارد می کنند.

سم سپس به شایر بازگشته و رزی و فرزندانش را در آغوش می گیرد.

نقد و بررسی فیلم ارباب حلقه‌ ها : بازگشت پادشاه

ارباب حلقه ها : بازگشت پادشاه به عنوان نقطه عطفی در فیلم سازی و دستاوردی در ژانر فیلم فانتزی شناخته می شود. این فیلم به عنوان پرفروش ترین فیلم سال 2003 و دومین فیلم پرفروش تمام زمان ها شناخته شده است.

فیلم از نظر فنی فوق العاده است، مناظر و چشم انداز های طبیعی نیوزیلند یک پیروزی بزرگ برای فیلم پیتر جکسون محسوب می شوند. طراحی لباس ها، گریم و چهره پردازی و بازی عالی بازیگران فیلم بی نظیر است.

جالب است که پس از 3 و 21 دقیقه فیلم دیدن به دلیل صحنه های بی نظیر، جنگ ها و نبرد ها و موسیقی متن که کاملا با آن ها هماهنگ است اصلا احساس خستگی نمی کنیم.

فروش فیلم ارباب حلقه‌ ها : بازگشت پادشاه

فیلم ارباب حلقه ها : بازگشت پادشاه با بودجه ی 94 میلیون دلار ساخته شده است.

فروش این فیلم در ایالات متحده آمریکا 378 میلیون دلار و در دیگر کشور ها 742 میلیون دلار بوده و در مجموع 1.1 میلیارد دلار فروش داشته است.

دستاوردهای فیلم ارباب حلقه‌ ها : بازگشت پادشاه

 • برنده جایزه اسکار بهترین فیلم
 • برنده جایزه اسکار بهترین کارگردانی برای پیتر جکسون
 • برنده جایزه اسکار بهترین فیلمنامه اقتباسی
 • برنده جایزه اسکار بهترین موسیقی برای هاوارد شور
 • برنده جایزه اسکار بهترین آهنگ فیلم
 • برنده جایزه اسکار بهترین جلوه های بصری
 • برنده جایزه اسکار بهترین کارگردانی هنری
 • برنده جایزه اسکار بهترین طراحی لباس
 • برنده جایزه اسکار بهترین چهره پردازی و آرایش مو
 • برنده جایزه اسکار بهترین میکس صدا
 • برنده جایزه اسکار بهترین تدوین
 • برنده جایزه گلدن گلوب بهترین فیلم درام
 • برنده جایزه گلدن گلوب بهترین کارگردانی برای پیتر جکسون
 • رتبه 5 لیست 250 فیلم برتر imdb با امتیاز 8.9

منابع : wikipediatheguardian