گیاه دارویی گیمنما سیلوستر چیست و چه خواص دارد؟

عکس گیاه دارویی گیمنما سیلوستر
گیاه دارویی گیمنما سیلوستر

گیاه گیمنما چیست؟

گیاه گیمنما (با نام علمی : Gymnema sylvestre) یک گیاه دارویی بومی جنگل های گرمسیری هند، آفریقا و استرالیاست که در طب سنتی آیورودا برای درمان بیماری های مختلف از جمله قند خون و دیابت، مالاریا و درمان گزش مار استفاده می شود.

تصور می شود این گیاه به تحریک ترشح انسولین و بازسازی سلول های جزایر پانکراس کمک کرده، مانع از جذب قند خون شده و برای درمان دیابت در طب مدرن پزشکی استفاده می شود.

در طب سنتی از گیاه گیمنما برای لاغری و کاهش وزن، کاهش فشار خون بالا و درمان پوسیدگی دندان استفاده می شود.

در ادامه همراه کوکا باشید تا با فواید گیاه گیمنما برای سلامتی بدن و نحوه مصرف آن بیشتر آشنا شوید؛

فواید دارویی و درمانی گیاه گیمنما برای بدن

1. کاهش میل به شیرینی

گیمنما حاوی ترکیباتی به نام گیمنما اسید است که باعث سرکوب میل به شیرینی می شود؛ مطالعات نشان داده افرادی که مکمل گیمنما را مصرف می کنند تمایل کمتری به مصرف شیرینی نشان می دهند.

2. قند خون و دیابت

گفته می شود که گیاه گیمنما گیرنده های قندی موجود در روده را مسدود کرده و با کاهش توانایی جذب قند در بدن، به کاهش قند خون بعد از مصرف غذا کمک می کند.

مطالعات نشان می دهد که مصرف 200-400 میلی گرم گیمنما اسید در روز باعث کاهش جذب گلوکز در روده شده و برای کاهش قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2 مفید می باشد.

علاوه بر این گیاه گیمنما به کاهش سطح HbA1c در افراد مبتلا به دیابت کمک می کند.

3. افزایش تولید انسولین

سطح انسولین بیشتر بدان معنی است که قند با سرعت بیشتری از خون شما پاک می شود. گیاه گیمنما ممکن است تولید انسولین در لوزالمعده را تحریک کند، باعث بازسازی سلول های جزایر پانکراس (تولید کننده انسولین) شده و به این ترتیب باعث کاهش قند خون در افراد دیابتی شود.

4. چربی خون و سلامت قلب

تحقیقات نشان می دهد که گیاه گیمنما می تواند به کاهش چربی خون (تری گلیسیرید و کلسترول بالای خون) کمک کرده و خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را کاهش دهد.

یک مطالعه نشان داده که عصاره گیمنما دارای اثر ضد چاقی بر روی حیواناتی است که رژیم غذایی پرچرب دارند و همچنین باعث کاهش چربی خون و کلسترول بد خون در آن ها می شود.

5. لاغری و کاهش وزن

گفته می شود که گیاه گیمنما با کاهش میل به شیرینی می تواند باعث کاهش کالری مصرفی روزانه و در نتیجه لاغری و کاهش وزن افراد شود.

همچنین تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف گیمنما به مدت 12 هفته می تواند باعث کاهش وزن بدن و کاهش شاخص توده بدنی در افراد مبتلا به سندرم متابولیک شود.

6. ضد التهاب طبیعی

مطالعات نشان داده که مصرف زیاد شیرینی و مواد غذایی قندی باعث افزایش خطر ابتلا به التهاب می شود. گیمنما با کاهش میل به شیرینی می تواند به عنوان یک ضد التهاب قوی استفاده شود.

همچنین مقادیر بالای تانن ها و ساپونین ها هم با کاهش التهاب به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کرده و خطر ابتلا به بیماری های مزمن را کاهش می دهند.

7. سرطان

گیاه گیمنما به دلیل مقادیر بالای ساپونین هایی که دارد به کاهش رادیکال های آزاد بدن کمک کرده و خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد.

عوارض و مضرات گیاه گیمنما

تداخل دارویی

گیاه گیمنما به دلیل توانایی در کاهش قند خون ممکن است با دارو های کاهش دهنده ی قند خون تداخل دارویی داشته باشد و باعث کاهش شدید قند خون، سردرد، حالت تهوع، سرگیجه و لرزش در افراد مبتلا به دیابت شود.

علاوه بر این، مکمل گیمنما را نباید با آسپرین و داروی گیاهی گل راعی استفاده کرد، زیرا ممکن است باعث افت شدید قند خون شود.

دوران بارداری و شیردهی

هنوز اطلاعات دقیقی از اثر گیاه گیمنما بر روی زنان باردار و شیرده منتشر نشده به همین دلیل توصیه می شود که زنان در دوران بارداری و شیردهی از مصرف آن اجتناب کنند.

فشار خون

در طب سنتی از گیاه گیمنما برای کاهش فشار خون بالا استفاده می شود اما برخی مطالعات نشان داده که مصرف مکمل های گیمنما باعث افزایش فشار خون سیستولیک در موش های آزمایشگاه شده است.

طریقه مصرف گیاه گیمنما

گیاه گیمنما به طور سنتی به عنوان چای و دمنوش یا با جویدن برگ های تازه ی آن مصرف می شود.

امروزه عصاره و مکمل های گیاه گیمنما هم به بازار عرضه شده اند.

مقدار مصرف روزانه گیاه گیمنما

با مشورت پزشک

عصاره : 200 تا 400 میلی گرم در روز

پودر : 2 تا 4 گرم در روز

مکمل به شکل کپسول : 100 میلی گرم، 3-4 بار در روز

در ادامه بخوانید : خواص و عوارض گیاه گوارانا چیست؟

منابع : healthlinedrugs