آموزش چیدمان سفره شب یلدا جدید و شیک 98 در اینستاگرام

آموزش چیدمان سفره شب یلدا

شب یلدا از شب های به یاد ماندنی و خاطره انگیز ما ایرانی ها است، در این بلندترین شب سال همه افراد خانواده یا حتی چند خانواده دور سفره شب یلدا جمع می شوند و سعی می کنند مراسم این شب را با شادی و سرور هر چه بیشتر برگزار کنند.

سفره شب یلدا از گذشته تا امروز به عنوان یکی از مهم ترین بخش های شب چله محسوب می شده و بانوان خوش سلیقه ایرانی از دیرباز تمام خلاقیت خود را به کار می گرفته اند تا سفره ای سنتی و زیبا برای این شب آماده کنند.

شب یلدا در راه است … برای چیدن یک سفره شب یلدای تمام عیار توصیه می کنیم به نکات زیر توجه داشته باشید:

  • برخی خانم ها از سفره استفاده نمی کنند و لوازم و خوراکی ها را روی میز می چینند در حالی که استفاده از سفره به خصوص در طرح های قدیمی، جلوه ای سنتی به مراسم می بخشد. برای انتخاب سفره می توانید از پارچه های ترمه با طرح سنتی مانند بته جقه کمک بگیرید.
  • اگر سنتی بودن مراسم برای شما اهمیت زیادی دارد به جای چیدن سفره روی میز، آن را روی کرسی پهن کنید.
  • بهتر است برای قرار دادن میوه، آجیل و شیرینی جات از ظروف سفالی یا مسی استفاده کنید که یادآور ظروف قدیمی گذشته هستند.
  • حتما در سفره خود جایگاه ویژه ای برای قرآن، دیوان حافظ و شاهنامه در نظر بگیرید.
  • استفاده از گل های رنگارنگ و جا شمعی های زیبا، زیبایی سفره شب یلدا را دو چندان خواهد کرد.
  • اگر وقت کافی دارید و قصد دارید سلیقه، خلاقیت و هنر خود را در این شب به خصوص به نمایش بگذارید حتما زمان کافی برای یادگیری طرح های متنوع تزیین هندوانه و انار اختصاص دهید.
  • استفاده از ژله با طرح های متنوع اناری، هندوانه ای و غیره و همچنین کیک هندوانه نیز ایده های جالب و البته زمان بر شب یلدا هستند.
  • اگر زمان کافی ندارید ممکن است با دیدن تصاویر تزیین میوه شب یلدا در سایت های مختلف نگران شوید و احساس کنید سفره شما بسیار ساده خواهد بود اما بسیاری اوقات زیبایی در همین سادگی ها پنهان شده، کافیست در حد توان خود از ظروف و طرح های متناسب با شب یلدا استفاده کنید و در چیدمان میوه ها ظراوت به خرج دهید.

حتما بخوانید : تبریک شب یلدا عاشقانه و تبریک شب یلدا رسمی

در ادامه تصاویر جالبی از سفره های شب یلدا به همراه توضیح هر تصویر را مشاهده می کنید:

سفره شب یلدا سنتی و زیبا
سفره شب یلدا سنتی و زیبا

در سفره شب یلدا بهتر است از عناصر نمادین و سنتی بیشتری استفاده شود، به عنوان مثال در تصویر بالا سفره با طرح سنتی، شاهنامه فردوسی و سماور کوچک و زیبا جلوه خاصی به سفره بخشیده اند.

چیدمان این سفره بسیار ساده اما در عین حال سنتی به نظر می رسد، همان طور که می بینید در تزیین هندوانه از سبک خاصی استفاده نشده و قرار دادن ازگیل، خرمالو و یک دست گل نرگس نیز به رنگارنگی و تنوع سفره افزوده است.

سفره شب یلدا لاکچری و با کلاس
سفره شب یلدا لاکچری و با کلاس

استفاده از شمع و گل در تزیین این سفره ظراوت آن را دو چندان کرد هاست، میوه ها و شیرینی جات رنگارنگ باعث شده سفره در عین سادگی زیبا و دوست داشتنی به نظر برسد اگرچه جای خالی قرآن و دیوان حافظ در آن به خوبی احساس می شود.

مدل تزیین سفره شب یلدا
مدل تزیین سفره شب یلدا

تزیین زیبای انار و استفاده از لبوی قرمز، باقلا پخته و شیرینی باسلوق از نکات برجسته این سفره است.

عکس سفره شب یلدا در اینستاگرام
عکس سفره شب یلدا در اینستاگرام

استفاده از سفره با طرح بته جقه و جا شمعی های سفالی تاثیر زیادی در سنتی به نظر رسیدن سفره شب یلدا داشته است.

آموزش چیدن سفره شب یلدا
آموزش چیدن سفره شب یلدا

آن چه در نگاه اول در این تصویر به چشم می آید تزیین فوق العاده زیبای هندوانه است، همچنین از سفره برای چیدمان استفاده نشده و به جای آن دو میز را کنار هم قرار داده اند که اگرچه برای خودش ایده جالبی است اما اگر می خواهید شب یلدای سنتی تری داشته باشید پیشنهاد می کنیم سفره فراموش نشود!

سفره شب یلدا مدرن
سفره شب یلدا مدرن

این تصویر نمونه جالبی از سفره شب یلدا برای عروس است که خانواده داماد آن را به شیوه ای جالب و دوست داشتنی تزیین کرده اند.

 سفره شب یلدا امسال
سفره شب یلدا امسال

اگر سفره های خلوت و جمع و جور را ترجیح می دهید می توانید از این سفره برای شب یلدای خود الهام بگیرید، همان طور که مشاهده می کنید در تزیین همه عناصر اصلی سفره ظراوت و سلیقه خاصی به خرج داده شده است.

ایده تزیین سفره شب یلدا
ایده تزیین سفره شب یلدا

نمونه دیگری از سفره شب یلدا در خانه نو عروس را مشاهده می کنید که برای عروس خانم هایی که مهمانان زیادی برای این شب دعوت کرده اند می تواند جالب باشد.

جدیدترین مدل های تزیین سفره شب یلدا، تزیین سفره یلدا 95، سفره آرایی شب یلدا، تزیین هندوانه شب یلدا 95، تزیین کدو شب یلدا، جدیدترین تزیینات شب یلدا 95

در این تصویر استفاده از ظروف مسی و سماور مسی جلب توجه می کند، همچنین اگرچه هندوانه بدون تزیین خاصی چیده شده اما استفاده از پوست هندوانه به عنوان ظرف انار ایده جالبی است.

در ادامه نیز تصاویر الهام بخش از تزیین میوه، هندوانه و کدو تنبل شب یلدا را مشاهده می کنید :

جدیدترین مدل های تزیین سفره شب یلدا، تزیین سفره یلدا 95، سفره آرایی شب یلدا، تزیین هندوانه شب یلدا 95، تزیین کدو شب یلدا، جدیدترین تزیینات شب یلدا 95

چیدمان میوه های شب یلدا

 

چیدمان میوه های شب یلدا

چیدمان میوه های شب یلدا

چیدمان میوه های شب یلدا

چیدمان میوه های شب یلدا

نکته آخر این که

شب یلدا شب دورهمی های خانوادگی، شادی و خنده است و چشم و هم چشمی در آن جایی ندارد، فارغ از این که سفره شما چه رنگ و طرحی دارد سعی کنید از شب یلدای امسال خاطرات شیرینی در ذهن خود به یادگار بگذارید.