خواص روغن نعناع فلفلی برای سلامتی و پوست و مو

خواص روغن نعناع فلفلی
خواص روغن نعناع فلفلی

روغن نعناع فلفلی یکی از انواع روغن های ضروری است که از برگ های گیاه نعناع فلفلی تهیه می شود. روغن نعناع فلفلی دارای بوی تند، سرد و با طراوت بوده و بیشتر به صورت موضعی و برای آروماتراپی استفاده می شود.

روغن نعناع فلفلی برای درمان بیماری های گوارشی مثل سندروم روده تحریک پذیر، تهوع و معده درد مفید است، باعث کاهش درد بدن شده و به سلامت پوست و مو کمک می کند.

در ادامه همراه کوکا باشید تا با تمامی فواید روغن نعناع فلفلی برای سلامتی بدن و طریقه مصرف آن بیشتر آشنا شوید؛

فواید دارویی و درمانی روغن نعناع فلفلی برای بدن

توجه مهم : روغن های ضروری خوراکی نبوده و ممکن است بسیار سمی نیز باشند. خواصی که در ادامه ذکر شده است تحت شرایط تحقیقاتی پزشکان متخصص حاصل شده و روغن نعناع فلفلی در فرم رقیق شده مانند عصاره یا کپسول آن مصرف شده است.

بنابراین به هیچ وجه نه تنها از روغن نعناع فلفلی، بلکه سایر روغن های ضروری نیز به صورت خوراکی استفاده نکنید. برای مصارف موضعی نیز حتما باید روغن ضروری را با یک یا چند روغن حامل ترکیب کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر نسبت به انواع روغن های ضروری و حامل روی لینک زیر کلیک کنید:

+ روغن های ضروری چیستند؟

1. سندروم روده تحریک پذیر

سندروم روده تحریک پذیر یک بیماری مزمن دستگاه گوارش است که می تواند باعث درد شکم، اسهال و یبوست شود. تحقیقات متعدد نشان داده که روغن نعناع فلفلی به درمان درد شکم و علائم دیگر این بیماری کمک می کند.

مکانیسم عمل روغن نعناع فلفلی برای درمان سندروم روده تحریک پذیر؛

  • روغن نعناع فلفلی باعث آرامش عضلات صاف دستگاه گوارش می شود
  • خواص ضد التهابی دارد
  • باکتری های مفید دستگاه گوارش را افزایش می دهد
  • باعث کاهش حس درد در دستگاه گوارش می شود

2. معده و دستگاه گوارش

روغن نعناع فلفلی حاوی ترکیبات شیمیایی خاصی است که به درمان سو هاضمه و نفخ شکم کمک می کنند.

مطالعات نشان می دهد که روغن نعناع فلفلی یکی از بهترین روش های طبیعی برای درمان دل درد و بیماری های گوارشی در کودکان و نوجوانان است.

3. درمان تهوع

یک مطالعه نشان می دهد که بوییدن روغن نعناع فلفلی به درمان تهوع پس از جراحی کمک می کند.

با مشورت پزشک

همچنین یک مطالعه بر روی 56 زن باردار نشان داده که آروماتراپی با روغن نعناع فلفلی در درمان تهوع و استفراغ دوران بارداری موثر می باشد.

4. درمان درد بدن

میگرن

مطالعات نشان داده که استفاده موضعی از روغن نعناع فلفلی بر روی پیشانی و گیجگاه به درمان سردرد تنشی و میگرن کمک کرده، تهوع و حساسیت به نور را در این افراد بهبود می بخشد.

درد عضلات و مفاصل

یک مطالعه نشان می دهد که استفاده از روغن نعناع فلفلی به دلیل خواص ضد درد و ضد اسپاسم طبیعی که دارد به درمان درد عضلات و مفاصل کمک می کند؛

شما می توانید 2 تا 3 قطره روغن نعناع فلفلی را سه بار در روز بر روی محل درد بمالید و خوب ماساژ دهید.

همچنین می توانید 5 قطره رغن نعناع فلفلی  و مقداری انمک اپسوم را به یک حمام آب گرم اضافه کرده و در آن دراز بکشید تا درد عضلات را کاهش دهد.

5. ضد میکروب طبیعی

روغن نخود فرنگی دارای خواص ضد میکروبی طبیعی است و مطالعات مختلفی اثر بخشی این روغن ضروری را در برابر باکتری هایی مانند استافیلوکوکوس اورئوس و مخمر و قارچ هایی مانند کاندیدا آلبیکنز نشان می دهد.

رفع بوی بد دهان : روغن نعناع فلفلی به دلیل خواص ضد میکروبی که دارد به درمان بوی بد دهان کمک می کند.

6. درمان بیماری های تنفسی

استنشاق روغن نعناع فلفلی به دلیل خواص ضد باکتریایی و ضد ویروسی که دارد به باز شدن راه های هوایی کمک می کند، باعث کاهش موکوس در دستگاه تنفسی شده و سینوزیت، سرماخوردگی، آنفولانزا، سرفه، آسم، برونشیت، آلرژی فصلی و سایر بیماری های تنفسی را بهبود می بخشد.

برای درمان بیماری های تنفسی روغن نعناع فلفلی را با روغن نارگیل و روغن اوکالیپتوس ترکیب کرده و با آن بخور بدهید. شما همچنین می توانید 5 قطره روغن نعناع فلفلی را در یک دستگاه بخور بریزید و یا 2 تا 3 قطره روغن نعناع فلفلی را به صورت موضعی به گیجگاه، سینه و گردن خود بمالید.

7. افزایش انرژی بدن

گفته می شود که اضافه کردن 1 تا 2 قطره روغن نعناع فلفلی به 1 لیتر آب و نوشیدن آن و حتی مالیدن 2 تا 3 قطره روغن نعناع فلفلی بر روی گیجگاه و گردن می تواند به افزایش انرژی بدن در ورزشکاران و بدنسازان کمک کند.

8. دفع کننده حشرات

روغن نعناع فلفلی به دلیل عطر و بوی تندی که دارد به دفع حشرات مزاحم مانند مورچه، عنکبوت، سوسک، موش و حتی شپش کمک می کند.

خواص روغن نعناع فلفلی برای پوست و مو

9. درمان خارش پوست

یک مطالعه ی کوچک نشان داده که استفاده موضعی از روغن نعناع فلفلی باعث کاهش خارش پوست می شود.

10. درمان آفتاب سوختگی

روغن نعناع فلفلی یکی از بهترین روش های طبیعی برای درمان سریع آفتاب سوختگی محسوب می شود.

برای درمان آفتاب سوختگی 2 تا 3 قطره روغن نعناع فلفلی را با 1/2 قاشق چای خوری روغن نارگیل ترکیب کنید و بر روی پوست آسیب دیده بمالید تا بهبود یابد.

11. تقویت و افزایش رشد مو

یک مطالعه نشان داده که روغن نعناع فلفلی به تقویت فولیکول ها و افزایش رشد موی سر کمک می کند.

12. درمان شوره سر

روغن نعناع فلفلی به دلیل خواص ضد میکروبی و ضد قارچی که دارد می تواند به درمان شوره مو کمک کند.

عوارض و مضرات روغن نعناع فلفلی

مسمومیت

روغن های ضروری به هیچ وجه خوراکی نیستند؛ روغن نعناع فلفلی هم بهتر است که به صورت خوراکی استفاده نشود! مصرف خوراکی روغن نعناع فلفلی می تواند باعث مسمومیت شود که با علائمی مانند سوزش سر دل، تهوع و استفراغ مشخص می شود.

آلرژی و حساسیت

استفاده موضعی از روغن نعناع فلفلی ممکن است در برخی افراد باعث آلرژی و حساسیت پوستی شود. توصیه می شود که حتما روغن نعناع فلفلی را با روغن حامل رقیق کنید و قبل از استفاده آن را بر روی پوست بازو امتحان کنید تا از عدم حساسیت به آن مطمئن شوید.

چه افرادی نباید از روغن نعناع فلفلی استفاده کنند؟

آروماتراپی با روغن نعناع فلفلی ممکن است برای برخی افراد خطرناک باشد؛

افراد مبتلا به فاویسم : افرادی که کمبود آنزیم G6PD دارند، نباید با روغن نعناع فلفلی آروماتراپی کنند.

افرادی که دارو های خاصی مصرف می کنند : روغن نعناع فلفلی ممکن است بر روی برخی دارو ها اثر گذاشته و آن ها را غیر فعال کند.

کودکان و نوزادان : استفاده از روغن های ضروری حتی به صورت آروماتراپی برای نوزادان و کوکان خطرناک بوده و عوارض جانبی به همراه دارد.

زنان باردار و شیرده : متخصصان توصیه می کنند که زنان در دوران بارداری و شیردهی از مصرف روغن نعناع فلفلی حتی به صورت آروماتراپی هم اجتناب کنند.

حیوانات خانگی

آروماتراپی با روغن نعناع فلفلی برای حیوانات خانگی مانند سگ ها و گربه ها سمی می باشد.

طریقه مصرف روغن نعناع فلفلی

روغن نعناع فلفلی را برای آروماتراپی استفاده می کنند.

روغن نعناع فلفلی را به عنوان طعم دهنده در دهانشویه و خمیر دندان به کار می برند. همچنین روغن نعناع به عنوان عطر دهنده در صابون و محصولات آرایشی مانند انواع اسکراب ها و بالم لب استفاده می شود.

از روغن نعناع فلفلی به صورت موضعی برای ماساژ به منظور درمان بیماری ها و کاهش درد در قسمت های مختلف بدن استفاده می کنند.

منابع: healthlinedraxe