خواص شگفت انگیز آب پرتقال طبیعی برای سلامتی

خواص آب پرتقال طبیعی
خواص آب پرتقال طبیعی

آب پرتقال یکی از پرطرفدار ترین و پرخاصیت ترین آبمیوه های جهان است که با فشردن میوه پرتقال تهیه می شود. جالب است بدانید که آب پرتقال بالاترین میزان مواد مغذی را در بین تمام مرکبات دارا می باشد.

آب پرتقال طبیعی حاوی مقادیر بسیار بالای آنتی اکسیدان ها، فولات، ویتامین C، پتاسیم و منیزیم است که به بهبود سلامت قلب کمک می کند، باعث کاهش التهاب بدن شده و خطر ابتلا به سنگ کلیه را از بین می برد.

پیش از این در مقاله مهم ترین خواص پرتقال، با فواید این میوه نارنجی و خوشمزه آشنا شده اید.

در ادامه این مقاله نیز قصد داریم شما را با خواص نوشیدن آب پرتقال و بهترین موقع خوردن آن بیشتر آشنا کنیم؛

فواید دارویی و درمانی آب پرتقال برای بدن

منبع غنی آنتی اکسیدان ها

آب پرتقال حاوی مقادیر بسیار بالای آنتی اکسیدان هاست که به کاهش رادیکال های آزاد کمک کرده و خطر ابتلا به استرس اکسیداتیو که عامل بسیاری از بیماری ها مانند بیماری های قلبی، سرطان و دیابت است را کاهش می دهد.

آب پرتقال منبع خوبی از آنتی اکسیدان هایی مانند فلاونوئید ها، کاروتنوئید ها و آسکوربیک اسید است.

سنگ کلیه

آب پرتقال می تواند pH ادرار را افزایش داده و آن را قلیایی تر کند، مطالعات نشان می دهد که داشتن pH ادرار بیشتر و قلیایی بودن آن ممکن است خطر ابتلا به سنگ کلیه را کاهش دهد.

یک مطالعه کوچک نشان داده که نوشیدن آب پرتقال نسبت به لیموناد در کاهش چندین عامل خطر سنگ کلیه مؤثر تر است.

سلامت قلب

برخی از مطالعات نشان می دهند که نوشیدن آب پرتقال با کاهش فشار خون و کلسترول خون بالا خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را کاهش می دهد.

ضد التهاب طبیعی

برخی مطالعات حاکی از آن است که آب پرتقال می تواند التهاب و مشکلات مرتبط با آن را کاهش دهد. یک بررسی نشان داده که آب پرتقال دارای خواص ضد التهابی قوی است که ممکن است باعث کاهش سطح نشانگر های التهابی خاص مرتبط با بیماری های مزمن  در بدن شود.

فواید آب پرتقال برای صبحانه

پزشکان مصرف میوه، آبمیوه های طبیعی و فیبر را در صبح توصیه می کنند تا بدن بتواند به ترمیم خود و تامین نیاز روزانه ویتامین C کمک کند؛

1. نوشیدن آب پرتقال ناشتا به دلیل مقادیر بالای ویتامین C که دارد به پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری ها کمک می کند. برخی مطالعات نشان می دهد که مصرف روزانه آب پرتقال می تواند منجر به افزایش امید به زندگی و کاهش کلسترول خون بالا شود.

2. مصرف روزانه آب پرتقال تازه در صبحانه نیاز روزانه بدن به مایعات را تامین کرده و باعث هیدراتاسیون پوست و حفظ متابولیسم بدن می شود.

3. نوشیدن آب پرتقال ناشتا به لطف قند های طبیعی، ویتامین ها، مواد معدنی و آنزیم هایی که دارد به بدن در سوخت و ساز کربوهیدرات ها کمک می کند.

4. مصرف آب پرتقال ناشتا به ساخت پروتئین ها کمک کرده و به لطف مقادیر زیاد پتاسیمی که دارد برای حفظ تعادل اسیدیته بدن مفید می باشد.

5. نوشیدن آب پرتقال صبح ناشتا خطر ابتلا به بیماری هایی مانند چاقی، آرتروز، دیابت، فشار خون بالا و حتی سرطان را کاهش می دهد.

6. نوشیدن آب پرتقال ناشتا با معده خالی به بهبود عملکرد روده ها کمک کرده و باعث سم زدایی و پاک سازی بدن می شود.

بهترین زمان مصرف آب پرتقال

بهترین زمان برای نوشیدن آب میوه های طبیعی از جمله آب پرتقال صبح ناشتا و با شکم خالی است.

هنگام صبح که با شکم خالی آب پرتقال بنوشید، مواد مغذی موجود در آن به سرعت جذب بدن می شوند. همچنین کربوهیدرات های پیچیده ی موجود در آن، گلوکز را به آهستگی به انرژی تبدیل می کنند و در طول روز منبع انرژی مداوم به شما می دهند.

عوارض و مضرات آب پرتقال

چاقی و اضافه وزن

آب پرتقال برخلاف میوه پرتقال فیبر کمی دارد و زیاده روی در مصرف آن منجر به چاقی و افزایش وزن خواهد شد.

قند خون و دیابت

بسیاری از انواع آب پرتقال ها حاوی قند اضافه شده هستند که می تواند سطح قند خون را افزایش دهد.

مطالعات متعددی نشان داده اند که نوشیدن مرتب نوشیدنی های حاوی شیرین کننده قندی ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش دهند.

ارزش غذایی آب پرتقال (یک فنجال معادل 240 میلی لیتر)

  • کالری : 110
  • چربی : 0.5 گرم
  • کربوهیدرات : 26 گرم
  • پروتئین : 2 گرم
  • فیبر : 0.5 گرم
  • قند : 21 گرم

منابع : healthline – zummocorp