آیا داروی ایورمکتین برای درمان کرونا موثر است؟

داروی ضد انگل ایورمکتین
داروی ضد انگل ایورمکتین و درمان کرونا

محققان استرالیایی گزارش هایی منتشر کرده اند که نشان می دهد داروی ایورمکتین که به عنوان یک داروی ضد انگل در سراسر دنیا شناخته شده هنگامی که به یک کشت سلولی آلوده به کرونا ویروس جدید اعمال شد بسیار موثر عمل کرده و رشد این ویروس در شرایط آزمایشگاهی را کاهش داده است.

این مطالعه مشترک که توسط موسسه Biomedicine Discovery دانشگاه موناش و موسسه عفونت و ایمنی Peter Doherty انجام شده نشان داد داروی ایورمکتین طی 24 ساعت 93 درصد و طی 48 ساعت 99.8 درصد RNA موجود در ویروس کووید 19 در کشت سلولی را کاهش داده است، به عبارت دیگر این دارو تمام مواد ژنتیکی ویروس را به طور کامل از بین برده است.

دکتر کایلی وکتاف – محقق این مطالعه – می گوید:

“ما دریافته ایم که حتی یک دوز واحد این دارو می تواند طی 48 ساعت RNA کرونا ویروس جدید را از بین ببرد و حتی در 24 ساعت نیز کاهش واقعا چشمگیری در این زمینه ایجاد کرده است.”

به گفته وکتاف این مطالعات به صورت آزمایشگاهی انجام شده و نیاز به تحقیقات کافی روی بیماران مبتلا به کووید 19 می باشد تا مشخص شود که آیا ایورمکتین واقعا در برابر این بیماری موثر است یا خیر.

در این مقاله ذکر شده استفاده از یک ضد ویروس موثر برای کرونا ویروس اگر در مراحل اولیه بیماری انجام شود می تواند رشد ویروس در بدن را محدود کرده و از پیشرفت و انتقال آن به دیگران جلوگیری کند. به نظر می رسد محققان به موثر بودن ایورمکتین در مقابله با کووید 19 خوش بین هستند.

لازم به ذکر است این دارو به عنوان درمان احتمالی برای برخی ویروس های دیگر مانند تب دنگی، HIV و زیکا نیز مورد مطالعه قرار گرفته و در حال حاضر جزو داروهای جهانی برای درمان عفونت های انگلی از جمله شپش سر، گال، کوری رودخانه، کرمک و کرم شلاقی محسوب می شود.

در ادامه بخوانید : داروی hrsace2 چیست؟

منبع: en.as