بابونه گاوی چیست و چه فوایدی برای بدن دارد؟

عکس گیاه بابونه گاوی
فواید بابونه گاوی

بابونه گاوی چیست؟

بابونه گاوی که به نام های بابونه وحشی، مخلصه یا آسپیرین قرون وسطایی هم شناخته می شود یک گیاه گلدار است و در طب سنتی برای درمان تب بالا و بیماری های التهابی استفاده می شود.

بابونه گاوی حاوی انواع مختلفی از ترکیبات فعال مانند فلاونوئید ها و روغن های فرار است. با این حال ترکیب اصلی آن پارتونولید است که در برگ های گیاه یافت می شود و مطالعات نشان داده که پارتنولید ممکن است عامل بسیاری از مزایای سلامتی بالقوه این گیاه دارویی باشد.

بابونه گاوی معمولا به عنوان یک درمان طبیعی برای میگرن مورد استفاده قرار می گیرد.

در ادامه همراه کوکا باشید تا با تمامی فواید دارویی و درمانی گیاه بابونه گاوی برای سلامتی بدن و نحوه مصرف آن بیشتر آشنا شوید؛

فواید دارویی و درمانی بابونه گاوی برای سلامتی

1. میگرن

قرن هاست که مردم برای درمان میگرن از بابونه گاوی استفاده می کنند. میگرن سردردهای متوسط ​​تا شدید است که روی یک طرف سر تاثیر می گذارد. آن ها به طور معمول با درد شدید، احساس لرز و درد های ضربان دار همراه هستند.

در مطالعات آزمایشگاهی مشخص شده که ترکیبات موجود در بابونه گاوی مانند پارتنولید و تانتین با متوقف کردن تولید پروستاگلاندین ها (مولکول هایی هستند که باعث التهاب می شوند) به درمان درد کمک می کنند.

براساس تحقیقات انجام شده به نظر می رسد که بابونه گاوی در برابر میگرن اندکی مؤثر است. برای نتیجه گیری های بهتر مطالعات بیشتری در مورد انسان لازم است.

2. آرتریت روماتوئید

مطالعات لوله آزمایش نشان داده است که بابونه گاوی به دلیل خواص ضد التهابی قوی که دارد ممکن است به درمان آرتریت روماتوئید کمک کند اما هیچ مطالعات انسانی این اثر را اثبات نکرده است.

3. سرطان

مطالعات در لوله آزمایش نشان می دهد که ترکیبات موجود در بابونه گاوی ممکن است سلول های سرطانی خاصی به ویژه سرطان پانکراس را مهار کند.

4. مسکن طبیعی

خاصیت ضد التهابی بابونه گاوی می تواند به عنوان یک مسکن طبیعی عمل کند.

5. اضطراب و افسردگی

در مطالعات انجام شده بر روی موش ها مشخص شد که بابونه گاوی باعث کاهش علائم اضطراب و افسردگی می شود.

خواص بابونه گاوی برای پوست

6. آکنه و جوش صورت

کرم های موضعی حاوی عصاره بابونه گاوی بدون پارتنولید ممکن است با کاهش التهاب به درمان آکنه و جوش صورت کمک کنند. پارتنولید می تواند پوست را تحریک کند به همین دلیل از کرم های موضعی خارج می شود.

عوارض و مضرات بابونه گاوی

آلرژی و حساسیت

در بعضی موارد بابونه گاوی ممکن است عوارض جانبی مانند درد معده، سوزش قلب، اسهال، یبوست، حالت تهوع، سرگیجه، خستگی و تغییرات قاعدگی ایجاد کند.

همچنین افرادی با سابقه حساسیت به گیاهان خانواده کاسنی باید از مصرف این گیاه دارویی اجتناب کنند.

بارداری و شیردهی

زنان باردار باید از مصرف بابونه گاوی خودداری کنند زیرا ممکن است باعث انقباضات زودرس شود.

هنوز اطلاعات دقیقی از اثر بابونه گاوی بر روی زنان شیرده منتشر نشده به همین دلیل توصیه می شود که زنان در دوران شیردهی از مصرف آن اجتناب کنند.

تداخل دارویی

بابونه گاوی ممکن است با برخی دارو های رقیق کننده خون و دارو های کبدی تداخل دارویی داشته باشد.

طریقه مصرف بابونه گاوی

نام علمی : Tanacetum parthenium

برگ های تازه یا خشک شده ی بابونه گاوی را می توان به صورت دمنوش گیاهی مصرف کرد.

بابونه گاوی را به صورت مکمل، عصاره مایع و تنتور هم عرضه می کنند.

مقدار مصرف روزانه بابونه گاوی

هیچ دوز توصیه شده رسمی برای بابونه گاوی وجود ندارد.

با این حال مطالعات نشان می دهد که مصرف 100-300 میلی گرم از یک مکمل بابونه گاوی حاوی 0.2 تا 0.4 پارتنولید بین 1 تا 4 بار در روز ممکن است به درمان سردرد های میگرنی کمک کند.

در ادامه بخوانید : خواص دمنوش زیرفون چیست؟

منابع : healthlineverywellhealth