خواص روغن صمغ مرمکی برای سلامتی و پوست و مو

خواص روغن صمغ گیاه مرمکی
خواص روغن صمغ مرمکی

روغن مُرّمکی چیست؟

روغن مرمکی نوعی روغن ضروری است که از صمغ رزین معطری به نام مر مکی یا مر حجازی تهیه می شود، به رنگ قهوه ای مایل به قرمز است و عطر و بوی دودی و تلخی دارد.

مرمکی نوعی صمغ رزین معطر به رنگ قرمز قهوه ای است که از درختچه هایی به نام مران تهیه می شود و طعم تلخی دارد. این درختچه ها بومی شمال شرقی آفریقا و جنوب غربی آسیا هستند.

در طب سنتی چینی و طب آیورودا از روغن مرمکی برای درمان درد، عفونت و زخم های پوستی استفاده می شود.

در ادامه همراه کوکا باشید تا با تمامی فواید روغن صمغ مرمکی برای سلامتی بدن و نحوه استفاده از آن بیشتر آشنا شوید؛

فواید دارویی و درمانی روغن مرمکی برای بدن

1. ضد میکروب طبیعی

مصری های باستان از روغن مرمکی برای مومیایی کردن استفاده می کردند چون عطر خوبی دارد و علاوه بر آن دارای خواص ضد میکروبی طبیعی و قوی می باشد.

تحقیقات اولیه نشان داده که روغن مرمکی می تواند به طور مستقیم باکتری ها را از بین ببرد و با افزایش تولید گلبول های سفید خون به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کرده و خطر ابتلا به بیماری های عفونی را کاهش دهد.

2. سلامت دهان و دندان ها

در طب سنتی، روغن مرمکی با توجه به خواص ضد باکتری قوی که دارد برای درمان التهاب و عفونت دهان و گلو استفاده می شود.

برخی تحقیقات اولیه نشان می دهد که اگر افراد مبتلا به بیماری بهجت به مدت یک هفته و چهار بار در روز از دهانشویه روغن مرمکی استفاده کنند، زخم های دهان آن ها تا 50 درصد بهبود می یابد.

همچنین مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد که استفاده از روغن مرمکی به عنوان دهانشویه به کاهش التهاب لثه ها کمک کرده و پلاک دندان ها را از بین می برد.

3. درمان درد و تورم مفاصل

روغن مرمکی شامل ترکیباتی است تولید مواد شیمیایی التهابی را که می تواند باعث تورم و درد مفاصل شود، متوقف می کند. همچنین این ترکیبات به گیرنده های اوپیوئیدی متصل شده و از انتقال درد به مغز جلوگیری می کنند.

4. منبع غنی آنتی اکسیدان ها

روغن مرمکی حاوی مقادیر بالای آنتی اکسیدان هاست که به کاهش رادیکال های آزاد بدن کمک کرده و با جلوگیری از استرس اکسیداتیو خطر ابتلا به پیری زودرس و بیماری ها را کاهش می دهند.

یک تحقیق در سال 2010 نشان داده که روغن مرمکی به دلیل خواص آنتی اکسیدانی قوی که دارد احتمال آسیب های کبدی در خرگوش ها را کاهش داده است.

5. درمان انگل ها

مطالعات اولیه نشان می دهد که روغن مرمکی برای پیشگیری و درمان عفونت های انگلی مفید می باشد.

6. سرطان

مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد که روغن مرمکی به دلیل مقادیر بالای آنتی اکسیدان هایی که دارد باعث آپوپتوز و مرگ سلول های سرطان کبد، پروستات، پستان و پوست می شود.

7. معده و دستگاه گوارش

مطالعات حیوانی نشان می دهد که ترکیبات شیمیایی موجود در روغن مرمکی به درمان زخم معده کمک می کند، اسپاسم روده ای ناشی از سندروم روده تحریک پذیر را کاهش داده و باعث سلامت دستگاه گوارش می شود.

8. درمان هیپوتیروئیدی یا کم کاری تیروئید

در طب سنتی از روغن مرمکی برای درمان کم کاری تیروئید استفاده می شود. اعتقاد بر این است که ترکیبات موجود در روغن مرمکی، اثرات تحریک کننده بر روی تیروئید داشته و به بهبود فعالیت آن کمک می کنند.

خواص روغن مرمکی برای پوست

9. درمان زخم های پوستی

در طب سنتی از روغن مرمکی برای درمان سریع تر زخم های پوستی و جلوگیری از عفونت زخم استفاده می شود.

مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد که روغن مرمکی باعث از بین رفتن قارچ های پوستی شده و خطر ابتلا به بیماری هایی مانند قارچ پای ورزشکاران را کاهش می دهد.

10. ضد آفتاب طبیعی

در یک مطالعه آزمایشگاه مشخص شد که روغن مرمکی مانند یک ضد آفتاب طبیعی عمل می کند، پوست را در برابر اشعه ماورا بنفش نور خورشید محافظت کرده و خطر آفتاب سوختگی را کاهش می دهد.

عوارض و مضرات روغن مرمکی

مسمومیت

مصرف خوراکی روغن مرمکی بسیار سمی بوده و می تواند باعث مسمومیت شود.

نوزادان و کودکان

مانند همه ی روغن های ضروری استفاده از روغن مرمکی برای نوزادان و کودکان به هیچ وجه توصیه نمی شود.

دوران بارداری و شیردهی

روغن مرمکی در دوران بارداری ممکن است باعث انقباض رحم و سقط جنین در زنان باردار شود.

علاوه بر این چون هنوز اثر این روغن بر روی زنان شیرده بررسی نشده به همین دلیل متخصصان توصیه می کنند که زنان در دوران شیردهی از مصرف آن خودداری کنند.

قلب

روغن مرمکی ممکن است باعث افزایش تپش قلب شود به همین دلیل توصیه می شود که افراد مبتلا به بیماری های قلبی و عروقی در مصرف آن احتیاط کنند.

دیابت و قند خون

روغن مرمکی ممکن است باعث کاهش قند خون شود به همین دلیل توصیه می شود افراد مبتلا به دیابت که دارو مصرف می کنند، در استفاده از آن احتیاط کنند.

تداخل دارویی

روغن مرمکی ممکن است با برخی دارو های رقیق کننده خون مانند وارفارین تداخل دارویی داشته باشد.

طبع روغن مرمکی چیست؟

طبیعت و مزاج روغن مرمکی در طب سنتی گرم و خشک می باشد. روغن مرمکی سرشار از آنتی اکسیدان ها، لیمونن، فورمیک اسید، استیک اسید، الکل و مقداری رزین است.

طرز تهیه روغن مرمکی

روغن مرمکی طی فرآیند تقطیر بخار از صمغ مرمکی تهیه می شود.

طریقه مصرف روغن مرمکی

روغن مرمکی را به عنوان دهانشویه برای سلامتی دهان و دندان استفاده می کنند.

روغن مرمکی را به صورت موضعی و به عنوان روغن ماساژ برای درمان بیماری های پوستی به کار می برند.

(توجه داشته باشید که روغن مرمکی می تواند باعث سوزش پوست شود به همین دلیل توصیه شده که آن را با روغن های حامل مانند روغن بادام، نارگیل، جوجوبا و هسته انگور رقیق کنید.)

روغن مرمکی را برای آروماتراپی استفاده می کنند. چند قطره روغن مرمکی را درون دستگاه بخور بریزید تا عطر آن در محیط منتشر شود.

روغن مرمکی به دلیل بوی خوبی که دارد برای تهیه انواع عطر ها استفاده می شود.

منابع : healthlinedraxe