تفاوت آلزایمر و زوال عقل

معمولا مردم بیماری آلزایمر و زوال عقل را یکسان دانسته و تمایزی بین این دو قائل نمی شوند، اما این دو عارضه تفاوت های مهمی با هم دارند.
زوال عقل و آلزایمر، هر دو از بسیاری جنبه ها هنوز ناشناخته هستند، زوال عقل یک اختلال مغزی است که ارتباطات و عملکرد فعالیت های روزانه را تحت تاثیر قرار می دهد، از طرفی آلزایمر نوع خاصی از زوال عقل است که روی بخش های خاصی از مغز که شامل فکر کردن، حافظه و زبان است اثر می گذارد. در ادامه درباره این دو بیماری و تفاوت های آن ها بیشتر صحبت می کنیم.

تفاوت آلزایمر و زوال عقل
تفاوت آلزایمر و زوال عقل

زوال عقلی چیست؟
زوال عقل مفهوم گسترده ای از اختلالات مغز از جمله اختلال تفکر و حافظه است و بیماری به شمار نمی رود. این عارضه با کاهش عملکرد شناختی ناشی از افزایش سن، رابطه نزدیکی دارد. بیماری هایی مانند آلزایمر، هانتینگتون، پارکینسون نیز از عوامل ابتلا به زوال عقل می باشند. علائم اولیه زوال عقل ممکن است خفیف بوده و نادیده گرفته شود، اغلب با حملات ساده فراموشی آغاز شده و کم کم شدت آن بیشتر می شود. فرد به مرور نام ها و چهره ها را سخت تر به یاد می آورد. از جمله نشانه های آشکار آن نیز پرسش های تکراری، عدم توجه به بهداشت و ضعف در تصمیم گیری می باشد.
در مراحل پیشرفته تر، فرد قادر به مراقبت از خود نبوده و زمان، مکان و افراد برایش گیج کننده خواهند بود، این رفتار ادامه می یابد و ممکن است به افسردگی و پرخاشگری تبدیل شود.

بیماری آلزایمر چیست؟
آلزایمر یک بیماری پیشرونده مغزی است که به مرور حافظه و عملکرد شناختی فرد را مختل می کند. علت قطعی آن ناشناخته است، اگرچه افراد جوان نیز ممکن است به این بیماری مبتلا شوند اما معمولا بعد از 60 سالگی علائم آن آشکار می شود. این بیماری از علل شایع زوال عقل است به طوری که حدود 50 تا 70 درصد موارد زوال عقل گزارش شده، ناشی از آلزایمر است. در حقیقت آلزایمر یک نوع خاص زوال عقل است و علائم آن شامل اختلال در تفکر، اختلال در گفتار و سردرگمی است.

چه تفاوتی؟
وقتی فردی به زوال عقلی مبتلا می شود، یک سری علائم وجود دارد. مانند کسی که گلو درد دارد، زخم ایجاد شده اما دلیل آن مشخص نیست، ممکن است نوعی آلرژی یا گلودرد استرپتوکوکی یا سرماخوردگی باشد. زوال عقل نیز با علائمش شناخته می شود اما علت آن در ابتدا مشخص نیست.
آلزایمر هنوز درمان قطعی ندارد، اما برخی از انواع زوال عقل، مانند زوال عقل های ناشی از اثرات مخدر یا کمبود ویتامین، موقتی بوده و قابل درمان اند.
هنگامی که علت زوال عقل در فرد مشخص شد، درمان و مشاوره متناسب با علت آن نیز آغاز خواهد شد، اما تازمانی که تشخیص علت کامل انجام شود، بهترین کار برای کنترل این بیماری، تعامل، ارتباطات و مراقبت همراه با محبت است.